Drugi dzień „wymiany online” za nami. Był intensywny, ale twórczy. ☺️👏 Uczniowie ponownie pracowali nad treścią książki pt. „Pinocchio”, generowali kody QR potrzebne do stworzenia gry Monopoly, wykonywali prezentacje Power Point dotyczące zabytków oraz tworzyli plakaty i układali slogany dotyczące dziedzictwa, które jest myślą przewodnią projektu, w programie CANVA. Wszystkim bardzo dziękujemy i gratulujemy. 👍😊 Jutro, kolejna - ostatnia już relacja.
Wymiana online w Erasmus+ (dzień 2.)
Wymiana online w Erasmus+ (dzień 1.)
Pierwszy dzień „wymiany online” w ramach programu Erasmus + za nami! Dnia 10 maja od wczesnych godzin porannych sześciu przedstawicieli klas 7 naszej szkoły wzięło udział w warsztatach online w ramach programu Erasmus +. Przypominamy, że dzięki udziałowi w projekcie współpracujemy z innymi pięcioma placówkami z Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Niemiec i Holandii. W dniu dzisiejszym uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych dziedzictwu, literaturze oraz pracowali nad pytaniami do nowej wersji gry Monopoly. Koordynatorkami projektu w naszej szkole są panie Małgorzata Kozłowska i Aleksandra Pawłowska. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniach do wymiany oraz warsztatach nauczycielom języka angielskiego: pani Annie Dwornickiej, panu Rafałowi Pawelcowi oraz panu Zbyszko Mydlarzowi. Kolejne relacje w nadchodzących dniach!
Aktywności świetlicowe powróciły!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z nowych zajęć świetlicowych W ZAKŁADCE O SZKOLE / ŚWIETLICA :))
9 maja - Dzień Europy
Jesteśmy Europejczykami, zatem w dzisiejszym Dniu Europy warto przypomnieć sobie podstawowe informacje o Unii Europejskiej.
Dziękujemy za ich opracowanie Samorządowi Uczniowskiemu :))
Unia Europejska to grupa 27 krajów w Europie. Kraje te połączyły się, aby ludziom żyło się lepiej, łatwiej i bezpieczniej. Postanowiły one współpracować i pomagać sobie nawzajem.
Pomysł stworzenia Unii Europejskiej powstał po dwóch wielkich wojnach w Europie. Kraje w Europie zrozumiały, że lepiej jest współpracować, niż walczyć ze sobą.
Na początku zaczęło ze sobą współpracować tylko 6 krajów:
Belgia
Francja
Holandia
Luksemburg
Niemcy
Włochy
Wkrótce zaczęły przyłączać się do nich inne europejskie kraje i tak powstała Unia Europejska.
Dziś do Unii Europejskiej należy 27 krajów.
Te kraje to:
Austria
Belgia
Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Czechy
Dania
Estonia
Finlandia
Francja
Grecja
Hiszpania
Holandia
Irlandia
Litwa
Luksemburg
Łotwa
Malta
Niemcy
Polska
Portugalia
Rumunia
Słowacja
Słowenia
Szwecja
Węgry
Włochy
W czerwcu 2016 r. Wielka Brytania zdecydowała o odłączeniu się od Unii Europejskiej. Od 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej.
Wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej wspólnie dążą do tych celów:
zachowanie pokoju w Europie,
zapewnienie ludziom dobrobytu,
sprawiedliwość i troska o każdego,
szanowanie wszystkich języków i kultur,
silna gospodarka europejska i wspólna waluta.
Kraje Unii Europejskiej mają wspólne wartości. Na przykład chcą, żeby wszyscy ludzie byli równi, a ich prawa były szanowane.
Unia Europejska ułatwiła ludziom podróżowanie z jednego kraju do drugiego. Mogą mieszkać, studiować i pracować w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Na przykład osoba mieszkająca we Francji może przenieść się do Włoch i tam pracować. Albo student z Belgii może wyjechać na studia w Grecji.
Rzeczy, usługi i pieniądze również mogą swobodnie się przemieszczać z jednego kraju Unii Europejskiej do drugiego.
Unia Europejska odgrywa ważną rolę w świecie na wiele sposobów. Na przykład:
Sprzedaje wiele towarów i usług do innych krajów. Kupuje także towary od innych krajów. W ten sposób pomaga gospodarce światowej.
Pomaga milionom ludzi, którzy żyją w biedniejszych krajach poza Unia Europejską.
Stara się uczynić świat bezpieczniejszym miejscem, w którym wszyscy są traktowani sprawiedliwie, a prawo jest przestrzegane.
W każdym kraju Unii Europejskiej ludzie mówią swoim językiem. Unia Europejska chroni prawo ludzi do porozumiewania się w ich języku.
Dlatego Unia Europejska tworzy wszystkie ważne informacje i dokumenty we wszystkich językach, jakimi ludzie mówią w należących do niej krajach.
