• Byli gośćmi Radia ZW

          • „Takich gości to my lubimy szczególnie!” można było usłyszeć w okolicznym eterze.

            Uczniowie z klasy 1a z SP 2 w Wieluniu odwiedzili wieluńskie studio radiowe. Mieli okazje zobaczyć na żywo studio i dowiedzieć się kilku ciekawostek o pracy dziennikarzy i prezenterów radiowych. 📻🎙

            Zadawali pytania, chętnie słuchali, a niektórzy nawet realnie uczestniczyli w realizacji programu, naciskając odpowiednie guziki na stole emisyjnym. 👏

            Uczniowie przygotowali dla Redakcji laurkę z życzeniami z okazji Dnia Radia 🎉, który przypada na 13 lutego 👍🏻.

          • REKRUTACJA na rok szk. 2023/2024

          •  

            Zasady ogólne znajdują się na stronie https://sp-wielun.nabory.pl/

            Oto one:

             

            Zasady rekrutacji do szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024

             

            Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Wieluń na rok szkolny 2023/2024 odbywa się przy pomocy systemu elektronicznego. Formularz zgłoszenia/wniosku o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024 będzie dostępny do wypełnienia, na stronie internetowej pod adresem: https://sp-wielun.nabory.pl/. Dostęp możliwy jest także ze strony Wieluńskiego Portalu Edukacyjnego: http://oswiata.wielun.pl/, w zakładce „Rekrutacje”. Login i hasło tworzy się podczas pierwszego wypełniania wniosku.

            I. Kandydaci do szkół podstawowych są przyjmowani na podstawie:

                • ZGŁOSZENIA – do szkoły, w której obwodzie kandydat mieszka. Kandydat przyjmowany jest do szkoły z urzędu (dostarczenie zgłoszenia do szkoły jest równoznaczne z przyjęciem dziecka). Miejsce zamieszkania kandydata system określa na podstawie danych o zameldowaniu. 

                • WNIOSKU – do szkoły, która nie jest szkołą obwodową kandydata. Kandydat może być przyjęty, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami i kandydat spełnia ustalone kryteria. 

                • SKIEROWANIA – dotyczy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegających się o przyjęcie do oddziałów integracyjnych (skierowania wydaje Burmistrz Wielunia na wniosek rodziców/opiekunów prawnych). Uczniowie ci nie uczestniczą w elektronicznej rekrutacji. 

            ZGŁOSZENIE wyboru szkoły, w której obwodzie kandydat mieszka, należy wypełnić w systemie elektronicznego naboru, wydrukować, podpisać i złożyć w szkole obwodowej do 14 lutego 2023 roku.

            WNIOSEK w przypadku ubiegania się o przyjęcie do publicznej szkoły spoza obwodu (wraz z dołączonymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów) należy wypełnić w systemie elektronicznego naboru, wydrukować, podpisać i złożyć tylko w szkole pierwszego wyboru (pierwszej w kolejności).

            Wniosek o SKIEROWANIE dziecka do kształcenia specjalnego, w tym w oddziale integracyjnym, wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego składa się w Zakładzie Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wieluniu przy pl. Kazimierza Wielkiego 2, w dniach 01.02.2023 r. – 13.02.2023 r.

            Druk wniosku o wydanie SKIEROWANIA do kształcenia specjalnego w tym w oddziale integracyjnym, można pobrać na stronie: http://oswiata.wielun.pl/, w zakładce „Druki do pobrania”.

            Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegający się o przyjęcie do oddziału ogólnodostępnego uczestniczą w rekrutacji zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania rekrutacyjnego w roku szkolnym 2023/2024.

            W postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału integracyjnego w szkole podstawowej ogólnodostępnej w przypadku kandydatów nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego stosuje się zasady takie same jak w przypadku rekrutacji do oddziału ogólnodostępnego.

