W O L O N T A R I A T
WIĘCEJ O DZIAŁANIACH WOLONTARIATU W R. SZK. 2023/2024 MOŻNA ZNALEŹĆ WPISUJĄC W WYSZUKIWARKĘ NA NASZEJ STRONIE "WOLONTARIAT".
Szkolny Wolontariat cały czas działa!
Do mikołajek jeszcze dość daleko, ale
Szkolny Wolontariat już nawiązał współpracę ze Świętym Mikołajem, a
dokładniej z Fundacją jego imienia.
Podobnie jak w ubiegłym roku przez ostatnich kilkanaście dni chętni uczniowie
stali się wolontariuszami wspomnianej Fundacji i w jej imieniu dziękowali
darczyńcom za hojność, dzięki której np.
283 dzieci z całej Polski pochodzących z ubogich rodzin co miesiąc dostaje
stypendia, powstają świetlice, prowadzone są lekcje języka polskiego dla
dzieci z Ukrainy i finansowany jest Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo w Syrii.
Poniżej zamieszczamy listę tych wolontariuszy, którzy kosztem własnego
czasu wolnego wspomogli działalność Fundacji Świętego Mikołaja. Spośród
napisanych przez nich listów wybraliśmy i wysłaliśmy dziś do jej siedziby 50!Dziękujemy!!!
Lista wolontariuszy:
1. Sofia Yaresco
2. Lena Pacholik
3. Hanna Ceglarska
4. Weronika Piotrowska
5. Mateusz Pychyński
6. Wiktoria Jurczyk
7. Laura Mrowiec
8. Jakub Krzemianowski
9. Adam Hummel
10. Filip Człowiek
11. Aleksandra Rybczyńska
12. Nadia Podgórska
13. Maciej Wełna
14. Paulina Kasielska
15. Zofia Kucharczyk
16. Nadia Wiktorek
17. Igor Jańczak
18. Alicja Kwiatkowska
19. Hanna Sobczyk
20. Nadia Galor
21. Zuzanna Karbowiak
22. Anna Zandecka
23. Hanna Warcholińska
24. Aleksandra Szymańska
25. Bartosz Hałubiec
26. Kacper Maniak
27. Lena Hadryś
28. Maja Wojciechowska
29. Maja Skrzypecka
30. Aleksandra Krajewska
31. Zuzanna Gibek
32. Blanka Skupińska
33. Maria JarkowskaNiedługo relacja z kolejnej akcji :))
Kasztanobranie dla Krzysia zakończone!
Kochani, serdecznie dziękujemy Wam za zaangażowanie w akcji pomocy dla Krzysia.
Przekazaliśmy jego mamie prawie 80 worków kasztanów.Dlaczego prawie? Nie potrafiliśmy ich dokładnie policzyć. Robiliśmy to trzykrotnie i za każdym razem otrzymaliśmy inny wynik: 76, 78, 80. Obiecujemy, że poćwiczymy liczenie do 100.
Chcieliśmy umieścić tu dziś dokładną listę osób wyróżniających się w akcji, czyli tych, które przyniosły dużą ilość kasztanów, ale nie wszyscy zostawili te informacje w workach i zrobił się nieporządek.
Mamy nadzieję, że w porozumieniu z wychowawcami dojdziemy do ładu z listą i umieścimy ją w późniejszym terminie. Przepraszamy rozczarowanych (mamy nadzieję, że rozczarowanych tylko chwilowo).
Przypominamy też łącznikom ze Szkolnym Wolontariatem o skrupulatnym odnotowywaniu zasług każdego z klasowych wolontariuszy.
Jeszcze raz DZIĘKUJEMY! Jak zawsze: nie zawiedliście nas!Dziękujemy za pomoc w przenoszeniu kasztanów i ładowaniu ich na przyczepkę chłopcom z 8a!!!
Szkolny Wolontariat
Szkolny Wolontariat wita w nowym roku szkolnym!
Wolontariat zaprasza!
``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
Trwały jeszcze wakacje, gdy Szkolny Wolontariat ruszył z pomocą. Tym razem wsparliśmy
Maciusia Chałupczyńskiego,
który został odbiorcą zakrętek.
Informacje o chłopcu znajdziecie na załączonych zdjęciach.
Jeśli chodzi o zakrętki – to oczywiście nieustannie prosimy o więcej!!!
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Sprawozdanie z działalności Szkolnego Wolontariatu
Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu
w r. szk. 2022/2023
Koordynowaniem działalności Szkolnego Wolontariatu w roku szkolnym 2022/2023 zajmowały się Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk. Podobnie jak w latach poprzednich, działalność ta obejmowała dwa rodzaje zadań: regularne, prowadzone w trakcie całego roku szkolnego z większą lub mniejszą częstotliwością oraz działania akcyjne, pojawiające się raz w ciągu roku szkolnego. I w jednym i drugim przypadku można wyróżnić takie, które dotyczyły tylko i wyłącznie środowiska szkolnego, oraz takie, które wykraczały poza nie.
Wolontariat Szkolny współpracował z wychowawcami i uczniami klas, które podejmowały samodzielnie lub wspólnie z innymi określone przedsięwzięcia na rzecz pomocy innym.
Swoją pracę związaną z koordynowaniem działań rozpoczęłyśmy we wrześniu od opracowania planu działań na bieżący rok szkolny.
W październiku odbyło się pierwsze spotkanie wolontariuszy, na którym zatwierdzeni zostali klasowi łącznicy ze Szkolnym Wolontariatem. Przedstawiciele klas zapoznali się również z zaproponowanym przez nas planem działań, który został zmodyfikowany po uwzględnieniu propozycji uczniów. Następnie łącznicy dokonali wyboru nowego Zarządu Szkolnego Wolontariatu. W jego skład weszli: Maja Partyka (8e), Aleksandra Szymańska (7a), Alicja Bartnicka (8f) oraz Julia Faryś (8c).
Zgodnie z przyjętym w ubiegłym roku wnioskiem dotyczącym usprawnienia komunikacji między wolontariuszami ustalono zasady współpracy na linii: koordynatorki – łącznicy – wychowawcy i klasy. Przyjęto także każdy pierwszy poniedziałek miesiąca dniem spotkania łączników. Na jednym z kolejnych (listopad) przeszkoliłyśmy chętnych z nich w zakresie terminów i zasad udziału w Finale WOŚP oraz ustaliłyśmy przekaz bieżących w tej kwestii informacji poprzez stronę szkoły.
W listopadzie, zgodnie z przyjętym w ubiegłych latach hasłem: „Każdy uczeń SP 2 IDEĘ WOLONTARIATU ZNA!”, aby propagować ideę wolontariatu wśród nowych uczniów naszej szkoły, starsi wolontariusze przeszkolili w zakresie podstaw wolontariatu najmłodsze koleżanki i kolegów z klas pierwszych..
W grudniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, na spotkaniu z łącznikami oraz na stronie szkoły podziękowałyśmy wszystkim wolontariuszom za ich pracę.
W kwietniu na kolejnym cyklicznym zebraniu łączników ze Szkolnym Wolontariatem, przypomniałyśmy uczestnikom zasady przyznawania uczniom klas ósmych punktów rekrutacyjnych za działalność wolontariacką oraz ideę wolontariatu i zasady uwzględniania działalności wolontariackiej w ocenie z zachowania.
Pozostałe cykliczne spotkania łączników z wolontariatem miały na celu analizę przeprowadzonych zadań i organizację następnych.
Jak wspomniałyśmy powyżej, jednym z dwóch głównych rodzajów przedsięwzięć Szkolnego Wolontariatu były zadania regularne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, znalazły się działania uczniów oparte na idei wolontariatu, np. z okazji świąt czy wydarzeń rocznicowych, o których jest mowa w sprawozdaniach komisji przedmiotowych.
W bieżącym roku szkolnym odnotowałyśmy również nieliczne zadania oparte na tutoringu, czyli współpracy i pomocy rówieśniczej. Dotyczyły one przede wszystkim uczniów klas ósmych, którzy przygotowywali się poza tradycyjnymi lekcjami do egzaminu ósmoklasisty lub konkursów przedmiotowych, wykorzystując zadania zaproponowane przez nauczycieli, chętnych uczniów uczestniczących w zadaniach z okazji Święta Języka Polskiego, Święta Matematyki.
Od września, przez cały rok szkolny, propagowaliśmy wśród uczniów oraz mieszkańców osiedla ideę recyclingu i pomocy innym dzięki naszemu pojemnikowi - sercu stojącemu przed wejściem do budynku szkoły.
Założyliśmy także kącik bookcrossingowy.
W zakresie zadań regularnych, obejmujących też wspomniane już powyżej środowisko pozaszkolne, znalazła się akcja „Pamiętamy!” Aktywni wolontariusze poszczególnych oddziałów dbali w wyznaczonych na początku roku szkolnego terminach o pomniki: Witolda Pileckiego i Poległych Nauczycieli.
W październiku po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji Jurka Owsiaka z hashtagiem #HEJTMINIEGRA. Miała ona, podobnie jak w latach wcześniejszych, charakter fotograficzny. Chcieliśmy zwrócić uwagę naszej społeczności szkolnej na życzliwe zachowania oraz problem wykluczenia.
Kolejne przedsięwzięcia Szkolnego Wolontariatu to zadania akcyjne.
Zainicjowaliśmy je w środowisku pozaszkolnym przekazaniem 12 stulitrowych worków zakrętek dla Michała Marchewki zmagającego się z hipoplazją móżdżku. Kolejnym odbiorcą zakrętek (w ilości 9 stulitrowych worków) był Patryk Płuciennik chorujący na padaczkę lekooporną.
Listopad okazał się chyba miesiącem najbardziej owocnym w zadania wolontariackie. Właśnie wtedy uczestniczyliśmy w trzeciej edycji akcji: „Kasztanobranie dla Krzysia”, Przyniosła ona 7 worków kasztanów, dzięki sprzedaży których wsparliśmy leczenie chłopca.
Nawiązaliśmy także współpracę z Fundacją Świętego Mikołaja. Chętni wolontariusze naszej szkoły napisali własnoręcznie aż 86 listów do darczyńców Fundacji, by w jej imieniu podziękować im za pomoc, jaką oferują potrzebującym dzieciom (stypendia na rozwój dzieci utalentowanych, organizacja świetlic i lekcji j. polskiego dla dzieci z Ukrainy, prowadzenie mini szkoły w Aleppo w Syrii).
Również w listopadzie klasy szóste odpowiedziały na nominację Szkoły Podstawowej z Gaszyna w ramach #gaszynchallenge – pomoc dla chorego na SMA Jasia Czarneckiego. Po raz kolejny Szkolny Wolontariat wsparł Jasia również w styczniu, organizując „Słodką przerwę dla Jasia”. Dzięki naszym utalentowanym kulinarnie wolontariuszom zebraliśmy dla Jasia kwotę 1225 zł.
Najbardziej jednak angażującą nas wszystkich listopadową akcją był Tydzień Zdrowia, który zorganizowaliśmy z pomocą pań: Katarzyny Jacaszek, Alicji Szczepek i Moniki Skupińskiej oraz świetlicy (p.w. pani Magdaleny Małolepszej). We współpracy z Fundacją „Gdy liczy się czas”, zajmującą się pomocą dla dzieci chorych onkologicznie i ich rodzin, podjęliśmy szerokie działania prozdrowotne. Gwoździem programu był „Dzień Piżamy” i związany z nim „Bieg w piżamach”, dzięki którym na konto Fundacji wpłaciliśmy 2142,40 zł. Nasza działania w Tygodniu Zdrowia miały również charakter prozdrowotny i oddziaływały na całe środowisko szkolne: uczniów i rodziców, uświadamiając im takie czynniki jak sen, dietę, relaks, ruch, pedagogizację - profilaktykę i codzienne próby walki ze stresem jako czynniki pozytywnie wpływające na zdrowie.
W grudniu, z inicjatywy pani I. Gońdy i pod jej nadzorem, przy współpracy wychowawców, uczniów i rodziców klas IVb, IVc, Vd, VIa i VIIa, ale także dzięki niektórym nauczycielom i pracownikom szkoły oraz uczniom pozostałych klas została przeprowadzona zbiórka darów dla potrzebującej rodziny pani Wiesławy i jej trojga dzieci w ramach „Szlachetnej Paczki”.
Kolejnym zadaniem akcyjnym nadzorowanym bezpośrednio przez Szkolny Wolontariat był udział reprezentantów naszej szkoły w finale WOŚP. Grupa wolontariuszy (ich nazwiska znajdują się na stronie szkoły) uczestniczyła w ulicznej kweście. Chętni uczniowie zostali przez nas powtórnie poinstruowani w kwestii organizacji zbiórki pieniędzy, przepisów i obowiązujących terminów, a po finale akcji niektórzy podzielili się informacjami o zebranej kwocie 16 906,27 zł.
W lutym Szkolny Wolontariat dołączył, za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, do akcji charytatywnej Stowarzyszenia „Widzialna Ręka”. Jej celem była zbiórka świec potrzebnych do produkcji świec okopowych dla żołnierzy ukraińskich na pierwszej linii frontu. Na ten cel przeznaczyliśmy kilkanaście pudeł świec.
