• DZIEŃ FIBONACCIEGO - 23.11

          •  

            Grupa uczniów z klasy 6a, pracując na zajęciach pozalekcyjnych z matematyki, w plastyczny sposób przybliża nam Bohatera tego święta oraz jego odkrycie. 

            Data święta zapisana w systemie amerykańskim (najpierw miesiąc, potem dzień) to właśnie początek ciągu Fibonacciego. 23 listopada celebrujemy właśnie święto włoskiego matematyka i jego odkrycia.

            Leonardo Fibonacci to włoski matematyk urodzony w Pizie, który w XII wieku odkrył swój słynny ciąg.

            W ciągu Fibonacciego każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich, zakładając, że pierwsza to 0, a druga 1.

            Początek ciągu to

            0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377  

             i tak dalej.

            Laikom mogłoby się wydawać, że jest to kompletnie bezużyteczne odkrycie, które nie ma zastosowania w prawdziwym świecie. Jest dokładnie na odwrót, zależność odkryta przez matematyka opisuje wiele zjawisk w otaczającym nas świecie.

            Jeżeli weźmiemy jakąkolwiek liczbę w ciągu i podzielimy ją przez jej poprzednika, to otrzymamy wynik w pobliżu 1,61804. Ta liczba w greckim alfabecie jest znana jako Φ – (fi). Według Platona właśnie ta liczba wyjaśnia zagadkę wszechświata. Nazywana ZŁOTĄ albo BOSKĄ LICZBĄ, pojawia się bardzo często w kształcie roślin i galaktyk. 

            Zachęcamy do obejrzenia prac Amelii, Bartka, Mai, Poliny i Kuby także na korytarzu I piętra.

            Zdjęcia: K. Łukomska

          • „Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto…”,  czyli Dzień Życzliwości i Pozdrowień w SP 2

          •  

            Zgodnie z zacytowanymi słowami piosenki wyglądał świat uczniów SP2 21 listopada, a to za sprawą pań: Elżbiety Szaniec, Moniki Skupińskiej i Justyny Matuszczyk, które podjęły się kilku działań w ramach obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień. 

            Od rana witali nas uśmiechnięci uczniowie klasy VIII f (Alicja, Michał, Zosia, Eliza, Nikola, Kornelia, Rozalia, Tosia, Marta oraz Amelia), którzy, wręczając „buźki”, życzyli wszystkim miłego dnia. 

            Na korytarzach dominował żółty kolor, ponieważ nikt, w myśl hasła: „Kto na żółto ubrany, nie będzie pytany!”, nie chciał być odpytywany.

            Zwieńczeniem podjętych działań było wykonanie „Globu życzliwości i pozdrowień”. Dłonie, na których uczniowie zapisywali coś miłego drugiej osobie lub rysowali uśmiechnięte buźki, zostały naklejone na mapie Ziemi. Dzieło można podziwiać na pierwszym piętrze oraz w galerii zdjęć.

          • WIELUŃSKI OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI...

          • ...wraz z wielopokoleniowym wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych jest stałym punktem obchodów wieluńskich uroczystości patriotycznych. Podobnie było w tym roku. Spora grupa Wielunian zebrała się 11 listopada o godzinie 18.30 w Wieluńskim Parku Miejskim przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy rozpalonym ognisku i wyjątkowo ładnej pogodzie spotkali się mieszkańcy naszego miasta wraz z uczniami i rodzicami z naszej szkoły, naszym zespołem wokalnym (około 40 uczniów) oraz z nauczycielem muzyki, panem Bogdanem Mieszkalskim. Na uroczystość przybyli również uczniowie szkół katolickich, Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy z Ożarowa, wicestarosta powiatu wieluńskiego Krzysztof Dziuba oraz goszczący w tym dniu w Wieluniu Marcin Przydacz - podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej. Zespół wokalny z naszej szkoły był współprowadzącym wspólny śpiew pieśni patriotycznych wraz z grupą muzyczną ze szkół katolickich. Oprócz zespołu wokalnego z naszej szkoły, który wykazał się znajomością około trzydziestu pieśni, śpiewały solo dwie nasze uczennice: Natalia Dwornicka z klasy IV d piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem” oraz Polina Keis z klasy VI a „Modlitwa za Ukrainę”. Wspólne wieluńskie śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku w przepiękny sposób zakończyło wieluńskie obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Zdjęcia: B. Mieszkalski

          • Przez sport do medycyny?

