• Polszczyzna niejedno ma imię

          • Polszczyzna niejedno ma imię 

            - dialekty jako terytorialne odmiany współczesnej polszczyzny

             

              Tak brzmiał temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole. Miały one miejsce w ubiegłym tygodniu i przeciągnęły się nawet do dziś. 

             

                 Ich celem było:

            • upowszechnianie szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałanie ich zanikowi (zgodnie z Art. 3.1.4) Ustawy o języku polskim DZ.U.2011.43.224), 
            • uświadomienie roli języka w kształtowaniu tożsamości narodowej,
            • poznanie czasu, przyczyny i celu ustanowienia i obchodzenia tego święta. 

             

                 Na wyżej wymieniony temat uczniowie mogli zdobyć wiedzę samodzielnie, korzystając z przygotowanych na korytarzu tablic informacyjnych, oraz z pomocą nauczycieli na lekcjach języka polskiego, które od wtorku do piątku odbyły się  we wszystkich klasach 4 – 8. 

             

                 Znaczącą rolę w przygotowaniu obchodów odegrały zespoły złożone z przedstawicieli klas 7 - 8, które przez kilka tygodni przed świętem prowadziły badania mające na celu zebranie najważniejszych informacji o przydzielonych im dialektach: wielkopolskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, języku kaszubskim oraz języku ukraińskim i wyniki swojej pracy przedstawiły w przededniu 21 lutego na tablicach, które można podziwiać na załączonych zdjęciach i korytarzu I piętra naszej szkoły. Poniżej przedstawiamy autorów prac, których doceniłyśmy ocenami celującymi. 

             

            dialekt wielkopolski: Jakub Krzemianowski, Piotr Kula, Mateusz Pychyński z klasy 7c

            dialekt małopolski: Nadia Kałwak, Amelia Siwik, Nadia Prażanowska, Adam Mielczarek, Krystian Smolnik z klasy 7b

            dialekt śląski: Aleksandra Szymańska, Nadia Galor, Anna Zandecka, Hanna Warcholińska z klasy 8a

            dialekt mazowiecki: Jakub Gąszczak, Bartek Kałwak, Mateusz Lamorski, Wojtek Szopa z klasy 7a

            język kaszubski: Nadia Podgórska, Nadia Wiktorek, Hanna Sobczyk, Paulina Kasielska, z klasy 7 d

            język ukraiński: Valeriia Kostelniuk, Jarosław Fomenko z klasy 8a, Eleonora Yosyfiv z klasy 7b

             

              Trzeba zaznaczyć, że na dodatkową nagrodę zasłużyli jeszcze uczniowie dwóch zespołów. Ich reprezentanci uatrakcyjnili swoje zadania dodatkowym przedsięwzięciem – wypiekami pochodzącymi z regionów, którymi się zajmowali. Niektórzy z nas mieli więc okazję spróbować ciasteczek Tobiasza Łyczko (7c) i babki Artura Grobelnego (7d), którego wsparł wyszukaniem przepisu i ciekawostek na temat ciasta Bartłomiej Pietrzak (7d).

             

                  W czasie obchodów MDJO pracowali nie tylko wybrani uczniowie klas starszych.

             

                Poznając terytorialne odmiany współczesnej polszczyzny, uczniowie klas 4 i 5 mieli  za zadanie rozszyfrować wyrazy pochodzące z gwary podhalańskiej w tekście góralskiej legendy. Chętni zmierzyli się z jeszcze trudniejszym zadaniem – przeczytaniem legendy „Śpiący rycerze” zapisanej w całości gwarą.

               Uczniowie klas 6 napisali dyktando, które swą treścią nawiązywało do terytorialnych odmian języka polskiego, wykonali test sprawdzający wiedzę na ich temat oraz przyczyn i celu ustanowienia MDJO. 

                Podobny test, choć już trudniejszy, bo wymagający np. znajomości przykładów wyrazów, wyrażeń czy zwrotów pochodzących z gwar z terytorium danego dialektu i języka terytorialnego, napisali uczniowie klas 7 i 8.