W kwietniu postanowiliśmy sprawić przyjemność osobom starszym skupionym w wieluńskiej świetlicy środowiskowej. Przeprowadziliśmy wśród uczniów szkoły konkurs pt. "Kartka wielkanocna dla samotnej osoby". Najpiękniejsze z nich wybrani wolontariusze wręczyli seniorom na specjalnym przedświątecznym spotkaniu w MOPS, osładzając je dietetycznymi babeczkami. Pozostałe kartki ozdobiły w okresie wielkanocnym szkolny korytarz. Autorzy wszystkich kartek otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W czerwcu, korzystając również z zasobów groszy z lat wcześniejszych, Szkolny Wolontariat dokonał przeliczenia i oddał (w estetycznych workach uszytych z pomocą pań Magdaleny Małolepszej, Lidii Gajek i dzieci świetlicowych) do wieluńskiego oddziału PCK „złote” monety w ramach ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota”. Zebraliśmy 246 kg „złotych” monet, zdobywając w ten sposób III miejsce w konkursie Największego Zbieracza Złota i otrzymując tytuł „Złotej szkoły”.
Również w czerwcu na uroczystym pożegnaniu klas ósmych podziękowałyśmy ósmoklasistom i ich rodzicom za zaangażowanie w działalność wolontariacką, a najbardziej wyróżniających się wolontariuszy nagrodziłyśmy dyplomami.
Podsumowując aktywność Szkolnego Wolontariatu w r. szk. 2022/2023, stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i niektórzy nauczyciele bardzo zaangażowali się w działania Szkolnego Wolontariatu.
Dziękujemy wszystkim: uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom za współpracę, pani Katarzynie Łukomskiej – za cierpliwe i systematyczne informowanie o naszych działaniach na stronie szkoły i pomoc w przygotowaniu ogłoszeń, panu Jarkowi i pani Monice Skupińskiej za pomoc w organizacji przedsięwzięć.
Jak co roku zaplanowane przez nas działania Szkolnego Wolontariatu nie zostały w pełni zrealizowane. Zmodyfikowałyśmy je stosownie do bieżących potrzeb. Mimo to uważamy, że Szkolny Wolontariat stanął na wysokości zadania.
Wniosek 1.:
Większość zadań przez nas podjętych wynikała z roli wolontariatu w szkole, ale niektóre wybiegały poza jego funkcje, wchodząc w obszar działań innych organów szkoły czy komisji przedmiotowych.
Rekomendacja 1.:
Ograniczyć zadania do tych o typowym charakterze wolontariackim.
Wniosek 2.:
Działalność Szkolnego Wolontariatu nadal wymaga dopracowania w sferze organizacyjnej obejmującej uczniów całej szkoły, w tym w zakresie komunikacji, szczególnie na etapie: zarząd – łącznicy – klasa i wychowawca.
Rekomendacja 2.:
Kontynuować cykliczne spotkania łączników z wolontariatem i konsekwentnie egzekwować odnotowywanie wykonanych zadań w zeszytach łączników, zachęcając do ich monitorowania wszystkich wychowawców.
Wniosek 3.:
Uczniowie jeszcze rzadko sami występują z inicjatywą, często oczekują na wezwania i bezpośredni nadzór koordynatorek.
Rekomendacja 3.:
Nadal zachęcać uczniów do aktywnego włączania się w organizację akcji wolontariatu. Podjąć próbę większej integracji aktywnych wolontariuszy.
Opracowały:
Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Czas na wielkie podsumowanie akcji
SZKOLNEGO WOLONTARIATU!
Dziękujemy:
1. Wolontariuszom, którzy włączyli się w kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dzięki uczniom klas: IVa (Mikołaj Hendrych, Jan Szafarski), IVc (Nadia Krajewska, Zuzanna Zawilińska), VIIIa (Julia Bednarek, Zofia Chalusiak, Oliwia Gajda, Łucja Pluta, Zuzanna Swat), VIIIb (Amelia Paluszek, Weronika Rybarkiewicz, Zofia Wawrzyniak), VIIIc (Julia Bednarek), VIIId (Zofia Fidelak, Zuzanna Pęciak, Paulina Syguła), VIIIe (Nikola Pabijaniak), VIIIf (Alicja Bartnicka, Zofia Goździk, Brajan Grobelny, Mikołaj Madziara) oraz tym, którzy się nie ujawnili zebrano kwotę 16 906,27 zł.
2. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Światełko dla Ukrainy”. Drodzy Uczniowie, dzięki Wam przekazaliśmy kilka pudeł świec, które zostały przetopione na świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.
3. Tym, którzy po raz kolejny wsparli Jasia Czarneckiego w walce z SMA i włączyli się w akcję „Słodka przerwa dla Jasia”. Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy popisali się kulinarnymi umiejętnościami i upiekli przepyszne babeczki. Dziękujemy: Marcie Klubie, Marysi Maciejewskiej (kl. VIIIb), Patrycji Fojtar, Amelii Lach, Nikoli Pabijaniak, Natalii Ślusarczyk, Emilii Utta, Ani Zając (kl. VIIIe), Alicji Bartnickiej, Zosi Goździk, Brajanowi Grobelnemu, Kornelii Kaczmarskiej, Rozalii Kaczmarskiej, Julii Kościelnej, Maćkowi Kubiakowi, Marcie Maj, Frankowi Siatkowskiemu (kl. VIIIf). Dzięki Wam przekazaliśmy Jasiowi kwotę 1225 zł.
Aby obejrzeć zdjęcia należy kliknąć w obrazek:
4. Uczniom klas I – III, którzy bardzo licznie wzięli udział w szkolnym konkursie „Kartka wielkanocna dla samotnej osoby”. Dzięki Wam na twarzach wielu seniorów zagościł uśmiech, a na szkolnym korytarzu mogliśmy podziwiać przepiękne kartki.
Galeria zdjęć - kliknij w obrazek:
Uczniowie, których prace trafiły do podopiecznych Świetlicy środowiskowej w Wieluniu
Marta Cop (kl. 1a)
Julianna Krawczyk (kl. 1a)
Laura Majchrowska (kl. 1a)
Zofia Zychla (kl. 1a)
Małgorzata Mazur (kl. 1b)
Julia Sobczak (kl. 1b)
Hanna Sykuła (kl. 1b)
Miłosz Guzowski (kl. 1c)
Julia Kłobut (kl. 1c)
Dawid Kowalczyk (kl. 1c)
Jagoda Gajda (kl. 2a)
Antonina Grabczak (kl. 2a)
Natalia Stefaniak (kl. 2a)
Piotr Mazur (kl. 2b)
Olaf Szeląg (kl. 2b)
Natasza Musiał (kl. 2d)
Anna Walocha (kl. 2d)
Aleksandra Wróbel (kl. 2d)
Laura Żóraw (kl. 2d)
Maja Kołodziejczyk (kl. 3a)
Marcin Wełna (kl. 3c)
OGŁOSZENIE!
W dniach 13 – 16 lutego zostanie przeprowadzona w naszej szkole zbiórka świec: niedopalonych, krzywych, złamanych, …, czyli nieużywanych, więc niepotrzebnych. W ten sposób dołączymy się, za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, do akcji charytatywnej Stowarzyszenia Widzialna Ręka. Celem zbiórki jest pomoc ukraińskim żołnierzom na pierwszej linii frontu. Niepotrzebne nam świece zostaną przetopione i wykorzystane do produkcji świec okopowych, które dadzą walczącym żołnierzom namiastkę światła, ciepła i możliwość przygotowania ciepłego posiłku.
Liczymy na wsparcie Was wszystkich: naszych Uczniów, Rodziców i Waszych Krewnych. Świece można składać do pojemnika, który w najbliższy poniedziałek zostanie umieszczony na korytarzu parteru przy bocznych drzwiach wejściowych naprzeciwko dyżurki.
Oto film ilustrujący produkcję świec okopowych:
https://lodz.tvp.pl/65452215/!
FUNDACJA Gdy liczy się czas NAPISAŁA:
Pomocnicy Świętego Mikołaja, dziękujemy! Gdyby nie wasza pomoc 2022 nie byłby tak magiczny. Dziękujemy, że piszecie tą wspaniałą bajkę Dobra razem z nami!
Dziękujemy wszystkim szkołom, przedszkolom, żłobkom, dzieciom, rodzicom i miejscom pracy, które włączyły się w akcję Dzień i Bieg w Piżamie! Było was ponad 400 w 2022 roku! Dzięki wam udało nam się zebrać fundusze na pomoc na oddziałach onkologicznych
Dziękujemy wszystkim firmom, które zaangażowały się w nasze działania i nas wspierały podczas organizacji wydarzeń!
Dzięki Wam udało nam się przeprowadzić akcje Piękno Mamy, Dzień i Bieg w Piżamach, Marzenia Onko Dzieci, OnkoOkno, Wylosuj Anioła, Zbiórka Pluszowych Misiów oraz zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy na oddziały, zbiórka dla domów dziecka w Mariupolu. Przeprowadziliśmy międzynarodowe seminaria, kursy mistrzowskie i projekty z zakresu psychologii, psychoonkologia i terapii traumy dla psychologów z Ukrainy. Współpracowaliśmy z Polskim Towarzystwem Psychoonkologicznym, Zakładem UNESCO Akademii Pedagogiki Specjalnej (Warszawa, Polska), Zakładem Psychologii Ogólnej i Medycznej Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Bogomolets (Kijów, Ukraina), Instytutem Psychologii im. Kostiuka Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy przy wsparciu Earthlings Hub (USA) i Blue Marble Space Institute of Science (USA).
Dziękujemy, że jesteście z nami i pomogliście nam uskrzydlić nasze akcje!
Widzimy nowe horyzonty do działania jak i wzrastające potrzeby, a ostatnie czasy szczególnie podkreślają, jak ważne jest zdrowie i wsparcie chorych, dlatego każdego dnia jeszcze bardziej staramy się rozwijać. Nasze Akcje na Facebook (Wylosuj Anioła, Piękna Mama, Bieg w Piżamach) śledzi ponad 50 000 użytkowników. To dzięki wam, tak prężnie się rozwijamy i możemy pomagać!
Pomaganie uskrzydla i to wy codziennie nam to udowadniacie. Dziękujemy!
Fundacja „Gdy Liczy się Czas” dziękuje za pomoc i wspólne bycie w roku 2022, obyśmy się zobaczyli ponownie w 2023. Obserwujcie nasze działania, mamy wspaniałe plany!
Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami, bez was nam by się nie udało Fundacja "Gdy Liczy się Czas" życzy zdrowych i wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku! Przesyłamy moc uścisków i uśmiechów
FUNDACJA "GDY LICZY SIĘ CZAS" KRS: 0000629943 / NIP: 9462661769 /
NR KONTA: 36 1750 0012 0000 0000 3439 6043
„Dbaj o zdrowie już teraz, bo tu czas się liczy!”Takie hasło przyświecało Tygodniowi Zdrowia zorganizowanemu w dniach 21 – 28 listopada w naszej szkole przez Szkolny Wolontariat.
Szerokie działania prozdrowotne zostały przeprowadzone we współpracy z Fundacją „Gdy liczy się czas” zajmującą się pomocą dla dzieci chorych onkologicznie i ich rodzin, ale także popularyzacją działań prozdrowotnych w szkołach i przedszkolach.
Gwoździem programu naszego projektu był Dzień Piżamy, w którym uczniowie przyszli do szkoły w piżamach lub jej elementach albo z hasztagiem #PIŻAMA lub zwykłym napisem. Takim akcentem nawiązaliśmy do zadania podkreślającego wartość zdrowego snu. Ale Dzień Piżamy był to również Dzień Solidarności z Dziećmi na Oddziałach Onkologicznych, dla których piżama jest zwykłym, codziennym strojem.
Nasze korytarze były pełne piżamowych dzieciaków, ale wśród nich pojawiały się też aniołki. Dlaczego? Ponieważ główne hasło Fundacji „Gdy liczy się czas” brzmi : „Obudź w sobie anioła!” i dbaj o swoje zdrowie i swoich bliskich, ale też pomagaj tym, którzy już są chorzy.
W naszej szkole więc w tym dniu nie tylko było kolorowo od piżam, ale również głośno od skandowanych okrzyków: „Cała dwójka woła: Obudź w sobie anioła!” Te okrzyki towarzyszyły uczestnikom „Biegu w piżamach” prowadzonym (przez p. Magdalenę Małolepszą i wolontariuszy), z powodu ogromnej liczby chętnych (287!) w dwóch turach. W biegu solidaryzowaliśmy się z onko chorymi dziećmi, ale również zbieraliśmy pieniądze na ich potrzeby, w tym - budowę ośrodka rehabilitacji „POD SKRZYDŁAMI ANIOŁÓW”. Uczniowie deklarujący swój udział w „biegu” wpłacali symboliczne 5 zł i otrzymywali pamiątkowy numer uczestnika biegu przekazany przez Fundację.
Dzięki tej akcji udało nam się zebrać 1435 zł, za które w imieniu Fundacji serdecznie dziękujemy.
