Przeciwko hejtowi
Kresy czekają na Św. Mikołaja
Wrocław jesienią
Do grona tych siódmoklasistów, którzy ostatnio przekonali się, że Wrocław jesienią jest piękny i ciekawy, 15. 11. 2024 r. dołączyli uczniowie klas 7a i 7c. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska zaczęli od spaceru po niezwykłych terenach Hali Stulecia, potem, podczas wizyty w Hydropolis, dowiedzieli się, jak ważna dla wszystkich jest woda. Teraz wodny świat już nie ma dla nich tajemnic. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po wrocławskim rynku i oczywiście szukanie krasnali, które ukryły się w różnych zakamarkach tej zabytkowej części miasta. Ostatni etap wyjazdu to wizyta w Muzeum Pana Tadeusza, zwiedzanie ekspozycji i warsztaty, w czasie których uczniowie wykonali techniką linorytu ciekawe ozdoby. Wszyscy pełni wrażeń, zadowoleni bezpiecznie wrócili do Wielunia.
Relacja opiekunek K. Jacaszek i J. Kaczmarzyk
39
Tabliczka Mnożenia opanowana?
15 listopada, w piątek, uczestniczyliśmy w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.
Uczniowie klas czwartych i piątych zostali przeegzaminowani przez swoich nauczycieli matematyki ze znajomości tabliczki mnożenia. Najlepsi spośród nich awansowali do roli Egzaminatora.
Egzaminatorzy zgodnie z zasadą „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” egzaminowali swoich starszych kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy, kto odpowiedział prawidłowo na 5 pytań z wylosowanego zestawu, otrzymywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Oprócz egzaminu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w pojedynku „Łapka na muchy” oraz drużynowo w konkurencji „Wieża”.
Rywalizacja przebiegała w wesołej i miłej atmosferze :))
Koordynator akcji: I. Gońda
oraz
B. Kacprzycka,
A. Prażanowska.
15
Konkurs „Dla Niepodległej”
14 listopada 2024 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Dla Niepodległej” upamiętniający 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to wydarzenie, którego adresatami były dzieci objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym ze wszystkich wieluńskich publicznych przedszkoli, jak również uczniowie klas pierwszych naszej społeczności szkolnej. Nadrzędnym celem niniejszego przedsięwzięcia było popularyzowanie i pogłębianie wśród najmłodszych znajomości polskiej poezji patriotycznej, jak również upowszechnienie piękna mowy ojczystej, dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa.
Zmagania uczestników konkursu oceniała powołana komisja, w skład której zasiadła Pani Wicedyrektor Monika Skupińska, Pani Małgorzata Leś oraz Pani Paulina Wiatr. Do wydarzenia przystąpiło łącznie dwadzieścioro dzieci. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali dumnie twórczość znanych polskich poetów i pisarzy m.in. Władysława Bełzy, Czesława Janczarskiego czy Ludwika Wiszniewskiego i wielu innych, a warto nadmienić, iż również mogliśmy wysłuchać autorskiej poezji nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy dla swych podopiecznych skomponowali własny utwór. Dzieci nie tylko pięknie wyrecytowały znane polskie utwory literackie, jak również zaprezentowały się w odświętnych strojach z biało – czerwonymi akcentami lub rekwizytami. Całość wydarzenia uświetnił występ uczniów klasy 1 a oraz klasy 2 b, którzy w sposób szczególny dali świadectwo swojego przywiązania do polskiej tradycji, kultury i ojczyzny. Po krótkiej naradzie, jury przyznało I, II, oraz III miejsce w obydwu kategoriach wiekowych, jak również wręczyło nagrody rzeczowe oraz przyznało dyplomy uczestnictwa.
Mamy żywą nadzieję, iż tak wartościowo spędzony czas w naszej społeczności szkolnej zaowocuje w przyszłości szlachetną i odpowiedzialną postawą w trosce o nasze wspólne dobro – jakim niewątpliwie jest Ojczyzna, jak również będzie drogowskazem przy wyborze naszej placówki jako miejsca dalszego kształcenia i wzrastania Państwa pociech.
Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za trud włożony w przygotowanie Państwa dzieci do konkursu, jak również wyrazić wdzięczność za przyjęcie naszego zaproszenia, tak liczne przybycie i niezapomniane chwile pełne sentymentu i uśmiechu Państwa dzieci.