          • W dniach 18-19.11. nasze młode siatkarki wspierały organizację XXI Mistrzostw Polski Lekarzy. Mistrzostwa odbyły się na hali miejskiej w Wieluniu. Dziewczyny brały udział w uroczystym rozpoczęciu i zakończeniu turnieju oraz przez dwa dni pomagały w organizacji technicznej i sędziowaniu meczy.

            Zdjęcia i relację przekazała p. trener K. Grobelna-Pałyga

          • Odwiedzili elfy!

          • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…

             14 listopada klasy trzecie naszej szkoły odwiedziły KOM - Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, w którym od połowy listopada do końca roku mieszkają elfy. Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali zaproszeni do krainy Świętego Mikołaja. W zachwycającej KOMnacie Bombki, skrzącej się tysiącami szklanych kul, na dzieci czekało ważne zadanie – odnalezienie magicznych bombek. Kolejną atrakcją były warsztaty zdobienia bombek i pierników, interakcyjna lekcja muzealna, pisanie listów na poczcie Krainy Wyobraźni oraz zakupy w sklepiku Starej Bombkarni. Pobyt w tym fantastycznym miejscu zakończyła czekoladowa uczta. Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni.

            Zdjęcia: E. Sobieraj, E. Szychowska

          • Biało - czerwony dzień w szkole

          • W czwartek, 17.11 w naszej szkole przeżywaliśmy piękny dzień. Uczniowie klas 3-8 uczestniczyli w uroczystej Akademii z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Młodzież w odświętnych strojach udekorowanych kotylionami narodowymi i w patriotycznym nastroju przypomniała sobie historię Naszej Ojczyzny z czasów niewoli oraz szczególny moment odzyskania wolności przez Polskę. W niezwykle wzruszającym montażu słowno - muzycznym mogliśmy wspólnie zaśpiewać przepiękne pieśni i piosenki patriotyczne takie jak „My pierwsza Brygada", „Wojenko, wojenko", „Rozkwitały pąki białych róż", „Hej,Hej Ułani" i wiele innych, jednocześnie poznając ich rys historyczny. Mogliśmy usłyszeć słowa wypowiadane przez Wielkiego Patriotę i Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego ogłaszającego Polakom nadejście upragnionej wolności. W zadumie i refleksji przeżywaliśmy znaczenie słów - Ojczyzna, Patriotyzm, Wolność tak ważnych dla każdego z Nas. Była to wspaniała lekcja miłości i szacunku do Ukochanej Ziemi Ojczystej, Jej historii, Narodu, tradycji i kultury, o której wszyscy musimy pamiętać i nieustannie ją pielęgnować.

            Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy z wielkim sercem przyczynili się do przygotowania tej niezwykłej Akademii.

            Na szczególne podziękowania zasługują uczniowie

            z klasy 8 f Maciej Kubiak, Marta Maj, Michał Goclik, Zofia Goździk, Eliza Grabczak, Nikola Gralak, Kornelia Karczmarska, Rozalia Karczmarska, Julia Kościelna, Antonina Kubonik, Amelia Smela, Bartek Stępień, Brajan Grobelny

            z klasy 8 e Maks Wasilewski, Anna Zając, Maja Partyka, Amelia Lach, Patrycja Fojtar, Janek Bednarek

            z klasy 8 c Julia Wiśniewska,

            z klasy 8 d Zuzanna Pęciak oraz

            Alicja Kwiatkowska z klasy 6 d.

            Kierujemy również słowa wdzięczności dla kwiaciarnii Krystyny Krawczyk z Wielunia za zapewnienie wielu elementów do dekoracji naszej patriotycznej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

             

            Nauczycielki historii Hanna Olejnik i Aneta Maksymowicz Zając.