Przez cały tydzień uczniowie mogli również wpłacać dowolne i dobrowolne kwoty na wspomniany wyżej cel, wrzucając je do skarbony Szkolnego Wolontariatu.
Z tego źródła zebraliśmy 707,40 zł.Ale na tym Tydzień Zdrowia się nie zakończył. Nasze działania przeprowadziliśmy zadaniowo, kierując się hasłami podkreślającymi wartość zdrowia.
Zdrowie to odpowiedni sen
Na lekcjach biologii i przyrody wszystkie dzieci uświadomiły sobie wpływ właściwego snu na zdrowie, a uczniowie klas
7 – 8 obrazowali zdobytą wiedzę na wyżej wymieniony temat za pomocą prezentacji i plakatów, które teraz zdobią nasze korytarze i przypominają o wartości snu.Zdrowie to odpowiednia dieta
Wolontariusze klas 4 – 8 (niektórzy z pomocą wychowawców) przeprowadzili w swoich klasach z wykorzystaniem dostarczonych przez Fundację scenariuszy zajęcia o zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie.Zdrowie to ruch
Uczniowie klas 4 – 6 prowadzili na wybranych przerwach dla swoich młodszych kolegów gry i zabawy ruchowe.Zdrowie to relaks
Na jednej z przerw w Dniu Piżamy można było posłuchać muzyki i tekstów relaksacyjnych, a na pozostałych relaks we wspomnianej formie „przegrał” z relaksem towarzyszącym oglądaniu fragmentów meczów Mundialu 😊Zdrowie to pedagogizacja
Wolontariusze klas 7 – 8 czytali uczniom klas 1 – 3 bajki terapeutyczne i analizowali je, angażując do określonych zadań, a nasi rodzice przy okazji wywiadówek zostali obudzeni do roli aniołów, by pamiętali o regularnych badaniach profilaktycznych swoich dzieci, o których informacje mogli przeczytać na korytarzach naszej szkoły.Zdrowie to codzienne próby walki ze stresem
Uświadomili to nam uczniowie klasy 7a, prezentując na ten temat inscenizację, po której podsumowaliśmy nasze działania.Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie!
Wieluńska „DWÓJKA” to SZKOŁA PEŁNA ANIOŁÓW!
GALERIA Z MNÓSTWEM FOTOGRAFII (zdjęcia w grupach według realizowanych zadań znajdują się w Aktualnościach)
Mikołajki już niedługo! 😊
Wolontariat Szkolny dobrze o tym wie, dlatego chętni uczniowie naszej szkoły nawiązali współpracę z Fundacją Świętego Mikołaja i jako jej wolontariusze napisali aż 86 listów do darczyńców Fundacji, by podziękować im za pomoc, jaką za pośrednictwem Fundacji oferują potrzebującym dzieciom. Listy od naszych wolontariuszy będą na pewno dla nich miłą niespodzianką, a być może również zachęcą do dalszej pomocy.
Co robi Fundacja Świętego Mikołaja?
Pomaga dzieciom przez cały rok. Od września ponad 200 dzieci z całej Polski dostaje co miesiąc stypendium na rozwój swojego talentu, fundacja organizuje także świetlice i lekcje języka polskiego dla dzieci z Ukrainy oraz cały czas prowadzi mini szkołę w Aleppo w Syrii.
Nasi wolontariusze mogą być dumni, że pisząc listy, przyczynili się do tych działań. A to zadanie nie było łatwe, ponieważ musieli napisać je starannie i bez błędów.
Poniżej umieszczamy listę autorów listów:
Klasa 6a
- Maja Wojciechowska – 2 listy
- Blanka Skupińska – 3 listy
- Amelia Sujka – 3 listy
- Maja Skrzypecka – 2 listy
Klasa 6b
- Amelia Siwik – 5 listów
- Krystian Smolnik – 4 listy
Klasa 6d
- Nadia Wiktorek – 1 list
Klasa 7a
- Anna Zandecka – 4 listy
- Nadia Galor – 5 listów
- Aleksandra Szymańska – 2 listy
- Zuzanna Karbowiak – 3 listy
- Karolina Deska – 1 list
- Kacper Maniak – 2 listy
- Dominik Wasilewski – 1 list
Klasa 8a
- Oliwia Idzikowska – 1 list
- Zofia Chalusiak – 1 list
- Aleksandra Sputowska – 1 list
- Adam Łakomy – 1 list
- Mateusz Majchrowski – 1 list
- Łucja Pluta – 1 list
Klasa 8 d
- Zofia Fidelak – 4 listy
- Paula Kowalczyk - 4 listy
- Zuzanna Pęciak – 3 listy
- Paulina Syguła – 4 listy
Klasa 8 f
- Marta Maj – 3 listy
- Eliza Grabczak – 2 listy
- Julia Kościelna – 6 listów
- Zofia Goździk – 8 listów
- Alicja Bartnicka – 8 listów
Dziękujemy i gratulujemy! 😊
KOLEJNA AKCJA WOLONTARIATU ZA NAMI!
Zakończyliśmy akcję „Kasztanobranie dla Krzysia”. Podobnie jak w zeszłym roku jesteśmy pod wrażeniem, ponieważ znów pokazaliście WIELKIE SERCA. DZIĘKUJEMY, ŻE ZAWSZE MOŻEMY NA WAS LICZYĆ!
Tuż po ogłoszeniu akcji aktywnie ruszyliście z pomocą. Efekt WASZEGO POMAGANIA to 7 WORKÓW KASZTANÓW, które przekazaliśmy Krzysiowi. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów kl. VI d, gdyż osiągnięty wynik to w dużej mierze Wasza zasługa. DZIĘKUJEMY!!!
Mamy nadzieję, że nie zabraknie Wam zapału i wkrótce włączycie się w kolejną akcję Szkolnego Wolontariatu.
Podsumowanie akcji Szkolnego Wolontariatu „Stop hejtowi w realu i w sieci!”
Dziękujemy Wam za ogromne zainteresowanie kolejną akcją Szkolnego Wolontariatu. Już po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji Jurka Owsiaka z HASHTAGIEM #HEJTMINIEGRA. Chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na życzliwe zachowania oraz problem wykluczenia. Cieszymy się, że znowu nie zawiedliście i tak licznie włączyliście się w akcję (czego potwierdzeniem jest ilość zrobionych zdjęć). DZIĘKUJEMY!!!
Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację tej akcji: Alicji, Amelii, Elizie, Nikoli, Zosi, Michałowi z kl. VIII f oraz Oli i Jankowi z kl. VII a.
Album z Waszymi zdjęciami na ściance "Hejt mi nie gra..."
Zarząd Szkolnego Wolontariatu
w roku szkolnym 2022/2023
Maja Partyka
Aleksandra Szymańska
Alicja Bartnicka
Julia Faryś
KOLEJNE SPOTKANIA Z WOLONTARIUSZAMI ZA NAMI!
W nowym roku szkolnym odbyły się już trzy spotkania z WOLONTARIUSZAMI. DZIĘKUJEMY, że tak licznie i aktywnie w nich uczestniczycie!
Udało nam się dopracować plan pracy na rok szkolny 2022/2023, a co najważniejsze, wybraliśmy ZARZĄD WOLONTARIATU. Gratulujemy Mai, Oli, Jankowi, Alicji oraz Julii!
Kolejne spotkanie już 7 listopada. Pamiętajcie!
W roku szkolnym 2022/2023 SZKOLNY WOLONTARIAT rozpoczął swoje działania od przekazania dwunastu stulitrowych worków nakrętek dla Michała Marchewki.
Dziękujemy WAM, bo znowu okazaliście WIELKIE SERCA!
Michał Marchewka to kolejny odbiorca nakrętek. Wcześniej zbieraliśmy nakrętki dla Nadii. Dzięki nim Nadziejka mogła skorzystać z leczenia komórkami macierzystymi. DZIĘKUJEMY!
Dziś możemy pomóc Michałowi, u którego zdiagnozowano hipoplazję móżdżku, dlatego gorąco zachęcamy Was do zbiórki nakrętek. WASZ mały gest może odmienić życie Michała i pomóc w codziennej rehabilitacji.
LICZYMY NA WAS!!!
Więcej informacji o Michale na stronie: www.pomagam.pl/turnusmichalka
Plan działań Szkolnego Wolontariatu
w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu
w roku szkolnym 2022/2023
Zadania regularne
Forma działania
Termin/
odpowiedzialny
środowisko szkolne
Tutoring? To właśnie tu!!! – pomoc rówieśnicza
spotkania rówieśników danej klasy, cykliczne i okazjonalne
cały rok, wg grafiku i w zależności od potrzeb/RW, wychowawcy
Zapoznawanie z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie, w tym obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
lekcje, informacje na korytarzach, stronie internetowej szkoły, spotkania z wolontariuszami
od X przez cały rok, w tym szczególnie 5 XII/ RW
Gry: „Zostań Wielkoduchem” dla kl. I – III oraz „Mamy plan” dla kl. IV - VIII
lekcje popularyzujące idee wolontariatu oraz kształcące kompetencje obywatelskie
cały rok, wychowawcy
Dopracowanie działania Szkolnego Wolontariatu w sferze komunikacji uczniowskiej, cykliczne spotkania z klasowymi łącznikami oraz RW
spotkania z wolontariuszami
cały rok – pierwsze poniedziałki miesiąca
Popularyzowanie zasad odnotowania uczniom udziału w wolontariacie
spotkania z wolontariuszami, współpraca łączników z wychowawcami i zespołem klasowym
cały rok/łącznicy, wychowawcy
„Cała Polska czyta dzieciom” – projekt obejmujący klasy I
spotkania zorganizowane w szkole
grudzień, czerwiec/opiekunki wolontariatu
„Przerwa na czytanie”
popularyzacja czytelnictwa na długich przerwach
raz w miesiącu, od listopada/opiekunki wolontariatu
„Taneczne przerwy”
aktywna forma spędzania czasu na długich przerwach
od października/ opiekunki wolontariatu, chętni uczniowie
„Kącik wolnej książki”
zainteresowanie ciekawą książką
I semestr
Wykorzystanie pojemnika na nakrętkido popularyzacji ekologicznych postaw uczniów
gromadzenie nakrętek
cały rok
środowisko pozaszkolne
Nakrętki dla potrzebujących
coroczna długofalowa zbiórka nakrętek
cały rok/opiekunki wolontariatu
Pomoc dla potrzebujących uczniów
dzielenie się zgromadzonymi materiałami
cały rok/wychowawcy
Pamiętamy! – opieka nad pomnikami: Witolda Pileckiego i Poległych Nauczycieli
czyszczenie pomników i sprzątanie wokół nich, zapalenie zniczy
cały rok – wg harmonogramu
Zadania akcyjne
Forma działania
Termin/
odpowiedzialny
środowisko szkolne
Dzień Piżamy
popularyzacja święta w środowisku szkolnym
I semestr
Wizyta św. Mikołaja
spotkania Mikołaja z uczniami
6 grudnia/SU
Festiwal piosenki szkolnej „Twister 2022”
przygotowanie i prowadzenie festiwalu dla klas VII i VIII
luty/SU
Koniczynka na szczęście!
wręczanie uczniom klas VIII własnoręcznie wykonanych koniczynek w dniach egzaminów
maj/SU
„Stop przemocy wobec dzieci!”
forma zaproponowana przez wolontariuszy
maj/RW
„Hejt mi nie gra, czyli nie mam focha!”
ścianka - robienie zdjęć propagujących hasło: „Hejtmi nie gra, czyli nie mam focha!”
luty/RW
środowisko pozaszkolne
Wiemy, jak mądrze pomagać: „Szlachetna Paczka” – zbiórka darów dla potrzebującej rodziny
instruktaż wychowawców – informacja o projekcie i o potrzebach rodziny, zebranie i zapakowanie darów, przekazanie wolontariuszowi „Sz. P.”
grudzień/wychowawcy klas IV, V, VII
I. Gońda
Znowu gramy razem z WOŚP!
udział uczniów w zbiórce ulicznej, szkolenie, instruktaż
styczeń/RW
walentynki dla Babci i Dziadka
wręczanie serduszek z życzeniami babciom i dziadkom
luty/RW
„Nie krzycz na mnie, nie bij, PRZYTUL MNIE!” – akcja zewnętrzna „Stop przemocy wobec dzieci!”
przekazanie przedstawicielom różnych instytucji miejskich i mieszkańcom Wielunia ulotek, prospektów
czerwiec/RW, wychowawcy klas: IVbi VIIa, współpraca z policją
Opracowały:
Elżbieta Szaniec
Justyna Matuszczyk
Sprawozdanie z działalności Szkolnego Wolontariatu
Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu
w r. szk. 2021/2022
Koordynowaniem działalności Szkolnego Wolontariatu w roku szkolnym 2021/2022 zajmowały się Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk. Podobnie jak w latach poprzednich, działalność ta obejmowała dwa rodzaje zadań: regularne, prowadzone w trakcie całego roku szkolnego z większą lub mniejszą częstotliwością oraz działania akcyjne, pojawiające się raz w ciągu roku szkolnego. I w jednym i drugim przypadku można wyróżnić takie, które dotyczyły tylko i wyłącznie środowiska szkolnego, oraz takie, które wykraczały poza nie.