Laureaci konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej „Dla Niepodległej” w kategorii przedszkola:
I miejsce – Małgorzata Kozanecka, Publiczne Przedszkole nr 1 w Wieluniu
II miejsce – Teodor Graczyk, Publiczne Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu
III miejsce – Kornelia Kubat, Publiczne Przedszkole nr 2 w Wieluniu
Laureaci konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej „Dla Niepodległej” w kategorii uczniów klas pierwszych:
I miejsce – Alan Michniewicz, klasa 1 a
II miejsce – Maksymilian Stępień, klasa 1 b
III miejsce – Grzegorz Patyk, klasa 1 b
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz życzymy dalszych sukcesów !
Relacja z wydarzenia: p. Mateusz Chłód, p. Paulina Wiatr, p. Edyta Sobieraj.
42
11 listopada
Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: chorąży – Bartek Pietrzak, asysta Nadia Prażanowska i Amelia Siwik, wziął udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości w naszym mieście. Obchody rozpoczęły się od uroczystego nabożeństwa w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na plac Legionów, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej działalności pododdziałów 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i komisariatu Polskiej Organizacji Narodowej. Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu Kazimierza Wielkiego, gdzie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali przemówień samorządowców i działaczy.
Foto, relacja i opieka nad uczniami: I. Gońda
„Mit o Syzyfie” w wykonaniu uczniów klasy 5a! 📽🎞
Dnia 14 listopada uczniowie klas 5 wzięli udział w wydarzeniu „Dzień Mitów” organizowanym przez bibliotekę szkolną.
Zadaniem każdej klasy było wybranie jednego mitu greckiego, jego prezentacja oraz udział w quizie wiedzy. 🏛🌺🍯
Klasa 5a spisała się na medal. Nie tylko przedstawiliśmy „Mit o Syzyfie”, ale sami do niego napisaliśmy scenariusz i zadbaliśmy o piękne stroje. Spotykaliśmy się poza godzinami lekcyjnymi i włożyliśmy w przygotowania całe nasze 🧡. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu. 🥰🌟
Pozdrawiamy,
Klasa 5a z wychowawczynią Małgorzatą Kozłowską 🍀18
Głęboka jesień we Wrocławiu...
...może być piękna! 🍂🍁
Przekonali się o tym uczniowie dwóch klas: 7b i 7d, którzy w słoneczny listopadowy dzień zajrzeli do dolnośląskiej stolicy.
Obie klasy odwiedziły Muzeum Pana Tadeusza 📖 🖋️w pięknie zaadaptowanej do tego celu kamienicy przy Rynku. Uczniowie mogli wysłuchać o sposobach w jakich dawniej tworzono książki, obejrzeć ich egzemplarze oraz introligatorskie narzędzia, tłoczone i złocone skórzane okładki, które niegdyś zdobiły woluminy. Kopię rękopisu „Pana Tadeusza” można było obejrzeć zza szyby, ale dzięki nowoczesnej technice - także przyjrzeć się z bliska każdej stronie i to w przybliżeniu.
Warsztaty plastyczne pozwoliły, by każdy uczestnik wycieczki wykazał się kreatywnością. Powstały barwne projekty okładek, a nawet pieczęcie Ex Libris dzięki technice linorytu!
Dowcipny Pan przewodnik Mateusz zadbał o to, by podczas spaceru po Rynku Wrocławskim nikomu się nie nudziło. Niektórzy mogli nawet sprawdzić jak korzystało się z Pręgierza.
Zwiedzanie Hydropolis 💦 to kolejny punkt wycieczki. Bardzo dużo wiedzy o salach 🌎 i eksponatach przekazała nam miła Pani przewodniczka, po czym uczniowie sami mogli badać „wodny świat” w przytulnych, ciemnych korytarzach tego centrum.
Droga do domu przebiegła bezpiecznie i szybko dzięki Panu Kierowcy Mirkowi z Częstochowy, któremu bardzo dziękujemy ❣️:))
Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: M. Małolepsza i K. Łukomska - autorki zdjęć.
