• Biblioteka

        • BIBLIOTEKA SZKOLNA

          czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.30

           

          Biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni oraz Multimedialnego Centrum Informatycznego.

          Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Proponujemy książki o różnej tematyce, dla dzieci młodszych, starszych i młodzieży oraz wiele pozycji metodycznych dla nauczycieli.

          Prowadzimy również ciekawe zajęcia czytelnicze oraz organizujemy konkursy i przedstawienia.

                         Nauczyciele bibliotekarze w roku szkolnym 2023/2024
           

          mgr Małgorzata Leś

          mgr Jolanta Kot - Brożyna

           

          Co nowego w bibliotece?

           

           

          W październiku na całym świecie obchodzony jest  międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji świętowała też nasza szkolna biblioteka, a wraz z nią wszyscy czytelnicy.

             Codziennie na dużej przerwie podczas Kwadransu z książką czekały na uczniów książkowe niespodzianki. Starsze koleżanki i koledzy z klasy VIII f czytali wybrane przez siebie pozycje, a słuchacze chętnie dzielili się wrażeniami. (fot. 1, 3, 4, 9)

            Dużo radości sprawiło wszystkim rozwiązywanie literackich zagadek. (fot. 8, 2)

             Na jednym ze spotkań odwiedzili nas też uczniowie z klasy VIb, którzy wspaniale przedstawili "Lokomotywę" Juliana Tuwima. (fot. 6, 7)

            Najciekawsze okazało się odkrywanie tajemnic Czarodziejskiej skrzynki, w której ukryły się skarby z różnych bajek. (fot. 5, 10, 12)

             Każdego dnia uczniowie tłumnie odwiedzali bibliotekę, a podczas ostatniego spotkania czekała na wszystkich, przygotowana przez Babę Jagę, słodka niespodzianka.

             Święto szkolnej biblioteki pozwoliło nam poznać wiele historii, ale jeszcze więcej czeka na odkrycie na bibliotecznych regałach. Zapraszamy!

          Oto GALERIA zdjęć wymienionych w tekście

           

           

           

           

          5 Maja – Dzień Patrona Szkoły –

          Henryka Sienkiewicza

          5 maja to szczególny dzień w życiu naszej szkolnej społeczności. W tym dniu obchodzimy Dzień Patrona Szkoły - Henryka Sienkiewicza. Dotychczas szkolne świętowanie odbywało się zawsze w radosnej atmosferze, dostarczało uczniom wielu miłych wrażeń, pozwalało również na zdobycie nowych informacji o naszym Patronie. Niestety, w tym roku nie możemy uczestniczyć w uroczystej akademii, czy wziąć udziału w ciekawych konkursach dotyczących naszego Patrona. Chcąc jednak zachować naszą szkolną majową tradycję, zapraszamy wszystkich Uczniów i Rodziców do pogłębienia wiedzy o pisarzu. Oto fakty i ciekawostki z życia i twórczości naszego patrona:

           

           

          Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku we wsi Wola Okrzejska, w zubożałej rodzinie szlacheckiej.

          W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. W szkole najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. W 1866 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski do Szkoły Głównej Warszawskiej, jednak później zrezygnował z medycyny i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na wydział filologiczno-historyczny. Zdobył tam gruntowną znajomość literatury i języka staropolskiego. Wskutek trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziców, dziewiętnastoletni Sienkiewicz dorabiał w tym czasie jako korepetytor.

          Po raz pierwszy opublikował swój tekst w 1869 roku na łamach „Przegląd Tygodniowy”. Jego właściwy debiut literacki przypada jednak na rok 1872, kiedy ogłosił powieść „Na marne”. W kolejnych latach współpracował między innymi z czasopismami: „Gazeta Polska” i „Niwa”, dla których pisał pod pseudonimem Litwos reportaże, felietony i recenzje. Henryk Sienkiewicz dał się poznać jako twórca wrażliwy na trudną sytuację chłopów, czego dowodem były nowele takie jak „Szkice węglem”, „Bartek zwycięzca” czy „Janko Muzykant”.

          W 1881 roku pisarz poślubił Marię Szetkiewiczównę.