Wolontariat Szkolny współpracował z wychowawcami i uczniami klas, które podejmowały samodzielnie lub wspólnie z innymi określone przedsięwzięcia na rzecz pomocy innym.
Swoją pracę związaną z koordynowaniem działań rozpoczęłyśmy we wrześniu od opracowania planu działań na bieżący rok szkolny.
W październiku odbyło się pierwsze spotkanie wolontariuszy, na którym zatwierdzeni zostali klasowi łącznicy ze Szkolnym Wolontariatem. Przedstawiciele klas zapoznali się również z zaproponowanym przez koordynatorki planem działań, który został zmodyfikowany po uwzględnieniu propozycji uczniów. Następnie dokonali wyboru Zarządu Szkolnego Wolontariatu. W jego skład weszli: Lena Suligowska (klasa 8a), Nadia Dydyna (klasa 8c), Miłosz Madziara (klasa 8c) oraz Natalia Dawid (klasa 8f). Koordynatorki przeszkoliły także wolontariuszy w zakresie udziału chętnych z nich w Finale WOŚP i ustaliły przekaz bieżących w tej kwestii informacji poprzez stronę szkoły.
Również w październiku, zgodnie z przyjętym w ubiegłych latach hasłem: „Każdy uczeń SP 2 IDEĘ WOLONTARIATU ZNA!”, aby propagować ideę wolontariatu wśród nowych uczniów naszej szkoły, starsi wolontariusze przeszkolili w zakresie podstaw wolontariatu najmłodsze koleżanki i kolegów. Natalia Dawid (8f), Maja Wysoczańska (8e), Nadia Dydyna (8c), Miłosz Madziara (8c), Klaudia Godyń (8d), Lena Pośpiech (8d), Alicja Skoczylas (8a), Lena Suligowska (8a) parami odwiedzili uczennice i uczniów wszystkich klas pierwszych.
W grudniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, przygotowałyśmy na korytarzu I piętra podziękowania dla wszystkich wolontariuszy w postaci wielkiego serca, na którym zostały umieszczone najważniejsze akcje przeprowadzone w naszej szkole, oraz wręczyłyśmy zarządowi i łącznikom wyróżniające ich wśród wolobtariuszy wizytówki informujące o ich funkcji.
W marcu Zarząd Szkolnego Wolontariatu, wspomagany przez koordynatorki, opracował zasady przyznawania dodatkowych punktów rekrutacyjnych za wolontariat uczniom klas 8.
Również w marcu odbyło się kolejne zebranie łączników ze Szkolnym Wolontariatem, na którym zapoznano uczestników z w. w. zasadami, przypomniano ideę wolontariatu i zasady uwzględniania działalności wolontariackiej w ocenie z zachowania, zebrano informację o uczestnikach WOŚP i zgromadzonych przez nich kwotach oraz dopracowano dyżury wolontariuszy związane z pomocą dla Ukrainy.
Jak wspomniałyśmy powyżej, jednym z dwóch głównych rodzajów przedsięwzięć Szkolnego Wolontariatu były zadania regularne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, znalazły się działania Samorządu Uczniowskiego oparte na idei wolontariatu, np. z okazji świąt czy wydarzeń rocznicowych (o których jest mowa w sprawozdaniu tego organu).
W bieżącym roku szkolnym odnotowałyśmy również nieliczne zadania oparte na tutoringu, czyli współpracy i pomocy rówieśniczej. Dotyczą one przede wszystkim uczniów klas ósmych, którzy przygotowywali się poza tradycyjnymi lekcjami do egzaminu ósmoklasisty lub konkursów przedmiotowych, wykorzystując zadania zaproponowane przez nauczycieli, chętnych uczniów uczestniczących w wycieczce po szkole śladami Henryka Sienkiewicza czy w obchodach Dnia Ziemi.
W październiku, dzięki Dyrekcji szkoły oraz Urzędowi Gminy Wieluń, dołączyliśmy do grona posiadaczy serca na zakrętki. Dzięki temu cały rok szkolny propagowaliśmy wśród uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców osiedla ideę recyclingu i pomocy innym. Serce na zakrętki pozwoliło bowiem również kontynuować pomoc dla Nadii Strzały. Kilkadziesiąt worków zakrętek przekazaliśmy tacie dziewczynki. Między innymi dzięki nim Nadia mogła rozpocząć terapię komórkami macierzystymi.
W zakresie zadań regularnych, obejmujących również wspomniane już powyżej środowisko pozaszkolne, znalazła się akcja „Pamiętamy!” Aktywni wolontariusze poszczególnych oddziałów dbali w wyznaczonych na początku roku szkolnego terminach o pomniki: Witolda Pileckiego i Poległych Nauczycieli. Do akcji z okazji Wszystkich Świętych dołączył się również Samorząd Uczniowski.
Kolejne przedsięwzięcia Szkolnego Wolontariatu to zadania akcyjne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, dokładnie opisane w sprawozdaniu tego organu, znalazły się np. stacjonarne lub zdalne artystyczne upominki dziewcząt dla chłopców i chłopców dla dziewcząt z okazji Dnia Chłopaka i Dnia Kobiet, życzenia od św. Mikołaja, „koniczynka na szczęście” dla ósmoklasistów zdających egzamin, życzenia i cukierek z okazji MDD. Ważnym zadaniem wolontariuszy w ramach pracy w Samorządzie Uczniowskim było również przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej edycji szkolnego festiwalu „Twister 2022”.
W marcu, dzięki uczniom, rodzicom i nauczycielom, zebraliśmy mnóstwo szkolnych artykułów, którymi obdarowywaliśmy naszych nowych ukraińskich uczniów. Pozostałe zgromadzone rzeczy posłużą potrzebującym w następnym roku szkolnym.
Zadania akcyjne obejmujące środowisko pozaszkolne zainicjowaliśmy w październiku akcją „15 cm serca” dla Marysi Suligi. Współpracując z Fundacją „Serce dla maluszka”, zebraliśmy 1158 zł 92 gr, które w grudniu wydobyliśmy z naszej szkolnej skarbony i przekazaliśmy na konto fundacji. Wielką radość sprawiły nam serdeczne podziękowania od Marysi.
Kolejnym przedsięwzięciem była druga edycja akcji: „Kasztanobranie dla Krzysia”, Przyniosła ona 13 worków kasztanów, dzięki sprzedaży których wsparliśmy leczenie chłopca.
W grudniu, z inicjatywy pani I. Gońdy i pod jej nadzorem, przy współpracy wychowawców, uczniów i rodziców klas VIIId, VIa, VIIIf, Va, Vc, IVd, VIIIb, ale także dzięki wielu nauczycielom i pracownikom szkoły oraz uczniom pozostałych klas i klubowi WKS Wieluń, została przeprowadzona zbiórka darów dla potrzebującej rodziny pani Mai i jej synów w ramach „Szlachetnej Paczki”.
Zorganizowałyśmy również, we współpracy z P. Patrycją Kot-Macherzyńską, akcję, której celem była pomoc dla dziecka z naszej szkoły. Na apel odpowiedziało wielu uczniów, dlatego potrzebująca rodzina została hojnie obdarowana najpotrzebniejszymi artykułami.
Kolejnym zadaniem akcyjnym był udział reprezentantów naszej szkoły w finale WOŚP, do którego już od października motywowałyśmy uczniów naszej szkoły. Grupa wolontariuszy (ich nazwiska znajdują się na stronie szkoły) uczestniczyła w ulicznej kweście. Chętni uczniowie zostali przez nas poinstruowani w kwestii organizacji zbiórki pieniędzy, przepisów i obowiązujących terminów, a po finale akcji niektórzy podzielili się informacjami o zebranej kwocie - 3696 złotych i 98 groszy.
Miesiąc marzec przeszedł do historii Szkolnego Wolontariatu jako miesiąc pomocy Ukrainie.
Zaczęliśmy ją od współpracy z PCK, za pośrednictwem którego gromadziliśmy artykuły potrzebne dla Ukraińców znajdujących się na terenach objętych wojną oraz tych, którzy znaleźli się w naszym mieście. Dzięki hojności uczniów naszej szkoły, ich rodziców, nauczycieli i ich rodzin zorganizowaliśmy z pomocą pana Jarka Wróbla oraz uczniów klasy 8c dwukrotny transport materiałów opatrunkowych, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej, żywności długoterminowej, koców, karimat, śpiworów.
W tym samym czasie miłośnicy zwierząt odpowiedzieli na zbiórkę „Pomoc dla zwierząt z Ukrainy”. Współpracując z Facebook’ową grupą „Wieluń i okolice dla Ukrainy” zebraliśmy smycze, obroże, szelki, karmę dla psów i kotów, szampony, żwir dla kotów, podkłady higieniczne, itp. Zgromadzone przez nas rzeczy zostały przetransportowane do Lwowa, gdzie zostały przekazane osobie koordynującej pomoc dla tamtejszych schronisk.
Równolegle z wyżej wymienionymi akcjami nauczyciele naszej szkoły, wraz z rodzinami, znajomymi, przyjaciółmi, koordynowani przez panie Aleksandrę Szaniec i Magdalenę Małolepszą, przygotowali mieszkanie, jego wyposażenie oraz rzeczy i produkty „na start w nowym domu” dla trzech ukraińskich rodzin, a koordynowani przez panią Barbarę Kozik – wyposażyli rodzinę ukraińską z Wrocławia w potrzebne rzeczy: ubrania, wózki, łóżka, itp.
W kwietniu wielką gromadą wzięliśmy udział w Facebookowej akcji #GaszynChallenge dla Marzeny Zabłockiej. W tym przedsięwzięciu koordynowanym przez panie Magdę Małolepszą, Lidię Grajek, Małgorzatę Leś, Jolantę Kot-Brożynę, Justynę Matuszczyk, Monikę Skupińską oraz uczennice i uczniów klasy 8a zebraliśmy 1967 złotych 27 groszy. Niestety, tym razem przekonaliśmy się, że czasami jesteśmy wobec losu bezsilni.
Tuż po zakończeniu roku szkolnego otrzymaliśmy bezpłatne gry planszowe „I Ty możesz zostać Wielkoduchem” dla uczniów klas I-III oraz „MAMY PLAN” dla uczniów klas IV-VIII wydane przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach wspólnie realizowanego Programu Edukacyjnego. Otrzymane gry będziemy wykorzystywać w przyszłym roku szkolnym podczas zajęć rozwijających kompetencje społeczne i obywatelskie wśród uczniów.
Podsumowując aktywność Szkolnego Wolontariatu w r. szk. 2021/2022, stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele bardzo zaangażowali się w działania Szkolnego Wolontariatu. Oprócz własnej bezinteresownej pracy, czasu i serca nasza społeczność szkolna na rzecz pomocy innym przekazała wiele darów materialnych i gotówki.
Dziękujemy wszystkim: uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom za współpracę i wielkie serca, pani Katarzynie Łukomskiej – za cierpliwe i systematyczne informowanie o naszych działaniach na stronie szkoły i pomoc w przygotowaniu ogłoszeń, panu Jarkowi Wróblowi i pani Monice Skupińskiej za pomoc w organizacji przedsięwzięć.
Z powodu obostrzeń związanych z pandemią i wojny na Ukrainie zaplanowane przez nas działania Szkolnego Wolontariatu musiały zostać zmodyfikowane, ale objęły liczne osoby i istoty najbardziej w tym czasie potrzebujące. Uważamy więc, że Szkolny Wolontariat stanął na wysokości zadania.
Wnioski:
- Działania Szkolnego Wolontariatu prowadzone są we właściwym kierunku, ale nadal wymagają dopracowania w sferze organizacyjnej obejmującej uczniów całej szkoły, w tym w zakresie komunikacji.
- Sukcesy uczniów nie zawsze są rozumiane właściwie pod kątem idei wolontariatu.
- Uczniowie rzadko sami występują z inicjatywą, często oczekują na wezwania i bezpośredni nadzór koordynatorek.
Rekomendacje:
- Dopracować działania Szkolnego Wolontariatu w sferze organizacyjnej, m. in. wyznaczyć regularne spotkania łączników i zarządu i egzekwować wykonanie przydzielonych im zadań.
- Uświadamiać różnice między uczestnikiem akcji wolontariatu, a jej organizatorem oraz podkreślać całkowicie bezinteresowny charakter działalności charytatywnej.
- Propagować zasady odnotowania uczniom klas ósmych informacji o udziale w wolontariacie.
- Zachęcać uczniów do aktywnego włączania się w organizację akcji wolontariatu.
Opracowały:
Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Szkolny Wolontariat przekazuje podziękowania
Ośmiokrotne: DZIĘKUJEMY!
Czas na wielkie podsumowanie!
- Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom - Przyjaciołom naszych nowych ukraińskich uczniów
za pomoc w wyposażeniu ich w niezbędne artykuły szkolne.
