Było "hello", przyszedł czas na "goodbye"... 😢
I tak oto wracamy już 🚌 z kilkudniowych warsztatów językowych EuroWeek 🇬🇧, podczas których bawiliśmy się naprawdę dobrze! 👍
We danced 💃, we sang 🎤, we talked in English 💬, we worked in groups, we designed and created applications, countries and introduced ourselves, we made new friends with our mates from Wrocław, we learnt about foreign countries and their cultures🏛️, we breathed fresh mountain air 🏞️and walked a long way 🛣️ to the SHOP, we ate a lot of pizza 🍕and we didn't sleep 🛌 much!!! So it was awesome! - w skrócie było SIGMA! A w drodze powrotnej odwiedziliśmy piękną kopalnię złota w Złotym Stoku oraz pobliską średniowieczną osadę 🛖🛖.
BIG BRAVO for everyone 👏👏👏👏 especially for our amazing leader - Gaga!😍 Zawsze będziemy Cię miło wspominać❤️❤️❤️
Fotorelacja: p. A. Dwornicka and p. K. Jacaszek :)
Aktualności
Powrót z EuroWeek’u
- 10
Biochemiczne zmagania wygrane!
W dniu 25 kwietnia 2024 roku odbyła się 13 edycja Międzypowiatowego Konkursu Biologiczno - Chemicznego pod nazwą „Biochemik Roku” zorganizowanego przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraszkowicach. MY TEŻ TAM BYLIŚMY!!!
Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test z biologii i chemii, a następnie najlepsza piątka z nich dotarła do finału. Tam czekały zadania praktyczne, jak w prawdziwym laboratorium .
Naszą szkołę reprezentowali:
Bartosz Hałubiec,
Filip Hendrych,
Kacper Maniak
- uczniowie klasy 8.
Na podium, otrzymując zaszczytne I MIEJSCE znalazł się Bartosz Hałubiec.
Filip i Kacper też znakomicie sobie poradzili.
GRATULUJEMY
Przy tej okazji chcielibyśmy podziękować organizatorom za wspaniałe przyjęcie. Atmosfera na konkursie była wspaniała. Czekamy na zaproszenie na kolejną edycję.
Foto: K. Kościelna
4
Hello from Kotlina Kłodzka!
To właśnie tu uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje kompetencje językowe na warsztatach EuroWeek. 21-osobowa grupa naszych uczniów już od wczoraj świetnie bawi się na zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Gruzji i Włoch. Poniedziałek był wypełniony różnymi zajęciami: były zabawy integracyjne, prezentacje prac grupowych, konwersacje, mecz siatkówki, spacer w pięknych okolicznościach przyrody, a na koniec prezentacje układów tanecznych, ale bez rywalizacji o Kryształową Kulę - nagrodą była super zabawa!
Dla stęsknionych rodziców przesyłamy wiadomość, że jest nam tu dobrze, pogoda dopisuje, jedzenie smakuje, więc jeszcze chwilę tu zostaniemy!
Foto: A. Dwornicka
18
Wycieczka klas drugich.
W dniu 29 kwietnia klasy II b i II c odwiedziły stolicę Dolnego Śląska - Wrocław. W programie znalazły się jedne z najciekawszych miejsc tego miasta. Uczniowie zwiedzali Hydropolis, gdzie poznawali i odkrywali tajemnice wody, jej potencjału tkwiącego w miastach, głębinach i ludzkim ciele. Odwiedzili największą wystawę makiet kolejowych w Polsce - Kolejkowo. Następną atrakcją i jednocześnie ciekawym przeżyciem był przejazd „Polinką”, czyli kolejką gondolową nad Odrą. Późnym wieczorem pełni wrażeń wrócili do Wielunia.
Obejrzyjmy fotograficzne relacje z wycieczki autorstwa: D. Książek i E. Szychowskiej .