            Warunki przyjęcia kandydatów spoza obwodu szkoły:

               • Przyjęcie kandydata do klasy pierwszej ogólnodostępnej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024 zamieszkałego poza obwodem danej szkoły odbywa się na podstawie jednolitych kryteriów zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Wieluniu. 

                • Dzieci spoza obwodu mogą być przyjęte do klasy pierwszej, ubiegając się o wolne miejsce w elektronicznym postępowaniu rekrutacyjnym. 

                • Dziecko, które w roku szkolnym 2022/2023 realizowało obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w której obwodzie mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I szkoły podstawowej, w której uczęszczało do oddziału przedszkolnego, bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego po złożeniu zgłoszenia (tak jak dzieci zamieszkałe w obwodzie). 

                • Kandydaci do klas pierwszych szkół podstawowych pozaobwodowych przyjmowani są na podstawie liczby uzyskanych punktów w zależności od spełnianych kryteriów. Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie kandydata. 

                • We WNIOSKU można wybrać maksymalnie trzy szkoły z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. 

              • Kandydata zamieszkałego na terenie Gminy Wieluń i nieprzyjętego do żadnej z wybranych szkół pozaobwodowych system przypisuje automatycznie do szkoły obwodowej (zgodnej z miejscem zamieszkania). 

            Kryteria naboru do klasy ogólnodostępnej — ucznia spoza obwodu:

                1)  w szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo dziecka - 5 pkt; 

                2)  miejsce pracy rodziców znajduje się w obwodzie szkoły - 4 pkt; 

                3) w obwodzie szkoły zamieszkują krewni dziecka wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki - 3 pkt. 

            Kryteria naboru do klasy ogólnodostępnej spoza obwodu potwierdzane są:

                • Ad 1) - oświadczeniem rodziców (opiekunów prawnych) kandydata, że rodzeństwo kandydata uczęszcza do tej samej szkoły podstawowej; 

                • Ad 2) - oświadczeniem co najmniej jednego rodzica (opiekuna prawnego) kandydata, że jego miejsce pracy znajduje się w obwodzie szkoły podstawowej, do której o przyjęcie ubiega się kandydat.  

                • Ad 3) - oświadczeniem rodziców (opiekunów prawnych) kandydata, że w obwodzie szkoły zamieszkują krewni dziecka wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki. 

            Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 150 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe  - Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. zm.).

            II. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkół podstawowych

            I etap

                • 01.02.2023 r. - 15.02.2023 r. - wypełnienie ZGŁOSZENIA w elektronicznym systemie naboru. Wypełnione wydrukowane i podpisane ZGŁOSZENIE składa się do szkoły obwodowej.

              • 01.02.2023 r. – 15.02.2023 r. – składanie podania o wydanie SKIEROWANIA dziecka do oddziału integracyjnego wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 

                • 16.02.2023 r. - ustalenie liczby wolnych miejsc, na które zostanie przeprowadzona rekrutacja i podanie ich do wiadomości w dniu 17.02.2023 r. do godz.15.00 pod adresem: https://sp-wielun.nabory.pl/.

            II etap – postępowanie rekrutacyjne

                • 20.02.2023 r. – 10.03.2023 r. – wypełnienie WNIOSKU w elektronicznym systemie naboru. Wypełniony, wydrukowany i podpisany WNIOSEK składa się do szkoły pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. 

                • 13.03.2023 r. – 15.03.2023 r. - weryfikacja przez szkolne komisje rekrutacyjne wniosków oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. 

                • 16.03.2023 r. do godz. 15.00 - podanie do publicznej wiadomości przez szkolne komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. 

                • 17.03.2023 r. – 24.03.2023 r. do godz. 15.00 - potwierdzanie przez rodziców, w elektronicznym systemie rekrutacji, woli przyjęcia kandydata do szkoły, do której kandydat został zakwalifikowany. Możliwe jest również potwierdzenie w formie pisemnej złożone w szkole. Brak potwierdzenia będzie uznany za rezygnację kandydata z przyjęcia do szkoły.