- Dziękujemy Darczyńcom akcji „Na pomoc Ukrainie!”,
dzięki którym dwukrotnie, z pomocą Pana Jarka oraz wolontariuszy klasy 8c: Mai, Nadii, Miłosza, Adama, Mariusza i Damiana, dostarczyliśmy liczne dary do głównego punktu zbiórki na ul. Królewskiej
- Dziękujemy Nauczycielom oraz ich Rodzinom, Przyjaciołom i Znajomym
za pomoc w przygotowaniu mieszkania, jego wyposażenia oraz rzeczy i produktów „na start w nowym domu” dla trzech ukraińskich rodzin.
- Dziękujemy Miłośnikom Zwierząt
za włączenie się do akcji pomocy dla zwierząt z Ukrainy, z której dary, wraz z innymi, pojechały w marcu do Lwowa, gdzie zostały przekazane osobie koordynującej pomoc dla tamtejszych schronisk.
- Dziękujemy Zbieraczom Nakrętek
za zgromadzenie 14 worków nakrętek, które wyjęliśmy w lutym z naszego nakrętkowego serca i przekazaliśmy tacie Nadii Strzały. Między innymi dzięki nim Nadia mogła rozpocząć terapię komórkami macierzystymi.
- Dziękujemy Darczyńcom akcji „15 cm serca”
za 1158 zł 92 gr dla Marysi Suligi, które w grudniu wydobyliśmy z naszej szkolnej skarbony i przeliczyliśmy z pomocą wolontariuszy z klasy 8a: Ani, Roksany, Alicji, Leny i klasy 8c: Nadii i Miłosza.
- Dziękujemy Wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Zosi Walosze i Hani Szewczyk z klasy 8f, Julii Kamińskiej, Alicji Światły, Martynie Góralczyk i Kindze Ciurzyńskiej z klasy 8e, Lenie Duchnowskiej, Darii Kasprzak, Kindze Olejnik, Aleksandrze Sucheckiej z klasy 8a za zebranie 3696 zł i 98 gr i tym wszystkim, którzy nie ujawnili swoich nazwisk i kwot.
- Dziękujemy wszystkim, którzy w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza włączyli się w akcję pomocy dziecku uczęszczającemu do naszej szkoły.
Dzięki Wam hojnie obdarowaliśmy tę rodzinę.
Jesteście Kochani, Wielcy i Wspaniali!!!
Szkolny Wolontariat
Miłośnicy zwierząt!
Dziękujemy Wam serdecznie za włączenie się do akcji pomocy dla zwierząt Ukrainy. Nasze dary, wraz z innymi, nie zostaną w kraju. Dzisiaj w nocy (23 marca 2022 r.) jadą do Lwowa, gdzie będą przekazane osobie koordynującej pomoc dla tamtejszych schronisk
.
Szkolny Wolontariat
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy przesunąć transport darów na poniedziałek. Jesteśmy cały czas na to gotowi, czego dowodzą zdjęcia części zgromadzonych od Was na bieżąco segregowanych rzeczy, za które w imieniu potrzebujących gorąco dziękujemy!
Mamy już z ostatniej chwili informację, jakie są dalsze potrzeby. Zbiórka więc trwa nadal.
Jeśli ktoś może / chce prosimy od poniedziałku o rzeczy z listy poniżej, ze szczególnym wskazaniem na środki opatrunkowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z PCK i w chwili zmiany zapotrzebowania damy znać, by nasza pomoc miała większy sens.
1. Środki opatrunkowe:
- koce termiczne, rękawiczki jednorazowe, nożyczki do opatrunków,
- gazy i kompresy jałowe, opatrunkowe chusty sterylne
- opaski dziane, bandaże elastyczne
- ampułki soli fizjologicznej i środki odkażające,
- opaski uciskowe.
2. Nowe koce, karimaty, śpiwory.
3. Artykuły higieny osobistej:
- podpaski i pampersy,
- żele pod prysznic, szampony, mydła,
- szczoteczki i pasty do zębów,
- kremy ochronne,
4. Środki chemii gospodarczej:
- proszki i płyny do prania,
- płyny do naczyń.
5. Żywność długoterminowa:
- w puszkach do spożycia bez przygotowania (np. gotowania, podgrzewania), ze szczególnym uwzględnieniem np. groszku, fasoli, kukurydzy,
- przeciery pomidorowe w kartonach (nie w butelkach) do spożycia po otwarciu,
- suszone owoce i orzechy.
Na koniec dziękujemy już też za pierwsze dary dla zwierząt.
SZKOLNY WOLONTARIAT
Bardzo dziękujemy za odzew w akcji Wolontariatu #napomocUkrainie.
Prosimy o dary, które są rzeczami NOWYMI, i TYLKO z podanej listy,
z naciskiem na rzeczy OPATRUNKOWE, bo te są, niestety, najbardziej potrzebne...
Rzeczy, które nie są nowe, albo z przekroczonym terminem ważności NIE ZOSTANĄ PRZEPUSZCZONE PRZEZ GRANICĘ DO UKRAINY.
SZLACHETNA PACZKA ZNÓW ZORGANIZOWANA
Kolejny raz nasza szkolna społeczność przyłączyła się do akcji Szlachetna Paczka, której celem jest niesienie pomocy ludziom potrzebującym. Idea tego działania to wsparcie dla rodzin, których warunki życia znacznie się pogorszyły wskutek losowych wypadków, na przykład choroby lub śmierci jednego z rodziców, pożaru domu czy, jak w tym roku, w przypadku rodziny pani Mai, rozwód i samotne wychowywanie trzech synów: Seweryna, Błażeja i Fabiana.
Dzięki ofiarności rodziców i uczniów oraz pracowników naszej szkoły udało się zgromadzić potrzebne rzeczy dla tych osób od kołder, kurtek, butów, poprzez pampersy i inne środki czystości oraz artykuły spożywcze, na tablecie kończąc. Zgromadzone dary zostały zapakowane i przekazane wolontariuszom Szlachetnej Paczki. Mamy nadzieję, że dzięki Waszej pomocy pani Maja i jej synowie spędzą wspaniałe święta. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę p. Iwony Gońdy, która jest wolontariuszem z prawdziwego zdarzenia: na bieżąco śledzi poczynania Szlachetnej Paczki, konsultuje wybór rodziny, rozpisuje jej potrzeby, przypomina i… przypomina, kupuje, pakuje. Pozostali uczestnicy akcji wspierają p. Iwonę, wśród nich są rodzice i uczniowie klas: VIIId, VIa, VIIIf, Va, Vc, IVd, VIIIb, ale także wielu nauczycieli i pracowników szkoły oraz uczniów pozostałych klas. Do tej listy darczyńców dopisujemy też klub WKS Wieluń.
Hasło Szlachetnej Paczki brzmi: „Lubię ludzi”. Tak po prostu, a może aż tak. Nieważne, dobrze, że nasza szkoła wpisuje się w tę działalność.
Do zobaczenia podczas kolejnej akcji!
Każdy uczeń SP 2 ideę wolontariatu zna!
Jak co roku nasi starsi wolontariusze szkolili w zakresie podstaw wolontariatu najmłodsze koleżanki i kolegów. Natalia Dawid (8f), Maja Wysoczańska (8e), Nadia Dydyna (8c), Miłosz Madziara (8c), Klaudia Godyń (8d), Lena Pośpiech (8d), Alicja Skoczylas (8a), Lena Suligowska (8a) parami odwiedzili uczennice i uczniów wszystkich klas pierwszych, by wytłumaczyć im, czym jest wolontariat, kto może być wolontariuszem, jakimi cechami powinien się odznaczać wolontariusz oraz w jakich sferach naszego życia można prowadzić działalność wolontariacką.
Zajęcia udały się znakomicie, bo pierwszaki z zaangażowaniem uczestniczyły w lekcji, co możecie obejrzeć na załączonych zdjęciach.
Wymienionym wyżej wolontariuszkom i wolontariuszowi serdecznie dziękujemy, a pierwszaków witamy w gronie świadomych potencjalnych wolontariuszy i zachęcamy do udziału w szkolnych akcjach!
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu: Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Serce na zakrętki
Finał akcji
„Masz za dużo? Podziel się!”
W miniony piątek wolontariusze, pod opieką koordynatorek Szkolnego Wolontariatu, przekazali podopiecznym Świetlicy środowiskowej w Wieluniu podarunki zebrane w akcji „Masz za dużo? Podziel się!”.
Dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu podarowaliśmy m.in.: przybory szkolne, gry planszowe, książki, pluszaki.
Dziękujemy, bo byliście bardzo hojni.
Zajrzyjcie do galerii zdjęć.
Łącznicy ze Szkolnym Wolontariatem
w roku szkolnym 2021/2022
4a: Adam Janik
4b: Lena Cembik, Wiktoria Sahin
4c: Dominika Gajda
4d: Lena Skrzypecka, Zuzanna Świtalska
5a: Amelia Sujka, Maja Wojciechowska
5b: Krystian Smolnik, Igor Kabalec
5c: Patrycja Jabłońska
5d: Maciej Wełna, Alicja Kwiatkowska
6a: Jan Kniaziński
7a: Zofia Chalusiak, Aleksandra Sputowska
7b: Zuzanna Zając, Zofia Wawrzyniak
7c: Antoni Matusiak, Tobiasz Parzyjagła
7d: Paula Kowalczyk
7e: Maja Partyka, Szymon Raszewski
7f: Amelia Smela
8a: Alicja Skoczylas, Lena Suligowska
8b: Kinga Łuczak, Hanna Nowak
8c: Nadia Dydyna, Miłosz Madziara
8d: Lena Pośpiech, Klaudia Godyń
8e: Maja Wysoczańska
8f: Natalia Dawid
Pomóżmy Krzysiowi i jego rodzinie. Włączmy się w akcję
„Kasztanobranie dla Krzysia”.
Krzyś Smarzych to niespełna 9-letni mieszkaniec gminy Widawa, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Od pierwszych chwil życia z całego rodzeństwa (ciąża mnoga czworacza) Krzyś miał najtrudniej.
Chłopiec cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Ze wzglądu na wodogłowie pokrwotoczne ma wszczepioną zastawkę komorowo-otrzewnową, jest po laseroterapii. Ciągłe leczenie u wielu specjalistów, rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze pozwalają mu na zmaganie się z przeciwnościami losu, jakie go spotkały. Mimo tego Krzyś jest bardzo pogodnym chłopcem. Chętnie bawi się oraz komunikuje ze swoim „czworaczym” rodzeństwem. Na chwilę obecną udaje mu się wypowiadać pojedyncze słowa, a także podejmuje próby samodzielnego siedzenia.
Rodzice chłopca mają ogromną wiarę w swoje dziecko i wiedzą, że Krzyś to „dzielny zuch”, który w końcu postawi swoje pierwsze kroki, dlatego dokładają wszelkich starań, by wspomóc jego rozwój. Niestety, leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne.
Pomóżmy Krzysiowi i jego rodzinie. Włączmy się w akcję „Kasztanobraniedla Krzysia”. Wystarczy wyjść na jesienny spacer, zebrać kasztany i do 15 października 2021 r. przynieść je do szkoły. Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu przekażą je rodzinie chłopca.
Kasztany można składać w skrzyneczkach umieszczonych na parterze (obok wejścia z osiedla).
Pamiętajcie: nasz niewielki gest
może przynieść Krzysiowi realną pomoc!
Sprawozdanie z działalności Szkolnego Wolontariatu
Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu
w r. szk. 2020/2021
Koordynowaniem działalności Szkolnego Wolontariatu w roku szkolnym 2020/2021 zajmowały się Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk. Podobnie jak w roku ubiegłym, działalność ta obejmowała dwa rodzaje zadań: regularne, prowadzone w trakcie całego roku szkolnego z większą lub mniejszą częstotliwością oraz działania akcyjne, pojawiające się raz w ciągu roku szkolnego. I w jednym i drugim przypadku można wyróżnić takie, które dotyczyły tylko i wyłącznie środowiska szkolnego, oraz takie, które wykraczały poza nie. Wśród wszystkich przedsięwzięć wolontariuszy znalazły się działania przynoszące pomoc innym w postaci konkretnych zysków materialnych, w tym finansowych, oraz w postaci pracy na rzecz innych.
Wolontariat Szkolny współpracował z wychowawcami i uczniami klas, które podejmowały samodzielnie lub wspólnie z innymi określone przedsięwzięcia na rzecz pomocy innym.
Swoją pracę związaną z koordynowaniem działań rozpoczęłyśmy we wrześniu odopublikowania na stronie szkoły sprawozdania z działalności w roku ubiegłym oraz odopracowania planu działań na rok bieżący. Zgodnie z przyjętym w roku ubiegłym hasłem: „Każdy uczeń SP 2 IDEĘ WOLONTARIATU ZNA!”, aby propagować ideę wolontariatu wśród nowych uczniów naszej szkoły – klas I, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, poprosiłyśmy o to wychowawczynie klas I, przesyłając im 25 listopada przydatne scenariusze. W grudniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, opracowałyśmy regulamin konkursu promującego ideę wolontariatu (filmik lub prezentacja). Niestety, nie otrzymałyśmy żadnej pracy. W trakcie działalności Szkolnego Wolontariatu, ze względu na nauczanie zdalne, odbyło się (w październiku) tylko jedno bezpośrednie robocze spotkanie, na którym zapoznałyśmy wolontariuszy – reprezentantów poszczególnych klas z planem działań oraz zmodyfikowałyśmy go, uwzględniając propozycje uczniów. Dokonałyśmy również wyboru Zarządu Szkolnego Wolontariatu. Drugie robocze spotkanie z wolontariuszami odbyło się za pośrednictwem informacji umieszczonych na stronie szkoły i dotyczyło pomocy (instrukcji postępowania) w zakresie organizacji działań związanych z uczestnictwem w WOŚP.