20
Wizyta w Sądzie Rejonowym w Wieluniu
29 kwietnia uczniowie klasy I b zwiedzili Sąd Rejonowy w Wieluniu. Pani Arleta Fronczyk-Kurzawa, w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom na czym polega niełatwa praca sędziego, a w szczególności sędziego zajmującego się sprawami małoletnich. Zwiedzając budynek sądu mogliśmy zobaczyć jak wyglądają tzw. „lochy dla oskarżonych”, sala rozpraw, archiwum ksiąg wieczystych, „niebieski pokój”, w którym odbywają się przesłuchania dzieci oraz gabinet pani Arlety. Każde pomieszczenie oglądaliśmy z zainteresowaniem słuchając ciekawych informacji przekazywanych przez panią Arletę.
Serdecznie dziękujemy za lekcję na temat zawodu sędziego, słodki poczęstunek i piękny plan lekcji z prawami dzieci.
Foto: E. Sobieraj
23
Wieluńskie obchody Rocznicy.
Udział pocztu sztandarowego w składzie
Kacper Maniak kl. 8 a, Nadia Galor kl. 8 a i Anna Zandecka kl. 8 a
w wieluńskich obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji ojczyzny, odprawionego w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy zostały złożone kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, po czym udano się na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie nastąpiły przemówienia i oficjalna część uroczystości.
1Foto: I. Gońda, J. Nowosielska-Kluska
Uroczysta Akademia
30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt:
„Kocham Cię Polsko"
zorganizowana przez uczniów klas 2b, 4c, 5a, 6a i 7d oraz nauczycieli historii, wychowawczynię klasy 2b i panie uczące plastyki. Podczas występu dowiedzieliśmy się wiele na temat wydarzeń i postaci historycznych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Rodzice, Dyrekcja, Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wspaniałe, patriotyczne przedstawienie.
Dziękujemy wszystkim przybyłym na tą uroczystość oraz pamiętajmy, że przyszłość Polski zależy od Polaków, a szczególnie od młodych Polaków!!!
Hanna Olejnik,
Aneta Maksymowicz-Zając,
Dorota Książek,
Maja Szerszeń,
Edyta Sobieraj.
31
Talent nie jedno ma imię - Gala „Szkolne Talenty SP2”
W środę - 24 kwietnia - w szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczennice i Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej edycji gali „Szkolne Talenty SP2”, podczas której mogli zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia:
- wokalne
- taneczne
- zręcznościowe
- plastyczne
- fotograficzne.
Jesteśmy niesamowicie dumni z naszych Podopiecznych!!
Lista występujących zostanie opublikowana w następnym wpisie.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie nagród dla wszystkich Uczestników.
Pozdrawiamy,
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami Paniami Małgorzatą Kozłowską i Jolantą Kaczmarzyk.
48
Zwiedzili łódzkie atrakcje
26 kwietnia uczniowie klas 7d, 6a i 6b wyjechali na wycieczkę edukacyjno - integracyjną do Łodzi. Program był dość napięty, ale bardzo ciekawy. Najpierw odwiedziliśmy łódzkie Orientarium🐊🐠🐟🐋🦋🐛🐝🌴, gdzie braliśmy udział w warsztatach pt: „Jak tworzymy oceany", następnie poznaliśmy mieszkańców Orientarium, a szczególnym punktem była kąpiel i karmienie słoni. Następnie zagłębiliśmy się w tajniki fizyki, chemii, biologii🔬🔭🧬 podczas warsztatów pt: „Zagadki Einsteina" w Eksperymentarium.
Po intensywnej części edukacyjnej przyszedł czas na relaks. Świetnie się bawiliśmy w Arena Laser Games😊, a później wspólnie obejrzeliśmy film w Cinema City. Emocji było wiele, wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do Wielunia.Dziękujemy serdecznie Biuro Podróży Kolumb za organizację naszej wycieczki 🚘.
Zapraszamy do fotorelacji.