                • 27.03.2023 r. do godz. 15.00 - podanie do publicznej wiadomości przez szkolne komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 

            III. Postępowanie uzupełniające (na wolne miejsca)

            Postępowanie uzupełniające przeprowadza się po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami w terminach określonych w zarządzeniu Nr 7/23 Burmistrza Wielunia z dnia 25 stycznia 2023 r.

            W postępowaniu uzupełniającym, rodzice kandydatów nieprzyjętych do żadnej z wybranych szkół poza-obwodowych, mogą złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły, która posiada wolne miejsca. Informacje o wolnych miejscach rodzice będą mogli uzyskać w systemie oraz w poszczególnych szkołach.

            Harmonogram czynności

                • 24.04.2023 r. - 26.04.2023 r. - składanie ZGŁOSZENIA w szkole obwodowej (dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie, które nie zostały zgłoszone w pierwszym terminie) lub WNIOSKU (do oddziału ogólnodostępnego w szkole spoza obwodu). Wydrukowane, wypełnione, i podpisane ZGŁOSZENIE składa się do szkoły obwodowej, a WNIOSEK do szkoły wybranej w pierwszej preferencji wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. 

                • 27.04.2023 r. - weryfikacja przez szkolne komisje rekrutacyjne wniosków oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. 

                • 28.04.2023 r. do godz. 15.00 - podanie do publicznej wiadomości przez szkolne komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych  i niezakwalifikowanych. 

                • 04.05.2023 r. do godz. 15.00 - podanie do publicznej wiadomości przez szkolne komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 

            IV. Tryb odwoławczy

                • W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rodzice/prawni opiekunowie kandydata mogą wystąpić do szkolnej komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły. 

                 • Komisja rekrutacyjna w terminie 5 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem przez rodziców/prawnych opiekunów sporządza uzasadnienie, które zawiera przyczynę odmowy przyjęcia, najniższą liczbę punktów uprawniających do przyjęcia do danej szkoły oraz liczbę punktów uzyskanych przez kandydata. 

                • W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzice/prawni opiekunowie mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia szkolnej komisji rekrutacyjnej. 

                • Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia szkolnej komisji rekrutacyjnej. 

                • Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego. 

          • Wolontariat

          • Nowa galeria została dodana do albumu fotograficznego

            Pomoc dla Jasia Czarneckiego :)

            Szczegóły w zakładce WOLONTARIAT

          • Jasełkowe granie

          • Gdyby komuś deserów było mało w święta…

            Oto ostatnie występy naszych uczniów w roku 2022, w Jasełkach pt.

            „Z Narodzeniem Jezusa było tak…”

            (pod kierunkiem pani Anny Brożyny i pana Bogdana Mieszkalskiego):

             

          • Tuż przed świątecznymi przeżyciami…

          • …21 grudnia, uczniowie klasy 5 b wzięli udział w wychowawczej lekcji wycieczkowej. Był spacer, ruch na świeżym powietrzu, a także lekcja historii i patriotyzmu z elementami zajęć praktycznych:) 
            Piątoklasiści wiedzą już kiedy i gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, czym różnią się określenia „polegli” i „pomordowani” oraz dla czyjej pamięci wzniesiono w Wieluniu pomnik, którym nasza szkoła się opiekuje. Po uprzątnięciu otoczenia, w ramach uczczenia pamięci poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej nauczycieli Ziemi Wieluńskiej, uczniowie zapalili znicze i zostawili stroik świąteczny.
            W drodze powrotnej odwiedzili także, położony nieopodal, obelisk poświęcony zamordowanym przez komunistów w Katyniu i Charkowie nauczycielom wieluńskim.
            Pogoda nie sprzyjała długim spacerom, zatem żwawym krokiem, grupa powróciła do szkoły, by obejrzeć Jasełka.

            Relacja i zdjęcie: K. Łukomska

          • Finał konkursu dla klas I - III

          • Szkolny konkurs plastyczny dla klas I-III

            „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa” 

            został rozstrzygnięty. 