             

             Wszyscy przy okazji obchodów MDJO mieli szansę wykazać się umiejętnościami i wiedzą, którą z przyjemnością jeszcze oceniamy - nagradzamy. Nazwiska tych najlepszych: mistrzów w czytaniu utworów napisanych gwarą, mistrzów ortografii oraz mistrzów wiedzy o MDJO oraz o odmianach terytorialnych języka polskiego umieścimy za kilka dni na stronie szkoły.

             

               Tegoroczne obchody MDJO przygotowały i panie Elżbieta Szaniec i Aneta Sokolak przy współpracy pań Anetty Gajewskiej i Jolanty Kaczmarzyk. Oprawę plastyczną w postaci tła do zaprezentowanych tablic informacyjnych wykonała pani Maja Szerszeń.

             

             

          • W świetlicowej sali…

          • ... w ubiegłym tygodniu, Świetliki omawiały temat "Wieluń-moja mała ojczyzna". Uczniowie poznawali legendy powstania miasta, ciekawostki. Uczyli się także odnajdywać punkty na planie miasta. Na koniec rozwiązywali test wiedzy, układali puzzle z pocztówek oraz rysowali herb Wielunia z pamięci.


            Obejrzyjcie fotorelację: p. M. Szerszeń

          • Plebiscyt Dziennika Łódzkiego zakończony

          • Wśród wyjątkowych nauczycieli, pedagogów, dyrektorów - wyróżnionych przez samych wychowanków, uczniów, ich rodziców - czyli tych, którzy na co dzień widzą i doceniają ich trud oraz wielkie serce, wkładane w edukację młodego pokolenia, będąc

            laureatką I MIEJSCA

            w Plebiscycie Dziennika Łódzkiego „Nauczyciel na Medal”,

            znalazła się nauczycielka naszej szkoły

            PANI MAŁGORZATA KOZŁOWSKA!

            GRATULUJEMY serdecznie Pani Małgosiu❗️💐 🧡💛💚

            Foto: Krzysztof Szymczak

          • Walczyli o pióro burmistrza…

          • W dniu 24 lutego odbyło się I Wieluńskie Dyktando o Pióro Burmistrza Wielunia. Naszą szkołę, w każdej z trzech kategorii, reprezentowało piętnaścioro uczniów.

            Kategoria Junior - uczniowie klas 1-3

            Hanna Sykuła, Borys Łuczak, Aleksandra Wróbel, Franciszek Lewandowski, Inez Białek.

            Kategoria Młodzik - uczniowie klasy 4-6

            Natalia Dwornicka, Hanna Guzowska, Małgorzata Łacina, Marta Dudek, Natalia Ciurzyńska .

            Kategoria Ekspert - uczniowie klas 7-8

            Nadia Podgórska, Nadia Wiktorek, Krystian Smolnik, Nadia Kałwak, Ewa Chalusiak.

            Po uroczystym powitaniu przybyłych uczestników przez burmistrza i organizatorów, padły pierwsze zdania dyktanda dla uczniów klas 1-3.

            „Mały jeżyk z zieloną żabką marzyli o skrzydłach, które uniosłyby ich w przestworza. Niebiesko-żółte niebo nie wydawało się zbyt daleko…”

            Nasi uczniowie marzenia mieli zupełnie inne, bez wątpienia chcieli sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrodę główną, czyli Pióro Burmistrza Wielunia. Cała społeczność szkolna jest niezwykle dumna, że reprezentowali nas w tak ważnym konkursie i gratulujemy sukcesu!

            W kategorii klas 1-3 – III miejsce zajęła uczennica klasy 3c Inez Białek,

            W kategorii klas 7-8 - II miejsce zajął Krystian Smolnik, III miejsce - Nadia Podgórska.

             

            GRATULUJEMY!!!