Aneta Maksymowicz-Zając, Hanna Olejnik
75
Po nauce zdobywa medale
Filip Okolewski uczeń klasy 1a naszej szkoły, 20. kwietnia brał udział w Mistrzostwach Polski Taekwon-do ITF w Strzegomiu i zajął 3 miejsce zdobywając brązowy medal. Swoich umiejętności nabiera w Wieluńskim klubie Taekwon-do SKT Niedźwiedź.
GRATULUJEMY Filipowi i całemu Klubowi tak świetnych wyników❗️
Foto: A. Zmyślony
Matematyczny sukces w II LO.
Po raz IX II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu zaprosiło uczniów szkół podstawowych do rywalizacji w Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym. Zgłosiło się 33 uczniów z 12 szkół z trzech powiatów.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8 a:
Bartosz Hałubiec,
Kacper Maniak
i Michał Sokolak.
To kolejny konkurs, w którym nasz reprezentant jest NA PODIUM!
BRAWA 👏👏👏 dla Bartosza Hałubca, który wywalczył II MIEJSCE 🥈.Foto: M. Leś, SP 5 Wieluń.
Linki do mediów:
Mistrzowie słuchania wśród Świetlików.
📖 23 kwietnia jest Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. 📚
Z tej okazji w świetlicy odbył się konkurs "Mistrz słuchania" oraz "Okładka mistrza".
Mistrzami słuchania zostali:
I miejsce 🥇
Ewa Smorawska 1a,
II miejsce🥈
Piotr Filipiak 3c,
III miejsce🥉
Oliwia Adamczyk 1b.
Najładniejszą okładkę zaprojektowali:
I miejsce 🥇
Julian Musiał 1b,
II miejsce 🥈
Nina Pacholik 1a,
III miejsce 🥉
Adam Kuliberda 1a.
Gratulujemy 🏆👍👏
Wychowawcy świetlicy1
Z Kostką Rubika zmagali się w Kurowie.
II Gminny Konkurs w Układaniu Kostki Rubika pod honorowym patronatem Burmistrza Wielunia przyniósł nam radość i sporo refleksji.
II miejsce zdobył Olaf Patkowski z klasy 2a, a jego koleżanka z klasy, Hania Kostrzycka, miała najlepszy czas wśród dziewczynek. Jej brat Janek z klasy 5 b uplasował się w swojej kategorii w połowie stawki z niebagatelnym czasem 47,91 sekundy.
GRATULUJMY CAŁEJ REPREZENTACJI, że pielęgnują tak niepopularną pasję, która rozwija ich wyobraźnię przestrzenną, umiejętność przewidywania, wytrwałość i zdolności manualne. A smartfon może podpowiadać metody, kroki itp., ale nie zrobi nic za nas w tej grze.Pięknie dziękujemy SPONSOROM za pamiątki dla każdego uczestnika i uczniów na podium!👍🏻👌🫶🏻
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)
(Foto: K. Łukomska)
22LINKI do filmików:
DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE.
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.
W naszej szkole, 22 kwietnia 2024 r. klasy I – III zakończyły i podsumowały ekologiczne święto, które obchodziliśmy cały tydzień.
Od 17 kwietnia uczniowie klas młodszych brali udział między innymi w:
– ćwiczeniach interaktywnych, zabawach w kodowanie, krzyżówkach przyrodniczo – matematycznych, klasowych zawodach sportowych z wykorzystaniem nietypowych pomocy, przygotowywali w klasach gazetki tematyczne, na zajęciach muzycznych uczyli się piosenki „Zielona wyspa”.