Większość krajów Unii Europejskiej używa tego samego pieniądza. Pieniądz ten nazywa się „euro”. Używanie tego samego pieniądza pomaga krajom w Unii Europejskiej prowadzić ze sobą interesy. Używanie tego samego pieniądza ułatwia ludziom podróżowanie, kupowanie rzeczy przez internet z innych krajów i daje więcej możliwości.
Flaga Unii Europejskiej ma niebieskie tło, na którym jest okrąg ze złotych gwiazd. Jest to symbol, który pokazuje, że kraje Unii Europejskiej są zjednoczone i się wspierają.
Każdy kraj ma melodię, która lepiej oddaje jego wartości i kulturę jako kraju. Taka melodia to „hymn”. Unia Europejska także ma swój hymn. W 1985 r. ludzie podejmujący decyzje w Unii Europejskiej wybrali melodię bardzo ważnego kompozytora na hymn Unii Europejskiej.
Ten kompozytor to Ludwig van Beethoven. Ta melodia przypomina, jak ważne jest, by ludzie byli wolni i żyli w pokoju oraz się wspierali. Unia Europejska wierzy w te wartości i dlatego wybrała tę melodię na swój hymn.
Unia Europejska używa zwrotu „zjednoczeni w różnorodności”, aby pokazać swoje wartości.
Zjednoczeni w różnorodności oznacza, że:
ludzie w Unii Europejskiej mogą mieć różne kultury lub języki, ale wspierają się i pracują razem w pokoju.
Nie ma nic złego w posiadaniu różnych kultur czy języków. Wręcz przeciwnie. Ludzie z różnych kultur mogą nauczyć się od siebie więcej rzeczy i dobrze razem pracować.
Unia Europejska ma 3 główne organy:
Komisja Europejska Ludzie pracujący w Komisji Europejskiej proponują prawa dla Unii Europejskiej.
Parlament Europejski Ludzie pracujący w Parlamencie Europejskim są wybierani przez wszystkich mieszkańców Europy, aby bronić ich praw.
Rada Unii Europejskiej Ludzie podejmujący decyzje w każdym kraju Unii Europejskiej współpracują ze sobą i tworzą Radę Unii Europejskiej.
Te trzy organy są bardzo ważne dla Unii Europejskiej. Współpracują razem, żeby w Europie lepiej się żyło.
Samorząd Uczniowski SP2
Poniżej prace uczniów klasy 4 d z okazji Dnia Europy, 9 maja 2021 r.
Z życia sławnych malarzy...
Hej, tu przesyłka z kl. 3a. >>Ostatnio omawialiśmy tematy związane ze sztuką. Poznaliśmy sławnych malarzy, kompozytorów, rzeźbiarzy, grafików itp. Dzisiaj zmierzyliśmy się ze sławnym dziełem Vincenta van Gogha - Słoneczniki. Oto dzieło naszej twórczości. Może kiedyś też będziemy sławni<<
Prace uczniów przesłała p. R. Kostrzycka. Podziwiajcie! :))
Cyfrowe wspomnienia klas ósmych :))
Kiedyś być może Wasze drogi zupełnie się rozejdą i nie będziecie spędzać już ze sobą tyle czasu, co w szkolnych ławkach. Mamy nadzieję jednak, że w Waszej pamięci pozostaną piękne wspomnienia wspólnie spędzonych lat. Klasa 8a i 8c na lekcjach informatyki wspominała czas spędzony w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza. Wykorzystując cyfrowe narzędzia stworzyli piękne filmiki pokazujące, że w szkole wcale nie jest nudno. Obejrzyjcie
#hejtminiegra
Prosimy o zapoznanie z nowym wpisem w zakładce WOLONTARIAT:)
Dzień Patrona Szkoły - Henryka Sienkiewicza, 5 maja 2021 r.
Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty.
A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona.
Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży.
Dzisiaj, 5 maja, przypada wielkie święto naszej szkoły – Dzień Patrona. To jednocześnie dzień urodzin Henryka Sienkiewicza. Niestety nie możemy spotkać się w szkole, aby uczcić postać Henryka Sienkiewicza. Chcemy jednak zachować szkolną tradycję i uczciliśmy ten ważny dzień w nieco inny niż dotychczas sposób.
Poniżej zamieszczamy prace uczniów upamiętniające życie i twórczość wybitnego pisarza oraz Patrona Naszej Szkoły - Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do obejrzenia:
- prezentacji o naszym Patronie - wykonana przez Annę Zając kl. 6 e.
- filmiku ukazujący miejsca w Naszej Szkole, gdzie na co dzień spotykamy się z Henrykiem Sienkiewiczem oraz bohaterami Jego książek .