115
Czytamy i gramy! 📖
📚🎲🃏
Klasy czwarte, w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizują zadanie „Czytamy i gramy”. Polega ono na stworzeniu przez zespoły klasowe gier planszowych, których treść oparta jest o przeczytane lektury. Po wykonaniu zadania przez wszystkie klasy czwarte w bibliotece szkolnej odbędzie się turniej gier planszowych.🥇🥈🥉
Klasy IV c i IV d wraz z panią Elżbietą Szaniec już przystąpiły do rywalizacji i przygotowały gry na podstawie przygód Kajko i Kokosza z książki „Szkoła latania” autorstwa J. Christy. Powstało wiele kreatywnych i ciekawych projektów.👍😄
Relacja: J. Kot-Brożyna, M. Leś
18
Filip trenuje...
Kolejne zawody za nami.
09.11.2024 r. odbył się Puchar Polski Taekwon-do ITF w Kępnie. Filip z klasy 2a, trenujący na co dzień w Taekwon-do SKT.Niedźwiedź, może pochwalić się kolejnym zwycięstwem.
Zdobył dwa złote medale w konkurencjach: techniki specjalne młodzików oraz walka Kalaki młodzików.
Gratulujemy!
Foto: prywatne archiwum Mamy Filipa
"Podróże z klasą"
W ramach projektu "Podróże z klasą" uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę dwudniową do Wrocławia. 🚌🧳Pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać centrum wiedzy o wodzie - Hydropolis. 💦💦 Prócz zwiedzania wspaniałego obiektu, mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach, na których dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz 🌧, tęcza 🌈, a także śnieg 🌨. Kolejnym przystankiem było Muzeum Przyrodnicze. 💚 Przywieźliśmy stamtąd wiele ciekawostek przyrodniczych. 🦎🐘🪲 Drugiego dnia po smacznym śniadanku pojechaliśmy do Teatru Lalek, gdzie uczestniczyliśmy w niezwykłym spektaklu pt. "Odyseja". 🎭🎬 Po przedstawieniu Pani przewodnik zabrała Nas na spacer po Starym Rynku Wrocławskim. 🏫 Na koniec dnia udaliśmy się do ostatniego punktu Naszej wycieczki - Panoramy Racławickiej.
To były dwa wspaniałe dni, gdzie prócz zdobytej wiedzy mogliśmy wspólnie spędzić czas ❤ 😘
Wychowawcy ❤
47
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Filmowy jesienny seans w klasie 5a!! 🍁🍂🧡🎞📽
Hej! To my klasa 5a. Dnia 7 listopada, w godzinach popołudniowych spotkaliśmy się w szkole, aby spędzić razem trochę czasu… Oglądaliśmy film o tytule „Wall-e”. 💕
Film przedstawia Ziemię 🌍 za kilkaset lat. Zaśmiecona planeta zostaje opuszczona przez ludzi. Zamieszkuje ją jednak tylko jeden bardzo pracowity robot, którego zadaniem jest oczyścić planetę z odpadów. 🍀
Połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym - spędziliśmy miło czas i obejrzeliśmy film, który daje do myślenia…‼️
Bardzo dziękujemy naszym kochanym Rodzicom za pyszności przygotowane na to spotkanie: były pyszne babeczki, ciasteczka i słone przekąski. W prezencie od wychowawczyni był popcorn i czekoladowe mufinki. 🧁🍪🧃🥨
Pozdrawiamy!!
Klasa 5a 🎓☺️2
Świetlicowe wieści🕺🤸💃🎉!
7 listopada pierwszoklasiści byli uroczyście pasowani na Świetlika przez Panią Dyrektor Monikę Skupińską. ✏️
Uczniowie zaprezentowali umiejętności zdobyte podczas zajęć świetlicowych. Był piękny taniec, śpiew, rytmiczna zabawa kubkami i poetycki rap. Niezawodni Rodzice zadbali o słodkie prezenty.
Dziękujemy ❤️3
Nietypowa lekcja języka polskiego w klasach 4a i 4b
Uczniom klas 4a i 4b bardzo podobała się lektura "Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Byli zachwyceni profesorem Ambrożym Kleksem, a zwłaszcza przedmiotami, których nauczał. Dlatego na języku polskim mieli możliwość przenieść się w świat fantazji i uczestniczyć w słynnej lekcji kleksografii. Po odczytaniu fragmentu książki uczniowie sformułowali przepis na kleksa, a następnie zabrali się do pracy. Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego czwartoklasiści wykonali piękne kleksy, do których układali krótkie wierszyki. Chętne osoby prezentowały swoje prace na forum klasy. Warto podkreślić, że każdy uczeń zdał egzamin z kleksografii celująco!