            Szkolny konkurs plastyczny dla klas I-III „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa” został rozstrzygnięty.

            Na konkurs wpłynęły 33 prace wykonane przez uczniów klas I-III. Komisja konkursowa oceniała  staranność, pomysłowość wykonania, zgodność z tematem i atrakcyjność plastyczną pracy. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach:

            Klasy PIERWSZE:

            Nagroda główna - Oliwia Wiernik kl. Ia

            Wyróżnienie - Laura Majchrowska Ia
            Wyróżnienie - Marta Cop Ia


            Klasy DRUGIE:

            Nagroda główna - Jagoda Gajda IIa

            Wyróżnienie - Hanna Szymot IIb
            Wyróżnienie - Hubert Mikoś IIc

             

            Klasy TRZECIE:  

            Nagroda główna: - Łucja Czekaj IIIa

            Wyróżnienie - Oliwier Kędzia IIIb
            Wyróżnienie- Natalia Pychyńska IIIa

             

            Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Prace wykonane przez uczestników konkursu można obejrzeć na szkolnym korytarzu – zapraszamy, są naprawdę piękne❣️

            Relację i zdjęcia przekazała p. Edyta Sobieraj

          • Świetliki szyją!

          • Zajęcia z szycia w klasie 3 u naszych świetlików zaczęliśmy od podstaw. Nawlekaliśmy nici na igłę, poznawaliśmy różne rodzaje ściegów i przede wszystkim od czego zacząć szycie. Jako jedną z prac wykonaliśmy choinkę z filcu. Robiliśmy wykrój, wycinaliśmy i przy okazji nauczyliśmy się jak przyszywać guziki.

            Obejrzyjcie efekty pracy uprawiających krawiectwo 👍👍


            Relacje i zdjęcia przekazała p. M. Szerszeń

          • Klasowe wigilijne spotkania

          •  

            W klasie 1 b:
             

            Stół nakryty białym obrusem, udekorowany gałązkami świerkowym z białym opłatkiem pośrodku, wspólne dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i śpiewanie kolęd – tak rozpoczął się dzień 22 grudnia w klasie I b. Następnie wybraliśmy się do kina na film pt. „Świąteczny cud”. Po filmie udaliśmy się do MZW na zajęcia warsztatowe o tematyce świątecznej. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że powitał nas św. Mikołaj wręczając prezenty. Czy wiecie, co to są światy? To ozdoby wykonane z opłatka! Zatem wszyscy zabraliśmy się do pracy. Pierwszoklasiści nie kryli dumy z udanej pracy opłatkowej. No cóż! Nie dość, że praca oryginalna, to jeszcze bardzo chrupiąca!

            Zdjęcia i relacja: Dorota Książek

            W klasie 8e:

            Dnia 20 grudnia, w godzinach popołudniowych w klasie 8e odbyła się ważna uroczystość - klasowa Wigilia. Było bardzo uroczyście. Na samym początku, zgodnie z tradycją, połamaliśmy się opłatkiem życząc sobie wszystkiego co najlepsze. Następnie mogliśmy posmakować wspaniałych potraw. Głównym daniem był tradycyjny czerwony barszcz oraz pierogi z kapustą i grzybami. 🥟🍽 Nie mogło zabraknąć również słodkich przekąsek. Rodzice zadbali o dostarczenie pysznych ciast, napojów i mandarynek, bez których trudno wyobrazić sobie święta. 🧁🍪🍊 Były też pierniczki, które można było udekorować lukrem i kolorową posypką. Z półmisków zniknęły wszystkie. W tle rozbrzmiewały kolędy i piosenki świąteczne, a zimowa aura za oknem dopełniała magii naszego spotkania. Na koniec nie mogło zabraknąć również wspólnej zabawy! Miło spędziliśmy czas!!
            Cała klasa 8e życzy Wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT! 🎅🏻🎄🎁❄️

            Relacja i zdjęcia: Małgorzata Kozłowska

             

             

            W klasie 4a:

            Uczniowie klasy 4a spotkali się dnia 20 grudnia, by w świątecznej atmosferze miło spędzić ze sobą popołudnie. Były prezenty, słodki poczęstunek i wspólne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, bo aura nadchodzących Świąt to magiczny czas!