Harmonogram kolorowego tygodnia ekologicznego przebiegał w następujący sposób:
Dzień I : środa 17.04 - Dzień Słońca- kolor żółty - uczniowie od rana chodzili z buźkami z napisem „Uśmiechnij się”. W tym dniu wszystkie klasy młodsze miały warsztaty ekologiczne z panem Karolem Tomczykiem – przedstawicielem MPK w Wieluniu. Dzień II: Czwartek 18.04 - Dzień Natury - kolor zielony. W klasach uczniowie przygotowywali ekologiczne prace plastyczno – techniczne: klasy pierwsze wykonywały wiosenny obraz recyklingowej łąki, klasy drugie przedstawiły ekologiczne drzewa z odpadów recyklingowych, a klasy trzecie zaprojektowały Eko – Modę: sukienkę i garnitur. Uczniowie w klasach sadzili dowolną roślinkę w doniczce lub skrzynce, które następnie ozdobiły sale lekcyjne i korytarze.
Dzień III: piątek 19.04 - Dzień Zdrowia - kolor pomarańczowy. W tym dniu klasy prezentowały straganik zdrowej żywności, czyli wspólne przygotowywanie zdrowych kanapek, deserów i sałatek.
Dzień IV: poniedziałek 22.04. Dzień Ziemi - kolor brązowy. Uczniowie klas trzecich sprawdzali swoją wiedzę w konkursie wiedzy ekologicznej. W tym dniu sprzątaliśmy teren wokół szkoły, a na koniec podsumowaliśmy nasze konkursy: plastyczno – techniczny i konkurs wiedzy. Ekologiczne łąki, drzewa i stroje, które powstały z wielu niepotrzebnych materiałów - to pokaz kreatywności uczniów klas młodszych. Brawo!
Pani wicedyrektor Monika Skupińska wręczyła dyplomy dla klas i dyplomy indywidualne dla uczniów. Zwycięzcy konkursu wiedzy ekologicznej to:
I m. Adam Małolepszy kl. III d, Franciszek Lewandowski kl. III c, Zuzanna Maciejewska kl. III b,
II m. Jagoda Gajda kl. III a,
III m. Helena Warcholińska.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w obchody Dnia Ziemi. Bardzo, bardzo kolorowo dziękujemy!
Koordynatorki: E. Szychowska i Z. Cichalewska173
„Nastolatki przed lustrem…”
3 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią mgr inż. Pauliną Spaleniak kosmetologiem, inżynierem biotechnologii. W zajęciach na temat „Nastolatki przed lustrem. Uroda. Higiena. Zdrowie.”uczestniczyły uczennice klas VI w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie. Dzięki profesjonalizmowi prowadzącej, uczennice poznały typowe i budzące niepokój problemy skórne okresu dorastania: łojotok i trądzik, potliwość, odkładanie się tkanki tłuszczowej, a także zasady higieny osobistej, ubioru i otoczenia oraz potrzeby organizmu w okresie adolescencji: aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, właściwego odżywiania itd. Wysłuchały również porad dotyczących pielęgnacji cery w okresie dojrzewania z wykorzystaniem pięknej prezentacji. Na zakończenie zajęć, które przebiegły w miłej atmosferze, odbył się konkurs z pięknymi nagrodami.
Oto cytat, który pani Paulina zawiesiła w swoim gabinecie, a który powinien gościć na toaletce każdej nastolatki:„Piękno zaczyna się w chwili kiedy decydujemy się być sobą.” – Coco Chanel.
Foto: H. Olejnik
1
„Planeta kontra plastik”
22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty będzie obchodzony Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: „Planeta kontra plastik”. My nie czekając na poniedziałek zaczęliśmy obchody w dniu 18 kwietnia. Był to szczególny dzień za sprawą wyjątkowego gościa. W progi naszej szkoły zawitał pan Karol Tomczyk, który poprowadził warsztaty dla uczniów klas 4 - 6. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się w jaki sposób dbać o naszą PLANETĘ. Jak segregować odpady, aby można było powtórnie je wykorzystać. Spotkanie z panem Karolem pokazało nam, jak dużo zależy od nas. PAMIĘTAJMY !!! "Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi."