Jak wspomniałyśmy powyżej, jednym z dwóch głównych rodzajów przedsięwzięć Szkolnego Wolontariatu były zadania regularne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, znalazły się działania Samorządu Uczniowskiego oparte na idei wolontariatu, np. z okazji świąt czy wydarzeń rocznicowych (o których jest mowa w sprawozdaniu tego organu).
W bieżącym roku szkolnym odnotowałyśmy również pewne zadania oparte na tutoringu, czyli współpracy i pomocy rówieśniczej. Niektórzy uczniowie klas ósmych przygotowywali się poza tradycyjnymi lekcjami do egzaminu ósmoklasisty, spotykając się na platformie Teams i wykorzystując zadania zaproponowane przez nauczycieli j. polskiego. W klasach młodszych (np. 4b, 5b) znaleźli się uczniowie, którzy przygotowywali zadania utrwalające i sprawdzające wiadomości dla pozostałych w klasie, wykorzystując umiejętności zdobyte na zajęciach rozwijających zainteresowania z j. polskiego (Wordwall, facebook, generator kart bohaterów literackich, Learning apps). Na idei tutoringu oparta była równieżpraca uczniów kl. VIIa podczas realizacji projektu ZŁOTE SZKOŁY NBP (przygotowanie m. in. słownika pojęć ekonomicznych z wykorzystaniem platformy Wordwall).
W zakresie zadań regularnych, obejmujących środowisko pozaszkolne, znalazła się tylko akcja „Pamiętamy!”, z powodu obostrzeń nieuwzględniona przez wszystkie klasy. Aktywni wolontariusze niektórych oddziałów dbali w wyznaczonych na początku roku szkolnego terminach o pomniki: Witolda Pileckiego i Poległych Nauczycieli.
Kolejne przedsięwzięcia Szkolnego Wolontariatu to zadania akcyjne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, dokładnie opisane w sprawozdaniu tego organu, znalazły się np. stacjonarne lub zdalne artystyczne upominki dziewcząt dla chłopców i chłopców dla dziewcząt z okazji Dnia Chłopaka i Dnia Kobiet, życzenia od św.Mikołaja, „koniczynka na szczęście” dla ósmoklasistów zdających egzamin, życzenia i cukierek z okazji MDD. Ważnym zadaniem wolontariuszy w ramach pracy w Samorządzie Uczniowskim było również przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej edycji szkolnego festiwalu „Twister 2021”, po raz pierwszy online.
W maju, już w warunkach nauczania stacjonarnego, Szkolny Wolontariat ogłosił dwie zbiórki: „Podaruj misia!” oraz „Masz za dużo? Podziel się!”, które stanowiły przygotowanie do działań o szerszym zakresie, o których będzie mowa w dalszej części sprawozdania. W czasie dwóch tygodni 1 – 14 czerwca zebraliśmy mnóstwo misiów, maskotek, przyborów szkolnych, gier planszowych, książeczek, itp.
W zakresie zadań akcyjnych obejmujących środowisko pozaszkolne z inicjatywy pani I. Gońdy i pod jej nadzorem, przy współpracy wychowawców, uczniów i rodziców klas 7, klasy 5a i pojedynczych uczniów innych klas, została przeprowadzona zbiórka darów dla potrzebującej rodziny w ramach „Szlachetnej Paczki”. Uczniowie kl. 7f i 5a oraz ich rodzice uczestniczyli w finale XX edycji akcji.
W grudniu, w okresie przedświątecznym, Wolontariat Szkolny przygotował wierszowane życzenia, które zamieściliśmy na stronie szkoły.
Uczniowie klas I – III przez cały rok szkolny pod opieką wychowawców brali udział w różnorodnych akcjach o charakterze charytatywnym, które szczegółowo zostały odnotowane w sprawozdaniu zespołu (np. zbiórka kasztanów w celu zdobycia pieniędzy na leczenie chorego chłopca – Krzysia Smarzycha).
Kolejnym zadaniem akcyjnym nadzorowanym bezpośrednio przez Szkolny Wolontariat był udział reprezentantów naszej szkoły w finale WOŚP. Grupa wolontariuszy (ich nazwiska znajdują się na stronie szkoły) uczestniczyła w ulicznej kweście. Chętni uczniowie zostali przez nas poinstruowani w kwestii organizacji zbiórki pieniędzy, przepisów i obowiązujących terminów, a po finale akcji podzielili się informacjami o zebranej kwocie - 9203 zł i 77 groszy.
Długo po ostatnim dźwięku WOŚP uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na akcję Szkolnego Wolontariatu: „Stop przemocy w realu i w sieci!”. Wzorowana była ona na apelu Jurka Owsiaka i naszej akcji ubiegłorocznej: „Hejt mi nie gra, czyli nie mam focha!” Przez kilka dni maja chętni uczniowie, wykorzystując przygotowane przez nas hasła lub własnego autorstwa, robili sobie z nimi zdjęcia, które następnie pani K. Łukomska zamieściła na Facebooku naszej szkoły.
W czerwcu, w warunkach stacjonarnego nauczania, udało nam się, dzięki wspomnianym wyżej akcjom, przeprowadzić dwa ważne zadania. Jesteśmy bardzo dumne z akcji „Stop przemocy wobec dzieci!”. Dzięki naszym wolontariuszom i ich rodzicom udało nam się dotrzeć do kilkunastu miejsc publicznych w Wieluniu (np. sklepów, zakładów fryzjerskich, a nawet starostwa czy policji) z ważnym przesłaniem. Pomogły nam w tym misie – symbolizujące pokrzywdzone dzieci i „wołające”: „Nie krzycz na mnie, nie bij, ale kochaj i wspieraj!”. Druga akcja: „ Masz za dużo? Podziel się!” pozwoli świetlicy środowiskowej w Wieluniu wyposażyć swoich podopiecznych w czasie przebywania w świetlicy w przyniesione przez naszych uczniów rzeczy. Zebrane dary zostały już zapakowane i zostaną przekazane na początku nowego roku szkolnego, a informacja na ten temat i zdjęcia pojawią się na stronie naszej szkoły.
Również w czerwcu uczniowie klasy 6 f przeprowadzili akcję Szkolnego Wolontariatu „Cała Polska czyta dzieciom” w klasach pierwszych. Przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom legendę o powstaniu Wielunia autorstwa Joanny Gradowskiej.
Poza planem działań dużo czasu i pracy poświęcił Szkolny Wolontariat akcjom zdobywania funduszy dla chorych dzieci.
W październiku wznowiliśmy zapoczątkowaną w roku ubiegłym akcję zbierania pieniędzy dla Hani Łączkowskiej. Jeszcze w trakcie nauczania stacjonarnego zebraliśmy na leczenie dziewczynki 3352,34 zł, które wpłaciliśmy na konto Hani w Fundacji Siepomaga. Zachęcaliśmy również do bezpośrednich wpłat na to konto oraz do udziału w różnych licytacjach na Facebook’u.
W grudniu odpowiedzieliśmy na apel rodziców Nadii Strzały i zainicjowałyśmy zbiórkę nakrętek na wsparcie leczenia dziewczynki, jej rehabilitację oraz przeszczep komórek macierzystych w Bangkoku. Zbiórka trwała do końca roku i przyniosła efekt 20 stulitrowych worków.
Podsumowując aktywność Szkolnego Wolontariatu w r. szk. 2020/2021, stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele bardzo zaangażowali się w działania Szkolnego Wolontariatu. Oprócz własnej bezinteresownej pracy, czasu i serca nasza społeczność szkolna na rzecz pomocy innym przekazała wiele darów materialnych, a w gotówce ok. 3.500 zł., nie licząc wpłat wolontariuszy WOŚP.
Dziękujemy wszystkim: uczniom, rodzicom, nauczycielom za współpracę i wielkie serca, pani Katarzynie Łukomskiej – za cierpliwe i systematyczne informowanie o naszych działaniach na stronie szkoły i pomoc w przygotowaniu ogłoszeń, pani Martynie Bil za wyręczanie w czynnościach wykraczających poza nasze umiejętności oraz pozostałym, których tu nie wymieniłyśmy, a włączali się w działalność.
Z powodu pandemii nie wszystkie zaplanowane działania Szkolnego Wolontariatu zostały zrealizowane, ale za to pojawiły się nowe, których nie było w planach. Biorąc pod uwagę długi w tym roku szkolnym okres pracy zdalnej i związane z nim trudności w prowadzeniu naszej działalności, jesteśmy usatysfakcjonowane efektami pracy Szkolnego Wolontariatu.
Wnioski:
1. Działania Szkolnego Wolontariatu prowadzone są we właściwym kierunku, ale wymagają dopracowania w sferze organizacyjnej obejmującej uczniów całej szkoły, w tym w zakresie komunikacji.
2. Sukcesy uczniów nie zawsze są rozumiane właściwie pod kątem idei wolontariatu.
Rekomendacje:
1. Dopracować działania Szkolnego Wolontariatu w sferze organizacyjnej.
2. Uświadamiać różnice między uczestnikiem akcji wolontariatu, a jej organizatorem oraz podkreślać całkowicie bezinteresowny charakter działalności charytatywnej.
3. Uszczegółowić zasady odnotowania uczniom klas ósmych informacji o udziale w wolontariacie.
4. Zachęcać uczniów do włączania się w akcje wolontariatu.
Opracowały:
Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Stop przemocy wobec dzieci
Nasze misie ruszyły na pomoc dzieciom, wołając:
„Nie krzycz na mnie, nie bij mnie, ale kochaj i wspieraj!”Znajdziecie je w kilkunastu miejscach w Wieluniu, np. w sklepach, zakładach fryzjerskich, instytucjach.
A nawet w Komendzie Powiatowej Policji w Wieluniu!
(Zdjęcia ze strony http://www.wielun.policja.gov.pl/?serwis=ewi&dzial=informacje&id=61461)
Skrzywdzone, ale zaopiekowane przez naszych wolontariuszy misie mają przypominać, że w Polsce nadal dochodzi do zbyt licznych przypadków przemocy wobec dzieci– ponad 20 tysięcy rocznie!
Nasza akcja „Stop przemocy wobec dzieci!” mówi,
że nie możemy nie zwracać uwagi na przypadki przemocy wobec dzieci
i nie możemy nie reagować, gdy słyszymy krzyk dziecka za ścianą.
Dziękujemy za Wszystkie misie!
Możecie być z nich dumni!
Wszystkie odważnie ruszyły do walki
o godność, zdrowie i życie Waszych rówieśników.
Pomóżmy im wszyscy, dzieci i dorośli, reagujmy na przemoc i agresję!
Akcja Szkolnego Wolontariatu wzorowana na akcji Fundacji WOŚP „Historia misia”
Akcja Szkolnego Wolontariatu „Stop hejtowi w realu i w sieci!”
Dziękujemy wrażliwym i odważnym i prosimy o więcej!
I N F O R M U J E M Y Z R A D O Ś C I Ą...
...o wynikach Wolontariuszy WOŚP pochodzących z naszej szkoły.
Brawo!!!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
już nastraja się do wielkiego koncertu!
10 stycznia 2021 roku
29 Finał - zbiórka dla oddziałów dziecięcej laryngologii i otolaryngologii
i diagnostyki głowy
Kochani, minął 6 grudnia, więc już czas, by zainteresować się WOŚP. Na ostatnim zebraniu roboczym, jeszcze przed nauczaniem zdalnym, zgłaszaliście gotowość udziału w najbliższej edycji Orkiestry, a my obiecałyśmy, że podpowiemy Wam, jak to zrobić.
Na oficjalnej stronie WOŚP
macie dokładne wskazówki, jak dokonać rejestracji wolontariusza, ale tu również postaramy się przekazać Wam, jak sobie poradzić, krok po kroku.
UWAGA!
Jesteście niepełnoletni, więc to rodzice / opiekunowie muszą dokonać Waszej rejestracji. Jesteśmy pewni, że wyrażą na to zgodę i Wam pomogą.
- Wejdźcie na podaną wyżej stronę główną Orkiestry. Po prawej stronie zobaczycie zakładkę: ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM. Tam Wasi rodzice muszą dokonać swojej rejestracji jako rodzica. Potrzebny będzie: pesel, email, imię, nazwisko, hasło oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych i na otrzymywanie informacji drogą mailową lub telefoniczną albo sms.
- Na podany email Wasz rodzic / opiekun otrzyma link do aktywacji konta wolontariusza.