             

          • Mikołajki już niedługo! 😊

          •  

            Wolontariat Szkolny dobrze o tym wie, dlatego chętni uczniowie naszej szkoły nawiązali współpracę z Fundacją Świętego Mikołaja i jako jej wolontariusze napisali aż 86 listów do darczyńców Fundacji, by podziękować im za pomoc, jaką za pośrednictwem Fundacji oferują potrzebującym dzieciom. Listy od naszych wolontariuszy będą na pewno dla nich miłą niespodzianką, a być może również zachęcą do dalszej pomocy.

            Co robi Fundacja Świętego Mikołaja?

            Pomaga dzieciom przez cały rok. Od września ponad 200 dzieci z całej Polski dostaje co miesiąc stypendium na rozwój swojego talentu, fundacja organizuje także świetlice i lekcje języka polskiego dla dzieci z Ukrainy oraz cały czas prowadzi mini szkołę w Aleppo w Syrii.

            Nasi wolontariusze mogą być dumni, że pisząc listy, przyczynili się do tych działań. A to zadanie nie było łatwe, ponieważ musieli napisać je starannie i bez błędów.

            Poniżej umieszczamy listę autorów listów:

            Klasa 6a

            1. Maja Wojciechowska – 2 listy
            2. Blanka Skupińska – 3 listy
            3. Amelia Sujka – 3 listy
            4. Maja Skrzypecka – 2 listy

            Klasa 6b

            1. Amelia Siwik – 5 listów
            2. Krystian Smolnik – 4 listy

            Klasa 6d

            1. Nadia Wiktorek – 1 list

            Klasa 7a

            1. Anna Zandecka – 4 listy
            2. Nadia Galor – 5 listów
            3. Aleksandra Szymańska – 2 listy
            4. Zuzanna Karbowiak – 3 listy
            5. Karolina Deska – 1 list
            6. Kacper Maniak – 2 listy
            7. Dominik Wasilewski – 1 list

            Klasa 8a

            1. Oliwia Idzikowska – 1 list
            2. Zofia Chalusiak – 1 list
            3. Aleksandra Sputowska – 1 list
            4. Adam Łakomy – 1 list
            5. Mateusz Majchrowski – 1 list
            6. Łucja Pluta – 1 list

            Klasa 8 d

            1. Zofia Fidelak – 4 listy
            2. Paula Kowalczyk - 4 listy
            3. Zuzanna Pęciak – 3 listy
            4. Paulina Syguła – 4 listy

            Klasa 8 f

            1. Marta Maj – 3 listy
            2. Eliza Grabczak – 2 listy
            3. Julia Kościelna – 6 listów
            4. Zofia Goździk – 8 listów
            5. Alicja Bartnicka – 8 listów

            Dziękujemy i gratulujemy! 😊

             

             

          • 10 listopada w kasie 1 a było bardzo patriotycznie…

          • … Oprócz pięknych galowych strojów uczniowie wykonywali różne zadania związane z naszą Ojczyzną. Na początku wszyscy przygotowali kotyliony, które pięknie ozdabiały białe bluzeczki. Następnie uczniowie poznali krótką historię naszego kraju. Poprzez ułożenie kartoników z liczbami, dowiedzieli się ile lat nasza Polska była w niewoli. ⛓ Na zakończenie aby wydostać się z sali lekcyjnej musieli wykonać wszystkie zadanipodać hasło, które otwierało drzwi. 🔐


            To był wspaniały dzień!


            Relacja i zdjęcia: Martyna Bil

          • Klasa 5a pamięta!  

          • ​​​

            „10 listopada byliśmy przed pomnikiem Pomordowanych Nauczycieli, to była ważna lekcja wychowawcza. Zapaliliśmy znicze, uporządkowaliśmy teren, zadbaliśmy o kwiaty. To gest naszej pamięci przed jutrzejszym świętem. 5a”

          • Niepodległościowy Escape Room świetlików

          •  

              W związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w świetlicy wykonaliśmy różne działania związane z obchodami tego święta. Utrwaliliśmy najważniejsze fakty historyczne oraz najistotniejsze informacje związane z naszym krajem –  symbole narodowe, stolicę, najdłuższą rzekę, najwyższe góry, itp.