          W latach 80. XIX wieku Sienkiewicz zwrócił się w stronę twórczości „ku pokrzepieniu serc”. Jej owocem była wydawana w latach 1884-1888 „Trylogia”, opowiadająca o zwycięskich epizodach z XVII-wiecznej historii Polski.

          Jego ogromny talent, potwierdzany kolejnymi poczytnymi powieściami, jak „Rodzina Połanieckich” „Quo vadis” czy „Krzyżacy” został dostrzeżony przez Szwedzką Akademię, która w 1905 roku uhonorowała go literacką Nagrodą Nobla.

          Sienkiewicz przez całe życie wiele podróżował, czego pamiątką były między innymi „Listy z podróży do Ameryki” (1876-1878), „Listy z Afryki” (wyprawa do Zanzibaru), ale także powieść „W pustyni i w puszczy” (1911). W czasie tych wędrówek pracował również nad nowelami i powieściami drukowanymi w czasopismach.

          Pod wpływem podróży do Stanów Zjednoczonych napisał kilka dalszych utworów np.: Za chlebem, Latarnik (przedstawia historię Skawińskiego, polskiego emigranta politycznego, który obsługiwał latarnię morską), Wspomnienie z Maripozy, Sachem.

          W 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej, dla przyszłego noblisty polskie społeczeństwo zorganizowało zbiórkę na zakup majątku w Oblęgorku i ufundowało go w podziękowaniu za jego pracę

          Po wybuchu I wojny światowej Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Osiadł w Vevey koło Lozanny. Zmarł 15 listopada 1916 roku. Osiem lat później jego prochy sprowadzono do Polski.

          Henryk Sienkiewicz do dziś uważany jest na świecie za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

          Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu

          • Nie był uczniem zbyt pilnym, ponieważ na jednym ze świadectw, oprócz trzech ocen bardzo dobrych, miał trzynaście dostatecznych.
          • Był dość wrażliwy na punkcie swojego wyglądu
          • Jego „Potop” ukazywał się w odcinkach na łamach jednej z gazet. Miał tam miejsce dość zabawny epizod, gdy okazało się, że Sienkiewicz zapomniał w którym momencie dokładnie zakończył publikowaną część dzieła.
          • Już za życia był niezwykle popularny, również za granicą. Przebywając tam na swych wojażach, meldował się w hotelach pod innym nazwiskiem, chcąc uniknąć rozgłosu i zbytniej uwagi postronnych.
          • W majątku Oblęgorek, który otrzymał jako dar narodowy, stworzył szkołę dla dzieci.
          • Według wiarygodnych szacunków, film „Krzyżacy” obejrzało dotąd 32 mln widzów.
          •  „Quo vadis” przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków

          Dworek w Oblęgorku, dar narodu polskiego dla Henryka Sienkiewicza w 1900 roku

          Przypomniane w tekście informacje przydadzą się do ciekawej gry, którą znajdziecie w swoich wiadomościach na  Librusie.

           

           

          Szkolna biblioteka od października 2019 r. działa w nowej odsłonie. Nowe sprzęty i jasne wnętrze zachęcają do przebywania w niej w otoczeniu książek. Z niecierpliwością czekamy na porównanie wyników czytelnictwa przed i po remoncie :))

            

             

           

           

           

           

           

          W ramach działań biblioteki szkolnej najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach z cyklu Poznajemy legendy o polskich miastach. Styczniowe spotkania przybliżyły uczniom klas pierwszych Legendę o warszawskiej syrence . Dzieci z klas drugich poznały legendę o powstaniu naszego miasta. W oparciu o wysłuchany tekst i różne źródła(albumy, książki, zdjęcia,  internet) uczniowie rozwiązywali zadania związane z Wieluniem i Ziemią Wieluńską. Pozwoliło im to wzbogacić wiedzę o naszej małej ojczyźnie, a jednocześnie dostarczyło wiele radości i satysfakcji.

          W listopadzie biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas młodszych na zajęcia związane z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na gazetce tematycznej dzieci znalazły szereg informacji o tym ważnym święcie oraz przypomniały sobie symbole narodowe. Następnie wraz z nauczycielem przywołały ważne postacie z dziejów Polski. Mnóstwo emocji  wywołały zagadki związane z naszą ojczyzną.