- Po aktywacji należy dokonać wyboru konta dla Was jako wolontariuszy. Tam trzeba:
- zapisać Wasze dane osobowe
- przesłać Wasze zdjęcie
- podać adres zamieszkania
- wybrać sztab wieluński (jest na liście) lub wpisać otrzymany już od wieluńskiego sztabu token
- wyrazić zgodę na przetwarzanie danych
- wysłać przygotowany wg powyższych wskazówek wniosek.
4. Od momentu wysłania wniosku obserwujcie status wniosku w panelu użytkownika i czekajcie
na wiadomości drogą, którą wcześniej wybraliście.
Jak w roku ubiegłym, po finale i rozliczeniu się ze zbiórki, prosimy Was o podanie nam (w wiadomościach w Librusie) wysokości kwot (imię, nazwisko, klasa, kwota), jakie zebraliście, abyśmy mogły je zliczyć (nie będziemy podawać wartości indywidualnych puszek) i pochwalić Was na stronie naszej szkoły.
Pamiętajcie też o zaświadczeniach o uczestnictwie w WOŚP potrzebnych do potwierdzenia Waszego udziału w wolontariacie.
Życzymy Wam dużych pieniędzy w Waszych puszkach i trzymamy za to kciuki! Bądźcie kulturalni, uśmiechnięci i … ostrożni!
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu: Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
tuż, tuż …
5 grudnia, jak co roku, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Gorąco zachęcamy Was do udziału w SZKOLNYM KONKURSIE NA FILM LUB PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ PROMUJĄCE IDEE WOLONTARIATU. Najlepsze prace zostaną zamieszczone na stronie szkoły.
PONIŻEJ REGULAMIN KONKURSU:
Regulamin Szkolnego konkursu na film lub prezentację multimedialną
promujące idee wolontariatu
Regulamin określa: cel konkursu, tematykę, czas trwania, warunki uczestnictwa w konkursie, kryteria oraz sposób oceny prac i formy ogłaszania, nagrody.
- Celem konkursu jest wykorzystanie i rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów oraz ich umiejętności praktycznych związanych z nowoczesną technologią multimedialną do działań związanych z propagowaniem idei wolontariatu.
- Czas trwania konkursu: 17.11.2020 r. – 04.12.2020 r.
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie przez ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu prezentacji lub filmu spełniających kryteria określone w pkt. 5 konkursu w terminie do 04.12.2020 r.
- Prace należy przesłać do P. Elżbiety Szaniec lub P. Justyny Matuszczyk poprzez platformę Microsoft Teams. Wcześniej należy wysłać wiadomość przez dziennik elektroniczny Librus, by nauczyciel mógł utworzyć grupę do przesłania filmu lub prezentacji na w/w platformie.
- Praca powinna spełniać następujące kryteria:
- Praca konkursowa powinna zostać wykonana w formie prezentacji multimedialnej w programie Power Point (do 20 slajdów) lub filmu (do 5 minut).
- Praca powinna zawierać treści zgodne z założonym hasłem.
- Praca będzie oceniana pod względem poprawności językowej (stylistyka, ortografia itp.).
- Treść powinna być zilustrowana odpowiednimi zdjęciami, rysunkami lub wykresami (w zależności od inwencji twórczej autora).
- Praca powinna zostać wykonana przez jednego autora oraz podpisana na slajdzie tytułowym.
- Na końcu prezentacji powinna zostać umieszczona bibliografia (spis materiałów wykorzystanych przy tworzeniu prezentacji, łącznie ze stronami www).
- Ciekawe, twórcze i oryginalne ujęcie tematu będzie miało znaczący wpływ na ocenę pracy.
- Praca konkursowa powinna zostać wykonana w formie prezentacji multimedialnej w programie Power Point (do 20 slajdów) lub filmu (do 5 minut).
- Powyższe punkty stanowią również kryteria oceny pracy.
- Formy ogłoszenia konkursu:
- zamieszczenie regulaminu konkursu na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku.
- zamieszczenie regulaminu konkursu na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku.
- Prace wyróżnione i wybrane przez Komisję zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły, a ich autorzy nagrodzeni.
Szkolny Wolontariat wznawia swoją działalność w roku szkolnym 2020 /2021!
Witamy Was w nowym roku szkolnym! To dzięki Wam, Waszym Rodzicom i Nauczycielom z przyjemnością podjęłyśmy się po raz drugi funkcji koordynatorek Szkolnego Wolontariatu. W trudnym czasie pandemii nie będzie łatwo, ale to Wy udowodniliście już w poprzednim roku szkolnym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Liczymy nadal na Wasze wielkie serca i mamy nadzieję, że i w tym roku razem zdziałamy wiele dobrego. Oczekujcie od nas ważnych wieści. Pojawią się już niedługo!
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu: Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Sprawozdanie z działalności Szkolnego Wolontariatu
Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu
w r. szk. 2019/2020
Koordynowaniem działalności Szkolnego Wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020 zajmowały się pp. Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk. Działalność ta obejmowała dwa rodzaje zadań: regularne, prowadzone w trakcie całego roku szkolnego z większą lub mniejszą częstotliwością, oraz działania akcyjne, pojawiające się raz w ciągu roku szkolnego. I w jednym i drugim przypadku można wyróżnić takie, które dotyczyły tylko i wyłącznie środowiska szkolnego, oraz takie, które wykraczały poza nie. Wśród wszystkich przedsięwzięć wolontariuszy znalazły się działania przynoszące pomoc innym w postaci konkretnych zysków materialnych, w tym finansowych, oraz w postaci pracy na rzecz innych.
Wolontariat Szkolny współpracował ściśle z Samorządem Uczniowskim (ponieważ działalność tego organu opiera się przede wszystkim na wolontariacie) oraz wychowawcami i uczniami klas, które podejmowały samodzielnie lub wspólnie z innymi określone przedsięwzięcia na rzecz pomocy innym.
Swoją pracę związaną z koordynowaniem działań rozpoczęłyśmy w listopadzie od opracowania regulaminu i planu działań oraz przygotowania szkolenia uczniów klas 6 – 8, przy pomocy których zainicjowałyśmy propagowanie idei wolontariatu wśród całej społeczności uczniowskiej klas 1 – 8 pod hasłem „Każdy uczeń SP 2 IDEĘ WOLONTARIATU ZNA!”. W ciągu dwóch tygodni odbyło się ok. 30 zajęć, na których wybrani przez klasy i wychowawców wolontariusze, wyposażeni w niezbędną wiedzę i przygotowane przez nas scenariusze zajęć, przeszkolili w zakresie podstaw wolontariatu nie tylko rówieśników ze swoich zespołów, ale i młodsze koleżanki i kolegów.
5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - oficjalnie zainicjowałyśmy pracę Szkolnego Wolontariatu, dokonując (przy współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz jego opiekunkami) wyboru Zarządu Szkolnego Wolontariatu, do którego oprócz nas weszły uczennice: Dobrochna Kaczmarska (8a), Natalia Madziara (8a) i Justyna Grzebielucha-Górecka (8b). Dokonałyśmy też wtedy wyróżnienia najbardziej zaangażowanych dotychczas uczennic – wolontariuszek z klas: 8a, 8b i 8c. Ich lista znajduje się w zakładce Wolontariat na stronie naszej szkoły. Z okazji MDW wykonałyśmy także okolicznościową dekorację oraz ogłosiłyśmy konkurs na najciekawsze logo i hasło Szkolnego Wolontariatu. Jego zwycięzcę wyłoniłyśmy w styczniu. Został nim uczeń kl. 5d Rafał Pęcherz. W trakcie działalności Szkolnego Wolontariatu odbyły się dwa robocze spotkania (pierwsze dotyczyło szkolenia w zakresie podstaw wolontariatu, a drugie – przygotowań w ramach WOŚP). W czasie wspomnianych prac organizacyjnych rozpoczęłyśmy również konkretną działalność.
Jak wspomniałyśmy powyżej, jednym z dwóch głównych rodzajów przedsięwzięć Szkolnego Wolontariatu były zadania regularne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, znalazły się: „słodkie przerwy” (z których fundusze przeznaczano na nagrody i organizację różnych imprez), taneczne czwartki”, działania „szkolnych animatorek integracji” podczas szkolnych dyskotek oraz zabawy choinkowej klas I – III, akcja „Pomagajmy!” (pomoc Samorządu Uczniowskiego przy organizacji szkolnych imprez, np. DEN), a w ramach pracy biblioteki - dyżury biblioteczne, pomoc wolontariuszy przy „Otwarciu biblioteki” i „Pasowaniu na czytelnika”. Dokładny opis wymienionych zadań został uwzględniony w sprawozdaniach biblioteki i Samorządu Szkolnego.
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodszych uczniów klas I – III cieszyły się zespołowe zabawy przygotowane i prowadzone w co drugą środę przez „szkolnych animatorów zabaw” – wolontariuszy kl. 7a.
Nie udało nam się, mimo dużych chęci i starań, zrealizować zadania związanego z pomocą rówieśniczą: „Tutoring? To właśnie tu!”. Nie potrafiłyśmy znaleźć sposobu na zachęcenie uczniów naszej szkoły do pomagania sobie wg zasad tutoringu na terenie szkoły.
W zakresie zadań regularnych, obejmujących środowisko pozaszkolne, znalazły się akcje: „Góra Grosza”, „Zostań Super Zakrętakiem”, „Pamiętamy!”.
W październiku włączyliśmy się w „Górę Grosza” – wielką akcję Towarzystwa Nasz Dom, podjętą przez SU, skierowaną na pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną. W listopadzie przyłączyliśmy się do projektu ekologicznego nadzorowanego przez SU „Zostań Super Zakrętakiem”. Aktywni wolontariusze poszczególnych klas przez cały rok dbali ponadto o pomniki: Witolda Pileckiego i Poległych Nauczycieli.
Kolejne przedsięwzięcia Szkolnego Wolontariatu to zadania akcyjne.
W zakresie tych zadań, obejmujących środowisko szkolne, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, dokładnie opisane w sprawozdaniu tego organu, znalazły się: artystyczne upominki dziewcząt dla chłopców i chłopców dla dziewcząt z okazji Dnia Chłopaka i Dnia Kobiet, słodki upominek od św. Mikołaja, obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Obchody te zostały poprzedzone, przy współpracy z nami, zbiórką pieniędzy oraz książek, słodyczy i upominków dla Domu Dziecka w Komornikach. Ważnym zadaniem wolontariuszy w ramach pracy w Samorządzie Uczniowskim było również przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej edycji szkolnego festiwalu „Twister 2020” i doposażenie szkoły w mikroporty ufundowane wspólnie z Radą Rodziców.
W zakresie zadań akcyjnych obejmujących środowisko pozaszkolne z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana zbiórka karmy i akcesoriów dla psów na rzecz schroniska dla zwierząt oraz kiermasz bożonarodzeniowy. Z inicjatywy pani I. Gońdy i pod jej nadzorem, przy współpracy wychowawców, uczniów i rodziców klas 6, klasy 4a i pojedynczych uczniów innych klas, została przeprowadzona zbiórka darów dla dwóch potrzebujących rodzin w ramach „Szlachetnej Paczki”. Pani Iwona Gońda wraz z wybranymi uczniami uczestniczyła w finale XIX edycji akcji. Pani A. Przymuszała wraz ze swoją klasą Ic i rodzicami uczniów tej klasy przekazała własnoręcznie przygotowane świąteczne kartki chorym dzieciom z Oddziału Onkologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Kolejnym zadaniem akcyjnym nadzorowanym bezpośrednio już przez nas, był udział naszej szkoły w WOŚP. Grupa uczniów z klas: 1a, 6a, 6c, 6f, 7a pod opieką pań: M. Małolepszej, A. Gajewskiej, J. Matuszczyk i E. Szaniec wystąpiła w M i GBP w Wieluniu z montażem słowno-muzycznym „Paleta wartości”. Dużo liczniejsza grupa wolontariuszy (ich nazwiska znajdują się w zakładce Wolontariat) uczestniczyła w ulicznej kweście. Chętni uczniowie zostali przez nas poinstruowani w kwestii organizacji zbiórki pieniędzy, przepisów i obowiązujących terminów, a po finale akcji podzielili się informacjami o zebranej kwocie - 14.445 zł i 10 groszy.
Zanim wybrzmiał ostatni dźwięk WOŚP wolontariuszki naszej szkoły odpowiedziały na przeciwdziałający hejtowi apel Jurka Owsiaka: „Hejt mi nie gra, czyli nie mam focha! Przez kilka dni lutego na przygotowanej przez siebie ściance zachęcały do robienia sobie zdjęć z hashtagiem #hejtminiegra, które następnie pani K. Łukomska zamieszczała na facebooku naszej szkoły.
Poza planem działań dużo czasu i pracy poświęcił Szkolny Wolontariat akcji zdobywania funduszy dla chorego na SMA Wojtka Howisa z Galewic. Akcja przebiegała w dwóch etapach. Przyniosła łącznie 3600 zł. W tej kwocie znalazło się 1100 zł zebrane w ramach akcji „Kobiety i kobietki dla Wojtusia” oraz darowizna klasy 7c – nagroda pieniężna za zajęcie I miejsca w szkolnym festiwalu „Twister 2020”.