             

            Opiekę sprawowała i relację przygotowała p. dyr. Monika Skupińska

          • Lekcja ze strażakami

          • W czwartek 22 lutego klasa 6a w czasie lekcji wychowawczej wzięła udział w ciekawym spotkaniu ze strażakami z OSP w Wieluniu. Panowie Jakub Zając, Daniel Derbis i Tymoteusz Sasin w niezwykle ciekawy sposób przeprowadzili szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentowali uczniom sprzęt, którego używają w czasie akcji ratunkowych, opowiedzieli również o zajęciach prowadzonych dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która działa przy OSP w Wieluniu. Zachęcali też uczniów do wstąpienia do tej formacji. Atrakcją było też oglądanie wyposażenia samochodu strażackiego.

            Pomysł spotkania dla klasy wyszedł od Michała Jagielskiego, ucznia 6a, który należy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Miał on też okazję opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i pochwalić się umiejętnościami zdobytymi na zajęciach drużyny młodych strażaków.

            Lekcja ze strażakami była niezwykle ciekawa i bardzo pożyteczna. Uczniowie przekonali się, że nabyte wcześniej umiejętności udzielania pierwszej pomocy trzeba doskonalić, aby w razie potrzeby wiedzieć, jak właściwie postąpić.

            Zachęcamy innych uczniów naszej szkoły do takich spotkań.

            6a

            Relacja: p. J. Kaczmarzyk

          • Dziewczyny lubią brąz!

          • 15 lutego 2024 r. w Zduńskiej Woli odbył się półfinał mistrzostw woj. łódzkiego w siatkówce dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (startują klasy VIII i VII).

            Nasze dziewczęta w tym roku szkolnym, po wcześniejszych medalach srebrnym i złotym, dorzuciły brąz zajmując najniższy stopień podium. Startowało 6 szkół, grano w dwóch grupach. Nasze dziewczęta pokonały SP 7 Zduńską Wolę 2-1 (25-19, 24-26, 15-12) i uległy 0-2 (15-25, 16-25) zwyciężczyniom całego turnieju SP 5 Łask. W meczu o trzecie miejsce pokonały zdecydowanie SP Warta 2-0 (25-9, 25-5).

            Drużyna zyskała kolejne doświadczenie i mamy nadzieję, iż w przyszłym roku uda się awansować do finału województwa, tym bardziej, że wszystkie nasze zawodniczki są w klasie siódmej i za rok będą grały w tej samej kategorii wiekowej.

            Skład reprezentacji szkoły:

            Zosia Kucharczyk,

            Amelia Sujka,

            Amelia Siwik,

            Zuzia Gibek,

            Nadia Wiktorek,

            Nadia Prażanowska,

            Maja Skrzypecka,

            Blanka Skupińska.

            Trener Leszek Pałyga.

            Gratulujemy medalu!!!

          • Wizaż, ważna rzecz...

          • W dniu 14 lutego uczennice klasy 7a i 7d wzięły udział w spotkaniu z panią Dorotą Derkowską, specjalistką do spraw urody i wizażu. W czasie spotkania dziewczynki zostały zaznajomione z podstawowymi zasadami pielęgnacji cery, z uwzględnieniem różnych jej typów, oraz podstawami delikatnego makijażu, (zaprezentowanego na jednej z dziewcząt) takiego w sam raz do szkoły. Wspaniała pani prowadząca dostarczyła słuchaczkom również mnóstwo rad dotyczących zdrowego stylu życia, który przede wszystkim wpływa na wygląd cery w młodym wieku. Wszystkie uczestniczki zakończyły warsztaty z większą świadomością pielęgnacji cery oraz z satynowymi dłońmi. Bardzo dziękujemy pani Dorocie za przeprowadzenie cudownego spotkania!

          • Uwaga!! Walentynki!! 

          • Uwaga!! Walentynki!! 
            ❤️🧡💛💚💙💜🤎

            Dnia 13 lutego (wtorek) Samorząd Uczniowski zaprasza na dyskotekę z okazji Walentynek. 💘

            💚 Klasy 4-5:
            16:30 - 18:00

            🧡 Klasy 6-8
            18:00 - 19:30

            Zabierzcie ze sobą zgody od Rodziców/Opiekunów oraz 2 zł!! 

            Do zobaczenia na parkiecie!! 💃🕺

            Pozdrawiamy,
            SU 🎓

      • Galeria zdjęć

          brak danych