Foto: I. Gońda, K. Jacaszek, A. Prażanowska
Relacja: K. Kościelna18
Spotkanie z siatkarzem…
Wczoraj, 18.04.2024 r. klasy 2a i 4b miały przyjemność spotkać specjalnego gościa, którym był Pan Moussé Guèye (@mousse__gueye). W ramach spotkania, uczniowie mieli okazję osobiście poznać wspaniałego siatkarza. 🏐 Nasz gość przybliżył swoją osobę oraz przedstawił na czym polega jego praca i jakie osiągnięcia sportowe ma na swoim koncie. 🏆 Uczniowie mieli również okazję przekonać się, jak ważna jest nauka języków obcych w naszym życiu, aby móc porozumiewać się z innymi.🙂
Fotorelacja:
A. Prażanowska i D. Stanek14
Uczniowie klasy 6 d odbyli podróż…
19 kwietnia b. r., w dniu 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie żydowskim, w bibliotece miejskiej gościli uczniowie klasy 6 d naszej szkoły. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Z tej okazji odbyły się zajęcia edukacyjne podczas których uczniowie obejrzeli film na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Ta poruszająca animacja przedstawia trudny i ważny temat radzenia sobie ze stratą i przeżywania. Wraz z bohaterką Krysią odbyli podróż przez miejsca i czasy, które były, a których już nie ma, ale których pamięć pragniemy zachować.
Lekcja wywołała różnorodne emocje, co pokazuje, jak istotne jest kontynuowanie dialogu na temat historii i wspólnej pamięci. Oby ta podróż skłoniła młodych do refleksji nad przeszłością i kształtowaniem lepszego jutra.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.
Dziękujemy pięknie za ciekawe zajęcia i gościnę!Foto: MiGBP Wieluń
11
Szkolna reprezentacja na uroczystościach rocznicowych.
14 kwietnia 2024 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 84. rocznicy zbrodni katyńskiej przy obelisku upamiętniającym Ofiary tej zbrodni w parku im. Rtm. Witolda Pileckiego w Wieluniu. Po uroczystościach oficjalnych poczty sztandarowe reprezentujące szkoły podstawowe przemaszerowały do Kościoła NMP na Mszę Św. w intencji ofiar.
Podczas uroczystości szkołę naszą godnie reprezentowaliNadia Galor kl. 8a, Anna Zandecka kl. 8a i Kacper Maniak kl. 8a.
Foto: I. Gońda
Wygrali IV Maraton…
📣 Jesteśmy bardzo szczęśliwi przekazując taką wiadomość!
GRATULUJEMY trzem CHŁOPCOM z 8 a, którzy wygrali MARATON ÓSMOKLASISTY w SP Masłowice❗️👏🏻👌IV Maraton Ósmoklasisty rozstrzygnięty!
12 kwietnia 2024r. w SP Masłowice odbył się Maraton Ósmoklasisty. Do rywalizacji konkursowej o Nagrodę Burmistrza Wielunia przystąpiło 9 szkół z Gminy Wieluń. Uczniów czekał nie lada wysiłek umysłowy. Trzyosobowe drużyny musiały rozwiązać zadania z: języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii.
• Zwyciężyła nasza drużyna ósmoklasistów w składzie:Bartosz Hałubiec,
Filip Hendrych,
Kacper Maniak.
• II miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu.
• III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Kurowie.
W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyli Burmistrz Wielunia - Pan Paweł Okrasa i Zastępca Burmistrza Wielunia - Pani Joanna Skotnicka- Fiuk. Wszyscy maratończycy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez władze miasta.
Maratończykom gratulujemy nie tylko umiejętności przedmiotowych, ale przede wszystkim zespołowego rozwiązywania problemów i wytrwałości w niełatwych zmaganiach konkursowych.
Życzymy powodzenia podczas majowego egzaminu!
Foto: SP Masłowice, @Wieluń (Facebook)
Galeria zdjęć
- brak danych
Archiwum Aktualności