            Relacja i foto: A. Pawłowska

             

            W klasie 6d:

            22 grudnia w klasie 6 d odbyła się uroczysta Wigilia. W rodzinnej i świątecznej atmosferze złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem i skosztowaliśmy potraw wigilijnych. Przy wspólnej zabawie śpiewaliśmy kolędy wprowadzające Nas w świąteczny nastrój. Na koniec pod choinką znaleźliśmy słodkie upominki. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie naszej Wigilii i wspólnie życzymy Wszystkim Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023 - Klasa 6 d z Wychowawcą (A. Maksymowicz-Zając)

             

            W klasie 3a:

             

            21 grudnia w naszej klasie odbyła się klasowa Wigilia. Wspólnie przygotowaliśmy odświętny stół, który został nakryty białym obrusem i udekorowany świecami oraz pachnącymi świerkowymi gałązkami. Po złożonych życzeniach mogliśmy zasiąść i skosztować przepysznych pierogów, słodkich pierników i soczystych owoców. Nasza Wigilia została uświetniona występem Adasia, który zaprezentował przygotowane kolędy na ukulele. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za pyszności, które zostały przygotowane na wigilijny stół.

            Relacja i zdjęcia: Edyta Sobieraj

          • Odwiedziny u Mikołaja

          • 19 grudnia uczniowie klasy 1c odwiedzili Mikołaja na Ranczo Zagata. Dużą atrakcją była przejażdżka ciuchcią po Ranczo, we wspaniałej zimowej scenerii. Na zakończenie pobytu uczniowie wykonali ozdoby choinkowe, które zawiesili na choince.

            Relacja i zdjęcia: Beata Dera

          • Warsztaty bożonarodzeniowe

          • Święta Bożego Narodzenia to radosny czas. Wszystkie przygotowania, strojenie choinki, dekorowanie pierników oraz zapach pomarańczy budują świąteczny klimat. Dnia 16 grudnia 2022 r. o godzinie 16:30 w sali uczniów klasy 1 a zagościła również świąteczna atmosfera. Odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców. Celem spotkania była integracja uczniów, rodziców oraz wspólne wykonanie ozdób. Podczas spotkania powstało wiele pięknych prac. Ponadto rodzice przygotowali świąteczny poczęstunek.
            Dziękuję wszystkim za przybycie i za cudownie spędzony wspólnie czas.

            Relacja i zdjęcia: Martyna Bil

          • Do Pomocników Św. Mikołaja

          •  

            Fundacja „Gdy Liczy się Czas” dziękuje za pomoc i wspólne bycie w roku 2022, obyśmy się zobaczyli ponownie w 2023. Obserwujcie nasze działania, mamy wspaniałe plany!

            Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami, bez was nam by się nie udało Fundacja "Gdy Liczy się Czas" życzy zdrowych i wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku! Przesyłamy moc uścisków i uśmiechów :))

            (Szczegółowy tekst w zakładce WOLONTARIAT)

          • Świetlica już przygotowana do świąt.

          •  

            Zobaczcie naszą piękną choinkę i ozdoby "hand made" przez świetliki. Dziękujemy Panu Damianowi Szerszeniowi za ufundowanie drzewka bożonarodzeniowego

             

            A tak Świetliki pracowały z Panią Mają:

          • VI c w Ristorante Pizzeria Italia

          •  

            Nic tak nie integruje, jak wspólna praca, zabawa i posiłek. Zobaczcie sami na poniższych fotkach, jak smakowite pizze przygotowali i degustowali uczniowie tej klasy.

            Foto: B. Kacprzycka

    • Galeria zdjęć

        brak danych