Fot.: A. Ignasiak8
„Do Hymnu”
4 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w
VII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „DO HYMNU”,
który jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Jest on ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania się historią Polski. Ma to szczególny wydźwięk, ponieważ nasza prezentacja konkursowa odbyła się w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły "Mazurka Dąbrowskiego" - hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Pieśniami, które wykonali uczniowie były: „Gaude, Mater Polonia” i „Rota”. Starania uczniów obserwowała komisja konkursowa, w skład której wchodziła pani Barbara Sobolczyk profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz pan profesor Krzysztof Kozłowski - koordynator konkursu.
Wystąpienie uczniów było świętem całego naszego środowiska lokalnego, związanego z i troszczącego się o edukację, dlatego z radością na pokazie konkursowym gościliśmy:Przewodniczącą Rady Miejskiej panią Justynę Godszling-Graczyk,
Burmistrza Wielunia – pana Pawła Okrasę,
Zastępcę Burmistrza Wielunia panią Joannę Skotnicką-Fiuk,
Sekretarz Miasta panią Magdalenę Majkowską,
Radną Rady Miejskiej przedstawicielkę Komisji Oświaty Kultury i Sportu panią Bognę Kanicką-Parnowską,
Wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi panią Magdalenę Skoczylas,
Pana prof. dr hab. Tadeusza Olejnika, który w kolejnych pokoleniach młodych Wielunian zaszczepia miłość do naszego miasta i dumę z jego historii,
Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej pana Jana Książka – przyjaciela naszej szkoły,
Zastępcę Dyrektora ZOPOW panią Małgorzatę Wrzosek,
Główną księgową ZOPOW panią Dorotę Antczak,
Przedstawicielkę Rady Rodziców naszej szkoły panią Beatę Kocjan.Uczniowie z klas od III do VII utworzyli ponad trzystuosobowy chór, którym dyrygował nauczyciel muzyki pan Bogdan Mieszkalski. Uczennica klasy VIII Amelia Siwik przedstawiła, przed każdym prezentowanym utworem, krótką notę informacyjną o genezie jego powstania.
Wytężony czas prób i przygotowań przerodził się w ogromny sukces. Wykonane pieśni przez uczniowski chór wzruszyły zebranych gości i wzbudziły wielki podziw. Nienaganny galowy strój, o który zadbali rodzice, dopełnił całości wystąpienia. Po raz kolejny uczniowie udowodnili, że w jedności siła i moc, a zaangażowanie w osiąganie wspólnego celu daje radość.
Dziękujemy Wam za Wasz wysiłek!
Całe wydarzenie odbyło się na naszej sali gimnastycznej, która na ten dzień została zamieniona w salę koncertową, dzięki niezwykłej dekoracji wykonanej przez panie: Alicję Szczepek, Maję Szerszeń i Edytę Sobieraj.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmików przygotowanych przez p. Lidię Grajek
12WYKONANIA KONKURSOWE:
1) Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego
2) Gaude, Mater Polonia
3) Rota
Ostatnia próba
Znów akcja „Św. Mikołaj na Kresach”.
Ludzie listy piszą…
foto: E. Szaniec
PAMIĘTAMY…
... o zmarłych Nauczycielach i Pracownikach naszej szkoły, którzy odeszli do wieczności...
Samorząd Uczniowski
Śladami legend polskich 📖.
Polskie legendy mają w sobie wiele uroku, nic więc dziwnego, że wzbudziły zainteresowanie wśród naszych młodszych czytelników. W październiku, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Śladami legend polskich”. Poznali legendę warszawską „Złota Kaczka”. Magiczne miejsce, jakim jest biblioteka i cudowna moc książek sprawiły, że przenieśliśmy się do dawnej Warszawy, podziwialiśmy Stare Miasto, a nawet weszliśmy do lochów Zamku Ostrogskich, gdzie spotkaliśmy Złotą Kaczkę. Po wysłuchaniu legendy rozmawialiśmy o przygodzie Lutka i doszliśmy do wniosku, że zawsze warto pomagać potrzebującym, a bogactwo w życiu nie jest najważniejsze.
Na zakończenie zajęć rozwiązywaliśmy łamigłówki związane z poznaną legendą.Wkrótce kolejne spotkanie z bohaterami legend.
Foto i relacja: M. Leś, J. Kot-Brożyna
1
Galeria zdjęć
brak danych
Archiwum Aktualności