- gazetki szkolnej
Samorząd Uczniowski SP 2
Prezentacja Ani Zając:
Filmik ukazujący miejsca w szkole poświęcone Patronowi oraz dzisiejszą gazetkę szkolną:
Gazetka z okazji Dnia Patrona:
A tak wyglądały dziś lekcje języka polskiego w klasach 4 – 8. Uczniowie poznawali sylwetkę Henryka Sienkiewicza na podstawie prezentacji przygotowanej przez p. A. Gajewską, a potem sprawdzali swoją wiedzę, rozwiązując quiz, którego autorkami są panie A. Sokolak i J. Matuszczyk :)
Polskie miejsca z listy UNESCO w prezentacjach Erasmus+
W ramach programu Erasmus+, uczniowie klasy 7e podczas zajęć z wychowawczynią p. Małgorzatą Kozłowską wykonali prezentacje dotyczące dziedzictwa oraz zabytków i miejsc w Polsce znajdujących się na liście UNESCO.
Zachęcamy do ich obejrzenia :)
Oto autorzy prac, według kolejności prezentacji:
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
GAZETKA SZKOLNA PAWŁA ŁUCZAKA I SZYMONA BRYSIA:
OLIWIA TOMCZYK I ZUZIA POPIOŁEK PREZENTUJĄ HISTORIĘ KONSTYTUCJI:
PREZENTACJA ZOSI CHALUSIAK:
PREZENTACJA HUBERTA GUNERKI:
PREZENTACJA MARYSI MACIEJEWSKIEJ:
PREZENTACJA ZUZI KUPSKIEJ:
Święto Flagi
Quizy w programie ZŁOTE SZKOŁY NBP
Zapraszamy do zakładki, gdzie znajdziecie opis kolejnych działań oraz linki do QUIZÓW.
Erasmusowe spotkania...
Dnia 19 kwietnia sześciu przedstawicieli społeczności klas 7 wzięło udział w spotkaniu online z młodzieżą ze szkół partnerskich w ramach programu Erasmus+. Była to okazja do tego, aby poznać koleżanki i kolegów z którymi przyjdzie im współpracować w „wymianie online”, która odbędzie się w dniach 10-12 maja. W związku z pandemią koronawirusa wszystkie działania odbywają się obecnie za pośrednictwem internetu. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Czekajcie na nasze relacje...
O tym, jak klasa 2 b włączyła się w obchody Dnia Ziemi
”Jesteśmy świadomi, że Ziemia to Nasz Dom.”
Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróćmy naszą Ziemię”.
Obchody tego dnia są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.
Uczniowie naszej Szkoły bardzo dobrze wiedzą jak ważne jest dbanie o środowisko, klimat i otaczającą nas naturę.
Przedstawiamy szczególne prezentacje przygotowane przez naszych uczniów, które przedstawiają główną ideę Dnia Ziemi oraz zwracają uwagę jak możemy troszczyć się i chronić Naszą Planetę.
Zachęcamy również do obejrzenia tematycznych prac plastycznych wykonanych przez klasę 4d.
Samorząd Uczniowski SP2
Prezentacja Janka Kałwaka z kl. 8 a:
Prezentacja Jakuba Luchtera z kl. 7 e:
Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021
Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień wyglądał inaczej. Nauka odbywa się zdalnie, ale chcemy pokazać, że pomimo pandemii pamiętamy o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
W naszej szkole odbyły się pogadanki, połączone z prezentacją „Dzień Ziemi 2021”. Uczniowie klas siódmych przygotowali piękne plakaty na temat zanieczyszczenia i ochrony wód.
Zachęcamy do ich obejrzenia. Oto kilka zdjęć, a na samym dole prezentacja :)
PREZENTACJA NADESŁANYCH PRAC
#akcjazonkil
Łączymy się. Zapytacie po co? Po to, że wydarzyło się to na terenie Polski, a zatem jest częścią naszej historii. Najmłodsze klasy obchodzą rocznicę powstania w getcie warszawskim...
Zdjęcia przesłała p. Angelika Przymuszała
Wolontariat szkolny przypomina...
Dalsze działania w programie ZŁOTE SZKOŁY NBP
W dedykowanej programowi zakładce obejrzyjcie PREZENTACJE o postaciach widniejących na banknotach, które przygotowali uczniowie klasy 7a.
Konkurs na LOGO ERASMUS+
Uczniowie klas 7. naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie na LOGO projektu w ramach programu Erasmus+. Trzeba przyznać, że wykazali się ogromną pomysłowością, a konkurs spotkał się z ogromnym odzewem ze strony Uczniów.
Wkrótce ogłosimy wyniki konkursu. Pięć wybranych prac przejdzie do kolejnego etapu konkursu między krajami.
Wkrótce poinformujemy o wynikach!
Wszystkim gratulujemy!
Za pomoc i zaangażowanie dziękujemy Pani Alicji Szczepek :)
Koordynatorki projektu,
Małgorzata Kozłowska
Aleksandra Pawłowska
93
Galeria zdjęć
brak danych
Archiwum Aktualności