              Podsumowaniem tygodnia był świetlicowy „Escape Room”. W czwartkowy poranek dzieci przywitał sam Józef Piłsudski. Świetliki otrzymały bowiem od samego Marszałka list z przeszłości, w którym dał wskazówki, jak zdobyć szyfr do skrzynki. Dzieci miały do rozwiązania 6 ukrytych zagadek, które wskazały im poszczególne elementy hasła. Uporządkowanie zwrotek hymnu, ułożenie godła z puzzli, czy odkodowanie zaszyfrowanych liter na szachownicy Polibiusza. Najtrudniejsze okazało się odnalezienie informacji ukrytej w lustrzanym odbiciu Marszałka. Jednak nie takie zagadki rozwiązywali uczniowie i ostatecznie odnaleźli hasło „11 listopada 1918 r.” i ukryty na jego odwrocie trzycyfrowy kod do skarbu -123. Była nim nasza biało – czerwona flaga. W skrzyni znalazła się również słodka niespodzianka dla świetlików.

              A Wam z czym kojarzy się szyfr do skarbu?

            Relacja i zdjęcia: Magdalena Małolepsza i Lidia Grajek

          • Śpiewająco o niepodległości

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w międzypokoleniowym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które odbędzie się w dniu 11. 11. 2022 r. o godz. 18:30 w parku przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jednym ze współorganizatorów jest zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu pod opieką Pana Bogdana Mieszkalskiego.

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych minął...

          •   W październiku na całym świecie obchodzony jest międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji świętowała też nasza szkolna biblioteka, a wraz z nią wszyscy czytelnicy.

               Codziennie na dużej przerwie podczas Kwadransu z książką czekały na uczniów książkowe niespodzianki. Starsze koleżanki i koledzy z klasy VIII f czytali wybrane przez siebie pozycje, a słuchacze chętnie dzielili się wrażeniami. 

               Dużo radości sprawiło wszystkim rozwiązywanie literackich zagadek

              Na jednym ze spotkań odwiedzili nas też uczniowie z klasy VI b, którzy wspaniale przedstawili "Lokomotywę" Juliana Tuwima

               Najciekawsze okazało się odkrywanie tajemnic Czarodziejskiej skrzynki, w której ukryły się skarby z różnych bajek. 

             Każdego dnia uczniowie tłumnie odwiedzali bibliotekę, a podczas ostatniego spotkania czekała na wszystkich, przygotowana przez Babę Jagę, słodka niespodzianka.

              Święto szkolnej biblioteki pozwoliło nam poznać wiele historii, ale jeszcze więcej czeka na odkrycie na bibliotecznych regałach. 

            Zapraszamy!

             

            Zdjęcia i relacja: pp. M. Leś, J. Kot-Brożyna

             

             

          • DZIEŃ KASKU c.d.


          • 2 tygodnie temu było wesoło i zabawnie, a dzisiaj już na poważnie. We wtorek, 26.10.2022 r. szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu i przeprowadzili prelekcję nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  cyberprzemocy oraz przejawów demoralizacji nieletnich.
            Poniżej krótka fotorelacja. Zdjęcia: K. Jacaszek, B. Kozik i K. Łukomska

          • „PAMIĘTAMY”

          • W piątek 21 października ostatnia grupa klas 8. naszej szkoły odwiedziła Miejsce Pamięci - Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach projektu pt: „Pamiętamy" realizowanego na lekcjach historii. Uczniowie klas 8d i 8f złożyli kwiaty przy Ścianie Straceń w Auschwitz i pomniku w Birkenau oddając cześć pamięci ofiar niemieckich obozów zagłady. Ta żywa lekcja historii nauczyła nas, abyśmy pamiętali do czego może doprowadzić nienawiść wobec drugiego człowieka. Odwiedziliśmy również Muzeum Ognia w Żorach, gdzie odbyły się warsztaty chemiczne z efektami specjalnymi ⚗️👨‍🔬🧪
            Relacja i zdjęcia: panie A. Maksymowicz-Zając i H. Olejnik

    • Galeria zdjęć

        brak danych