Ostatnie przedsięwzięcie Szkolnego Wolontariatu miało miejsce już podczas kształcenia zdalnego. Kilka klas naszej szkoły wraz z rodzicami oraz część nauczycieli odpowiedziało na akcję #GaszynChallenge w ramach zbiórki pieniędzy dla chorej na SMA Hani Łączkowskiej. Klasy: 1a, 1b, IIIa, IVa „pompowały” dla Hani pieniądze, klasy 7a, 8b, 8d przekazały dla Hani swoje nagrody ze szkolnego festiwalu „Twister 2020”, a nauczyciele – „pompowali” lub wpłacali pieniądze. W sumie dla Hani nasza szkoła przekazała ok. 2050 zł. W tej kwocie nie ma odnotowanych pojedynczych wpłat rodzin uczniów naszej szkoły, którzy nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w akcji „pompowania”.
Podsumowując aktywność Szkolnego Wolontariatu w r. szk. 2019/2020, stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele bardzo zaangażowali się w działania Szkolnego Wolontariatu. Oprócz własnej bezinteresownej pracy, czasu i serca nasza społeczność szkolna na rzecz pomocy innym przekazała w gotówce ok. 9000 zł.
Dziękujemy wszystkim: uczniom, rodzicom, nauczycielom za współpracę i wielkie serca. Szczególnie dziękujemy opiekunkom Samorządu Uczniowskiego: paniom Monice Skupińskiej i Katarzynie Jacaszek - za wspaniałą i bezproblemową współpracę, uczennicom naszej szkoły – członkiniom Zarządu Szkolnego Wolontariatu: Dobrochnie Kaczmarskiej, Natalii Madziarze i Justynie Grzebielusze-Góreckiej, wolontariuszkom i wolontariuszom z klas: 8a, 8b, 8c, 7a, 6a, 4a – za wyjątkowe zaangażowanie, pani Katarzynie Łukomskiej – za cierpliwe i systematyczne informowanie o naszych działaniach na stronie szkoły i pomoc w przygotowaniu ogłoszeń i dekoracji oraz pozostałym, których tu nie wymieniłyśmy, a włączali się w działalność.
Z powodu pandemii nie wszystkie zaplanowane działania Szkolnego Wolontariatu zostały zrealizowane, ale za to pojawiły się nowe, których nie było w planach. Biorąc pod uwagę krótki okres aktywnej pracy przed zamknięciem szkół (4 listopada – 12 marca) i brak doświadczenia jako koordynatorek jesteśmy w pełni usatysfakcjonowane jej efektami.
Opracowały:
Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk
Podsumowanie zbiórki dla Wojtusia Howisa!
Trwała ona w dniach 21 lutego – 9 marca. W dwóch ostatnich przyświecało jej hasło: Kobiety i Kobietki dla Wojtusia!
Serdecznie dziękujemy wszystkim: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom! Nie zawiedliście, jak zawsze.
Zebraliśmy… 3600 zł!
Każda kwota wpłacona dla Wojtka była wielka, bo popłynęłaz głębi Waszych serc. Nie będziemy więc podawać wysokości jakiś pojedynczych wpłat, serdecznie dziękujemy Wszystkim! Chciałybyśmy jednak wspomnieć tych, Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele, którzy odpowiedzieli na nasz apel „Kobiety i Kobietki dla Wojtusia!” i zrezygnowali całkowicie lub częściowo z upominków związanych z Dniem Kobiet. Nie było tych wpłat mało, bo przyniosły… 1100 zł! Dziękujemy też w sposób szczególny jednej z klas, która zrezygnowała ze swojej nagrody w szkolnym festiwalu „Twister 2020” i w całości wpłaciła ją na rzecz Wojtusia.
W Jego imieniu dziękujemy Wszystkim raz jeszcze!
E. Szaniec i J. Matuszczyk - koordynatorki Szkolnego Wolontariatu
Pilne! Szkolny Wolontariat apeluje
Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie i Drodzy Nauczyciele! Nieraz pokazaliśmy, że mamy dobre serca. Okażmy je tym razem komuś z naszego sąsiedztwa – z powiatu wieruszowskiego.
Mowa o Wojtusiu Howisie z Galewic. To 14-miesięczny chłopiec, który cierpi na SMA – najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Aby mógł przeżyć, musi jak najszybciej otrzymać najdroższy lek na świecie, wart 9 milionów złotych. Rodzice każdego dnia walczą o zdrowie i życie chłopca.
Obecnie jesteśmy w domu, ale żyjemy na bombie zegarowej. Torba jest zawsze spakowana, bo nie wiadomo, kiedy możemy jechać do szpitala, a raczej na OIOM – bo my tylko tam trafiamy. Jak wygląda codzienność z Wojtkiem? … Wstajemy rano, zaczynamy od koflatora, czyli wymuszania tą maszyną kaszlu u Wojtka. Potem odsysamy, ponieważ jest ciągły problem z wydzieliną. Karmimy, zmieniamy opatrunki i robimy ćwiczenia. Potem krótka drzemka i cały cykl od początku. Karmimy Wojtusia przez PEG-a, ponieważ ma on założoną gastrostomię. Każdy z naszych pobytów na OIOM-ie wiązał się z zachłystowym zapaleniem płuc. Ostatni pobyt skończył się tracheostomią i założeniem PEG-a . … Kłamałabym, gdybym powiedziała, że jest to 100% wyleczenie. Z naszych informacji wynika, że w 95% lek zatrzymuje postęp choroby. My już nie oczekujemy, że Wojtek będzie chodził, bo to jest nierealne. A gdyby udało się pozbyć, a jest ogromna szansa, tych wszystkich rurek, żeby usłyszeć nasze dziecko, ponieważ Wojtek nie mówi, a do tej pory pięknie gaworzył, żeby móc go karmić do buzi, a nie przez aparaturę.
Więcej informacji o Wojtku odnajdziecie na stronie Radia ZW, z której pochodzą powyższe informacje:
oraz na stronie Fundacji Siepomaga:
https://www.siepomaga.pl/wojtus
Na tej stronie znajdziecie również wirtualną skarbonkę, do której możecie wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto Wojtusia w Fundacji. Zebrał on na razie niecałe 400 tys. Do 9 milionów brakuje jeszcze sporo, a Wojtuś nie ma dużo czasu!
Jeśli chcecie pomóc, możecie również dokonać dobrowolnej wpłaty do naszych wolontariuszy, którzy będą dyżurowali na długich przerwach od 21 do 28 lutego na korytarzu I piętra.
W końcu mamy to!
Nasi Wolontariusze uczestniczący w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy podczas 28 finału zebrali … 14.445 zł i 10 gr!
Wielkie GRATULACJE! Jesteście WSPANIALI!
Oto lista zasłużonych:
Nikola Pabjaniak – V e
Ania Grabowska – VI a
Roksana Grabowska – VI a
Alicja Skoczylas – VI a
Lena Suligowska – VI a
Wiktoria Owczarek – VII a
Magda Kurzyńska – VIII b
Antosia Drosińska VIII b
Kuba Baś – VIII b
Marcel Sola – VIII b
Natalia Madziara – VIII a
Martyna Bujak – VIII a
Małgosia Wojtyra – VIII a
Asia Siwak – VIII a
Weronika Czuba – VIII a
Ola Kokocińska – VIII a
Julia Pęciak – VIII a
Zuzia Leśniak – VIII a
Hubert Kuś – VIII a
Brian Morison – VIII a
Oliwia Smolnik - VIII a
Powyższa lista nie jest pełna, bo nie wszyscy zdecydowali się pokazać nam zaświadczenie i podzielić z nami informacją o zebranej kwocie. Jeśli ktoś jeszcze ma na to ochotę, skontaktujcie się z nami – uaktualnimy dane.
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu – E. Szaniec i J. Matuszczyk
Hejt mi nie gra, czyli nie mam focha!
W oczekiwaniu na wieści o finansowych osiągnięciach Wolontariuszy WOŚP, nie pożegnaliśmy się z Jurkiem Owsiakiem. W minionym tygodniu odpowiedzieliśmy na jego kilkuletnią już akcję przeciwko hejtowi. Przez kilka dni nasze Kochane Wolontariuszki zapraszały Was do zdjęć z hashtagiem #hejtminiegra. Wielu z Was skorzystało z tej propozycji i odważnie wyraziło swe poglądy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii (kliknijcie w zdjęcie) :D
Finał WOŚP jeszcze nie wybrzmiał!
Kochani! Czekamy cierpliwie na informacje, ile pieniędzy zebraliście podczas WOŚP-u. Oczywiście ta kwota nie ma znaczenia, ale już po pierwszych informacjach od Was wiemy, że nie jest mała! Dlaczego się więc nie pochwalić? Nie odezwaliście się jeszcze wszyscy. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, niech pamiętają, żeby udać się do wieluńskiego sztabu Orkiestry po zaświadczenie i potem pokazać je nam (czyli Szkolnej Radzie Wolontariatu:).
Robocze spotkanie wolontariuszy doszło do skutku!
Cieszymy się, że znaleźliście czas i dziękujemy za przybycie! W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 wolontariuszy. Byli też chłopcy :) Mamy nadzieję, że następnym razem stawi się nas więcej. Swoją obecność zaznaczyły klasy: V e, V f, VI e, VIII a, VIII b, VIII d. Szkoda, że nie dopisali fotoreporterzy ;) i nie udokumentowaliśmy spotkania zdjęciami :(
Dzisiejsze zebranie pozwoliło nam się lepiej poznać. Wybraliśmy łączników z klasami. Poruszyliśmy też wiele ważnych spraw. Podsumowaliśmy nasze dotychczasowe zadania i wyciągnęliśmy z nich wnioski. Zaplanowaliśmy następne akcje. Liczymy na Wasz udział w naszych kolejnych przedsięwzięciach.
Przystępujemy do działania już niedługo – po przerwie świątecznej, a 12 stycznia 2020 r. – uczestniczymy w finale WOŚP! Wspierajcie naszych wolontariuszy. Zobaczycie ich na ulicach Wielunia i w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu – E. Szaniec i J. Matuszczyk
5 grudnia – MIĘDZYNARODOWYM DNIEM WOLONTARIATU!
W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku.
To bardzo dobra okazja, by wyróżnić wolontariuszy najaktywniej działających w naszej szkole i poinformować wszystkich o składzie Rady Wolontariatu. Nie powołałyśmy jej od razu, ponieważ chciałyśmy, by tworzyły ją osoby, które rzeczywiście na to zapracowały.
Po uzgodnieniach z opiekunkami SU: p. Moniką Skupińską i p. Katarzyną Jacaszek, mamy wielką przyjemność ogłosić, że w skład Rady Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu, oprócz nas – koordynatorek - wchodzą:
Dobrochna Kaczmarska 8a
Natalia Madziara 8a
Justyna Grzebielucha – Górecka 8b.
Najbardziej aktywnymi wolontariuszkami naszej szkoły, oprócz członkiń Rady Wolontariatu, są:
Weronika Czuba 8a
Marianna Prażanowska 8a
Aleksandra Mielczarek 8a
Antonina Drosińska 8b
Magdalena Kurzyńska 8b
Karolina Grabczak 8c
Maja Musiał 8c
Hanna Lach 8c
Maja Majda 8c
Maria Graczyk 8c
Jesteście wspaniałe, a my zaszczycone, że możemy z Wami pracować!
Uwaga – KONKURS!
Międzynarodowy Dzień Wolontariatu to również okazja do tego, by zadbać o odpowiednią identyfikację naszej społeczności. W związku z tym ogłaszamy konkurs na najciekawsze logo i hasło Szkolnego Wolontariatu SP 2. Na Wasze prace czekamy do 28 stycznia 2020 r. Zgłaszajcie je do nas – Rady Wolontariatu.
Każdy uczeń SP 2 IDEĘ WOLONTARIATU ZNA!
Pragniemy Was również poinformować, że w ciągu ostatnich 2 tygodni, przy pomocy reprezentantów klas 6 – 8, przeszkoliliśmy w zakresie podstaw wolontariatu całą społeczność naszej szkoły. Chętni uczniowie wymienionych wyżej klas przeprowadzili 30 zajęć! Lekcje propagujące ideę wolontariatu zorganizowali nie tylko w swoich zespołach, ale również wśród młodszych koleżanek i kolegów.
Jesteście wielcy! Znowu udowodniliście, że nie ma dla Was rzeczy niemożliwych!
Wolontariusze naszej szkoły ŁĄCZCIE SIĘ!
Na koniec mamy dla Was propozycję spotkania wolontariuszy, na które zapraszamy nie tylko tych, którzy nimi już są, ale także tych, którzy chcieliby nimi zostać. W związku ze zbliżającym się finałem WOŚP zapraszamy też naszych wolontariuszy Orkiestry. Spotkanie odbędzie się w następnym tygodniu – w czwartek 11 grudnia o godz. 17 na korytarzu II piętra. O dokładnym terminie poinformujemy Was na stronie szkoły i Facebooku.
Do zobaczenia!
Koordynatorki Szkolnego Wolontariatu - Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk